רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חכמה לחיים

עמלק ורלטביזם

ל׳ באדר א׳ ה׳תשע״ט ל׳ באדר א׳ ה׳תשע״ט 07/03/2019 | מאת ירמיהו ראק

במה התייחד עמלק שהוא מזוהה עם כל הרע שבעולם?

 "זכור את אשר עשה לך עמלק בדרך בצאתכם ממצרים" (דברים כה, יז). עמלק היה העם הראשון שפתח במלחמה עם ישראל לאחר שיצאו ממצרים. התורה מחשיבה צעד זה למעשה חמור כל כך, עד שיש מצוה מיוחדת לזכור זאת ולמחות את זכרו של עמלק! למה? מה חמור כל כך? נכון שזה בודאי לא יפה לתקוף עם שנודד במדבר ללא כל התגרות, אבל האם זה הדבר החמור ביותר שנעשה כלפי עם ישראל במהלך ההיסטוריה? היו עמים שהציקו לנו הרבה יותר. הרגו וטבחו בנו, השפילו ועוד, במה התייחד עמלק שהוא מזוהה עם כל הרע שבעולם?!

כח ההילול

הרב יצחק הוטנר (בספרו "פחד יצחק") מסביר שאחת מתכונות הנפש של האדם זה היכולת להחשיב דבר מסוים. כמעט לכל אחד יש משהו או מישהו שהוא מרגיש צורך להחשיב ולתת לו כבוד. לתכונה זו הוא קורא "כוח ההילול" – היכולת להלל ולשבח דבר שחשוב בעינינו. גם אם מישהו טועה ומייחס חשיבות לדבר הלא נכון, על כל פנים יש לו את התכונה הזאת, את היכולת להלל. עם מחשבה נכונה והכוונה, יגיע להחשבת הערך הנכון והאמתי.

ישנו כוח מנוגד –  "כח החילול". זלזול לשם זלזול, ציניות שמבטלת ועושה צחוק מכל דבר בעל חשיבות. חילול של כל דבר קדוש, ביטול של כל דבר חשוב, ציניות ששמה ללעג כל ניסיון לקדם ערכים ויוזמות חיוביות. כוח זה הוא הרסני מאוד ומסוגל לקעקע את היסודות הבסיסיים של המוסר האנושי.

כשעם ישראל יצא ממצרים, הרושם שעשו 10 המכות וקריעת ים סוף, היה אוניברסלי, כל עמי הסביבה נבהלו ונחרדו, הם הבינו שמדובר פה במשהו גדול, לא עוד מרידה מקומית של עבדים באדוניהם, אלא בתופעה בעלת משמעות עולמית. ואז, מגיעים העמלקים, ובנונשלנטיות יוצאת דופן, יוצאים להילחם בעם הנבחר. חכמינו ז"ל מדמים זאת לאמבטיה רותחת, שאף אחד לא מעיז להיכנס אליה, עד שמגיע אדם אחד שקופץ פנימה. הראשון שקפץ אמנם נכוה קשות, אבל אחר כך האמבטיה כבר לא כל כך חמה וכולם מעיזים להיכנס. זהו כוחו של הזלזול. כשמזלזלים במשהו, כל הסביבה נוטה לזלזל גם כן.

בסיפור המגילה, המן, נצר לאומה העמלקית, מבטא גם הוא תפיסת עולם זו. כשהוא משכנע את אחשורוש שיתיר לו להרוג את כל היהודים הוא משתמש בטיעון: "ולמלך אין שווה להניחם". הם לא שווים כלום, אין בהם תועלת. הוא לא אומר שהם אויבי המלך, שנשקפת מהם סכנה לשלטון, אלא הם כלום, אין להם חשיבות. הזלזול העמלקי בחיי אדם, ובאומה שלמה מוצג כאן בצורה ברורה.

רלטביזם

איפה אנו מוצאים בתקופתנו את הגישה העמלקית?

יש כאלו שדוגלים ב"רלטביזם" – יחסיות. פירוש הדבר, שאין אמת מוחלטת. אין באמת טוב ורע, אלא הכל תלוי בתפיסת האדם, ומה שנכון לאדם אחד לא נכון לאחר. תפיסת עולם זו גורסת שמוסריות היא סך הכל רעיונות סובייקטיביים של בני אדם, ומי שחושב אחרת, הרי שהמוסר שלו שונה, ואין בכך שום פסול. התוצאות של הלך מחשבה כזה עלולות להיות הרות אסון. לפי גרסה זו של המציאות, אין סיבה להיות "אדם טוב" או להתנהג בצורה מוסרית.

יש פתגם ידוע, "כל אחד והאמת שלו". האמנם? אם כל אחד והאמת שלו, פירוש הדבר שבכלל אין אמת! ואם אין אמת גם אין שקר, ואין טוב ורע. הערכים ותפיסת העולם של דיקטטור מרושע, נכונים וצודקים לא פחות מאשר אלו של האדם הטוב ביותר עלי אדמות.

זו בעצם הגישה של עמלק. אם לא נייחס משמעות לדברים בעלי ערך, הרי שאנו עלולים ליפול לרלטביזם, ומשם הדרך קצרה לאנרכיה מוסרית!

עלינו לנסות להבחין בערך של כל דבר ולמצוא בו נקודה של אור שניתן להפיק ממנה תועלת.  כך גם לגבי השקפות עולם, גם באלו שאינן נכונות, מסתתר גרעין של אמת.

עמלק הוא היחיד שנאמר לגביו "ואחריתו עדי אובד" (במדבר כד, כ), לציניות ולזלזול אין שום קיום, ולכן אנו מצווים למחות את זכר עמלק.

בפורים הזה, כשנקרא על מפלתו של המן, נזכור שיש לנו ערכים ויש אמת. נמחה מליבנו את הציניות שאומרת שאין טוב אמתי בעולם. הטוב נמצא בתוך כל אחד ואחת מאיתנו. לפעמים הוא מסתתר כמו לבוש בתחפושת, אבל הוא שם ואם רק נקבל אותו ונעורר אותו נוכל להוציא אותו אל הפועל.

פורים שמח!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן