רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

זוכת פרס נובל לשלום : הקשר הישראלי

ו׳ במרחשוון ה׳תשע״ט ו׳ במרחשוון ה׳תשע״ט 15/10/2018 | מאת הרב שרגא סימונס

עבור נדיה מוראד, העם היהודי מעורר השראה לאקטיביזם ולתקווה.

בשנת 2014, משאיות הנושאות את הדגל השחור של ארגון המדינה האיסלאמית הסתערו לתוך הכפר קוצ'ו בצפון עיראק, מתוך מטרה מוצהרת לערוך טיהור אתני של כל היזידים. בשעה שנדיה מוראד בת ה- 19 צפתה באימה, אנשי הגי'האד טבחו באכזריות למעלה מ- 1,000 אנשים - כולל ששת אחיה ואמה. הניצולים הוכרחו להמיר את דתם לאיסלאם. לאחר מכן, נשלחו הנערים היזידים להכשרה כלוחמי ג'יהאד, בשעה שאלפי נשים ונערות צעירות - כולל נדיה עצמה - עונו, נאנסו ונמכרו לשוק עבדים.

לאחר בריחה נועזת משבי ארגון המדינה האיסלאמית (תוך שימוש במסמכים מזויפים ומדיניות ההגירה הליברלית של גרמניה), יצאה נדיה למסע צלב בינלאומי למען שחרורן של קורבנות פשעי המין והסחר בבני אדם. מאמצים אלה מגיעים לשיאם השבוע בעודה מצטרפת לרשימת הגיבורים הכוללים את תיאודור רוזוולט, מרטין לות'ר קינג הבן, ואלי ויזל, כמקבלי פרס נובל לשלום. לסיפור מדהים זה ישנו קשר ישראלי.

מזה מאות שנים, שימשו היזידים שוב ושוב קורבנות לטבח, תכופות מידיהם של מוסלמים קיצונים. מסיבה זו, חצי מיליון יזידים התגוררו באזורים ההרריים והמבודדים שליד גבול עיראק-סוריה, שם הם בנו כפרים עצמאיים ודבקו באדיקות בתרבותם ובמורשתם.

בביקור בישראל בשנה שעברה, דיברה נדיה על הדמיון בין היזידים לעם היהודי:

בדומה לעם היהודי, גם אנחנו תמיד שרדנו. חוויות אלה מעוררות בנו השראה להיאחז בתרבותנו ובזהות שלנו. יתרה מכך, החוויות שלנו דוחפות אותנו להגן על עמים אחרים שנרדפים…

במשך שלוש שנים, קבע ארגון המדינה האיסלאמית כיצד ייכתב סיפורם של היזידים. אולם, לא נניח להם להכתיב את עתידנו. השהות שלי בישראל לימדה אותי שלמרות דיכוי ורצח עם, הקהילה יכולה להתחזק.

ספר הזכרונות של נדיה משנת 2017, The Last Girl , הפך לרב-מכר והעלה את המודעות למאמצים לשים קץ לשימוש באלימות מינית כנשק - הרבה לפני שתנועת ה-#MeToo סחפה את העולם.

נדיה נחושה להעמיד את פושעי ארגון המדינה האיסלאמית לדין, בדיוק כפי שקצינים נאצים נתבעו על-ידי הקהילה הבינלאומית.

בנאומה בישראל בשנה שעברה היא אמרה:

עלינו לעבוד יחד בנחישות כדי להוכיח שנסיונות לרצח עם לא רק ייכשלו, אלא יובילו למחיר כבד שאותו יצטרכו המבצעים לשלם - והניצולים יזכו לצדק…

נערות רבות במחנה הפליטים ששרדו את הטבח, מוכנות להעיד… לדבר על מה שקרה להן.

כיום, נדיה מנצלת את השפעתה הבינלאומית ההולכת וגדלה כדי לפעול להחזרתם הבטוחה של 3,000 יזידים שעדיין נמצאים בשבי, ושל חזרתו הבטוחה של העם היזידי למולדתו.

בשנת 2017, בעודה נושאת דברים בפני אולם מלא אנשים בבית התפוצות בתל אביב, הודתה נדיה לעם היהודי על כך ש"נתתם לנו תקווה" וביקשה מהיהודים לשמש כ"מנטורים לבנייה מחדש של הקהילה שלנו".

"בדומה ליהודים, היזידים הפגינו עמידות לנוכח דיכוי. שמירה על הזהות שלכם יכולה להיות כוח של התנגדות. בכל פעם שאנו תומכים זה בזה, אנו מסרבים לתת לרודפינו להיות חזקים יותר מאיתנו…

ליהודים וליזידים יש היסטוריה משותפת של רצח עם, שעיצב את הזהות של העמים שלנו, אולם עלינו להפוך את כאבנו לגורם מניע לפעולה… אני מכבדת את האופן בו בניתם מחדש קהילה יהודית בינלאומית לאחר רצח העם. זהו המסע שעומד בפני הקהילה שלי".

ברוח דברי התורה, "לֹא תַעֲמֹד עַל-דַּם רֵעֶךָ" (ויקרא יט, טז), אנו מקווים שנדיה מוראד, עם פרס נובל באמתחתה, תעורר השראה בקרב אנשים מכל רחבי העולם להצטרף למאבק למען הצדק וכבוד האדם. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן