רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

יתנו יקבלו

ה׳ באדר א׳ ה׳תשע״ט 10/02/2019 | מאת סיון רהב מאיר

הזוכה המאושר ביותר בתהליך תרומת הכליה הוא הנותן עצמו.

מי אמר שבבחירות צריך לדבר רק על בחירות? ומי אמר שרק פוליטיקאים משפיעים על חיינו? זוג צנוע אחד, הרב ישעיהו ורחל הבר, מחולל בחברה הישראלית מהפכה חברתית עצומה.

"שלום סיון, שמי אסתי ארנד, אמא וסבתא מירושלים", נפתח המייל שקיבלתי השבוע. "לפני שלושה חודשים זכיתי לתרום כליה, אחרי שבני זכה לתרום כליה לפני שלוש שנים. שנינו עשינו זאת בגלל הפעילות של ארגון 'מתנת חיים' של בני הזוג הבר. התהליך לקח לי שנה וחצי, וכל יום בדרך היה שווה את זה. התחושה שהוצאתי מישהו ממעגל הסבל היא מופלאה. הנתרם הוא אדם בעל משפחה, בערך בגילי, נושא תפקיד חשוב, תושב באר־שבע, כך שהכליה שלי עברה דירה לדרום...

בשבת האחרונה התכנסנו יחד במלון בירושלים, 140 תורמי כליה חדשים, כולם מהשנה האחרונה. בתמונה המשותפת אפשר לראות סבתא בת שבעים שתרמה כליה לפני כחודשיים, ארבע אמהות שגם הן וגם בניהן תרמו, בעל ואישה שתרמו זו אחרי זה ועוד. מי היה מאמין שבתוך עשור של פעילות יגיעו ל־637 תורמים, שייתנו מגופם לחבריהם? אני כותבת לך כי עדיין נדרשות היום כ־800 כליות נוספות.

אנחנו חיים בדור מבורך שבו הרפואה המודרנית מאפשרת 'גזור, העתק והדבק'. צריך לנצל זאת. החזון שהוצג במהלך השבת הוא לסגור לגמרי את מחלקות הדיאליזה, ולמצוא יותר תורמים מחולים. הרי הזוכה המאושר ביותר בתהליך הזה הוא הנותן עצמו, על כך הסכמנו כולנו. שאלתי את כל התורמים. אף אחד לא מתחרט על מה שעשה, להפך. תחושת הסיפוק היא מעל ומעבר למה שאפשר לדמיין. הצלנו חיים.

"כידוע קראנו השבת את פרשת תרומה. מרגש היה לשמוע את תחילתה של הפרשה: "דַבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל ויִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי." כמה מתאים. גם בפרשה העם כולו מזדרז לתרום, לתת, מתוך אלטרואיזם, אהבה ואכפתיות. מעניין שזה קורה זמן קצר אחרי יציאת מצרים. פרשת תרומה היא למעשה השלמת מהלך השחרור הזה. מתברר שהיציאה האמיתית מעבדות לחירות אינה בקריעת ים סוף, וגם לא במעמד הר סיני, אלא בפרשת תרומה. ההוכחה האמיתית שאנחנו כבר לא משועבדים, היא שאנחנו מסוגלים לתרום לאחר".

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram