רשימת תפוצה

טו בשבט

ט"ו בשבט– 15 כללים לחיים

ח׳ בשבט ה׳תשע״ט 14/01/2019 | מאת ירמיהו ראק

15 כללים לחיים איכותיים יותר שניתן ללמוד מהעצים.

 ט"ו בשבט הגיע, חג לאילנות!

גם אנו בני האדם יכולים לנצל את חג האילנות, כדי ללמוד מהם כמה דברים על החיים. להלן 15 תובנות לחיים מוצלחים יותר.

1.    צמיחה של עץ גדול מתחילה בזרע קטן – אם אנחנו רוצים להצליח במשהו משמעותי בחיים, עלינו לזכור שגם המעשה הכי גדול מתחיל בפעולה קטנה של זריעה.

2.    ראשית הזרע מרקיב ורק אחר כך הוא מתחיל להצמיח – צריך הרבה סבלנות על מנת להשיג שינוי משמעותי – תחילה זה עלול להיראות כאילו אנו נסוגים ונכשלים, אבל בסופו של דבר נהיה בעלי זהות חדשה, גדולה יותר.

3.    זהירות! לא לדרוך על השתילים שתיל קטן הוא רגיש כל כך. צעד לא זהיר אחד יכול לגדוע עתיד מזהיר. עלינו להיזהר לא לדרוך על שתילים רכים. לא לזלזל או להמעיט בערך של תכניות שעומדות בתחילת דרכן.

4.    צמיחה דורשת מים וזיבול, אבל גם אור שמש – כמו צמחים, גם בני אדם זקוקים ליותר ממזון ושתיה כדי להתקדם ולגדול. הם זקוקים לאור, לחום ואהבה. העניקו אותם בלי חשבון. אין דבר כזה יותר מדי אהבה.

5.    הגזע זקוק לתמיכה – כשגזע מתחיל לצמוח צריך לקשור אותו לעמודים קטנים שיעניקו לו תמיכה כדי שיצמח ישר ולגובה. גם בני אדם צריכים מסגרת שתתמוך בהם ותיתן להם גב כדי לגדול זקוף.

6.    עצים צריכים גיזום – חלק מתהליך הגדילה הוא לגזום את הענפים שמכבידים על העץ. למרות שנראה שמשליכים חלק מה"פוטנציאל", הדבר נדרש כדי לאפשר לעיקר העץ לצמוח ולגדל פירות כראוי. גם כשאנו גדלים עלינו לגזום את הדברים המיותרים שמכבידים עלינו. אי אפשר לעשות הכל, ואם נתפזר לא נצליח בשום דבר. צריך להשיל את המשקל העודף, ולהתרכז במטרות העיקריות בחיים.

7.    שרשים, היסודות של העץ – העץ הגדול ביותר לא יחזיק מעמד ללא שרשים עמוקים וחזקים. גם האדם שרוצה לגדול ולהתפתח צריך שרשים – יסודות חזקים עליהם יושתת מפעל חייו. המשנה במסכת אבות מדמה את המעשים הטובים של האדם לשרשים. כדי שהחלומות שלנו יקרמו עור וגידים צריך לגבות אותם במעשים שיעניקו להם יציבות.

8.    קירבה למקור מים – צמחים זקוקים למים. הם צריכים להיות קרובים למקור מים, או להיות במקום בו יסופקו להם מים על ידי גשם או השקיה. האדם אף הוא צריך להיות מחובר למקור של חיות. זה יכול להיות חבר שנותן אנרגיה, מנטור, או כל מקום מבטחים שנותן לאדם את ההשראה הרוחנית שמחיה אותו ונותנת לו כוח להמשיך.

9.    מערך מסודר, תכנית צמיחה – התבוננות בעץ מלמדת איך לתכנן מערך מסודר של התקדמות וצמיחה. מהגזע יוצאים ענפים עבים, מהם מתפצלים ענפים דקים יותר, עד העלים הקטנים ביותר. גם את תוכנית העבודה של החיים צריך לתכנן. להחליט מהו הגזע – המטרה בחיים, ממנו יוצאים הענפים שהם ההוצאה לפועל של שלבי התכנית, וכן הלאה.

10.פוטוסינתזה – עולם הצומח קולט את אור השמש בעזרת העלים, ודרך תהליך מורכב הופך אותו לאנרגיה המזינה את הצמח. בנוסף התהליך מייצר חמצן שנפלט חזרה לאוויר וכך עולם החי, הזקוק לחמצן, יוצא נשכר. אם נשתמש באור של התעלות רוחנית בצורה הנכונה, זה עשוי להיות תהליך בו לא רק אנו נרוויח, אלא גם הסביבה. הטוב הגדול יותר הוא מה שטוב לא רק לנו אלא גם לסביבתנו.

11.פירות מקבלים את צבעם כשהם מבשילים – אחת התופעות המופלאות היא שהפירות הם בצבע ירוק בעודם בוסר, ורק לאחר שהם מבשילים הם מקבלים את צבעם הייחודי. כך אפשר לדעת כשהפרי עדיין איננו ראוי לאכילה, והצבע הירוק גורם לפרי 'להיבלע' בין העלים של העץ. כשאנו באמצע עשייה, חשוב לא להיחפז ולנסות לקפוץ לסוף. כדי שניצור משהו מושלם עלינו למצות את תהליך הצמיחה, ובינתיים לא לנפנף במוצר שעוד לא נגמר.

12.הפרח נופל וממנו יוצא הפרי – פריחת האילנות היא מחזה מרהיב, אבל אם הפרחים לא יתפתחו לפירות זה יהיה פספוס גדול. גם הילדים שלנו הם פרחים יפיפיים, ולעיתים קשה לנו לתת להם להמשיך הלאה. אבל צריך לזכור שאחרי שהפרח נופל, הפרי מתגלה.

13.העץ כמקום מפלט – לא רק בני אדם נהנים מהעצים. חשבתם פעם על הציפורים? איך הן היו מסתדרות בלי עצים. בעלי הכנף היו נעשים טרף קל אם לא היה להם מקום מפלט על צמרות העצים. עולם החי התוסס שמתחבא בין הענפים מלמד אותנו שגם אנחנו יכולים להיות כאלו. נפתח את הלב והבית לאחרים, ונהיה מגדלור של נתינה וחוסן לקהילה.

14.גם עצים יכולים להיות חולים – יום אחד עברתי ברחוב, וראיתי את עובדי העיריה כורתים עץ דקל שהתנשא לגובה אדיר. התקוממתי! למה לגדוע עץ יפה ומרשים כל כך? ההסבר שנתנו לי היה, שלמרות המראה החיצוני המושלם, העץ היה חולה מבפנים! הפנים שלו היה רקוב וחלש, ונשקפה סכנה לעוברים ושבים ממנו. הוא היה יכול ליפול ללא התרעה. לתפוס דבר כזה בזמן מצריך פיקוח מתמיד. תמיד צריך לשים לב שאנחנו עדיין בדרך הנכונה, ולא סטינו לכוון מחליש בלי משים. לא להתרשם מהחזות החיצונית, אלא לעשות בדק בית פנימי. 

15.המשך של דורות – עץ הוא לא רק עץ. הוא כל העצים והפירות שניתן להצמיח ממנו בעתיד. פוטנציאל של עץ אחד הוא עצום, מכל אחד מהזרעים והענפים שהוא מצמיח, יכול לגדול עץ חדש. גם לנו, לכל אחד ואחת מאתנו יש פוטנציאל אדיר. זה יכול לבוא לידי ביטוי בילדים שלנו, בקהילה ובחברה שבה אנו חיים. נוכל לשמש דוגמא לאחרים שילכו בעקבותינו. ההשפעה ששלנו עשויה להיות אוניברסאלית! 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram