רשימת תפוצה

ספירת העומר

מדיטציה יומית לימי ספירת העומר/ חלק ב'

ח׳ באייר ה׳תשע״ט 13/05/2019 | מאת שמעון יעקובסון

מדריך מעשי לצמיחה רוחנית ב- 49 יום.

במצוות "ספירת העומר", ספירת 49 הימים שבין פסח לשבועות, אנו מתבקשים לצאת למסע אל נפש האדם, לתוך הנשמה. ישנם בקבלה שבע "ספירות" המקבילות לשבעה רגשות בסיסיים מהם מורכבת החוויה האנושית. כל אחד משבעת השבועות שבין חג הפסח לחג השבועות מוקדש לבחינה ולדיוק של כל אחד משבעת הרגשות. 7 הרגשות הם:

  1. חסד - נדיבות אוהבת
  2. גבורה - צדק ומשמעת
  3. תפארת - הרמוניה וחמלה
  4. נצח - יכולת עמידה
  5. הוד - ענווה
  6. יסוד - יצירת קשר וחיבור
  7. מלכות - ריבונות, מנהיגות

לחלק א' ו-3 השבועות הראשונים לחץ כאן:

נמשיך לשבוע הרביעי:

שבוע 4 - נצח - יכולת עמידה

במהלך השבוע הרביעי לספירת העומר, אנו בוחנים ומזקקים את התכונה הרגשית של יכולת עמידה, הידועה בשם נצח. אומץ לב ושאיפה והוא שילוב בין נחישות להתמדה. זהו איזון בין סבלנות, התמדה ואומץ. יכולת עמידה זוהי גם מהימנות ואחריות, המבססות תחושת ביטחון ומחויבות.

ללא יכולת עמידה, כל מאמץ חיובי או כוונה טובה יהיו חסרי סיכוי להצליח. יכולת עמידה פירושה להיות בחיים, להיות מונעים ממה שחשוב. זוהי המוכנות להילחם על מה שאתם מאמינים בו וללכת איתו עד הסוף. דבר זה, כמובן, דורש בדיקה מדוקדקת של תכונה זו, על מנת לוודא שנעשה בה שימוש בריא ופרודוקטיבי.

יום 22 - חסד שבנצח: נדיבות אוהבת ביכולת עמידה

כדי שמשהו יחזיק מעמד, יש לאהוב אותו. גישה נייטרלית או אדישה תשתקף במחויבות שולית. אם יש לכם קושי להתחייב, בדקו כמה אתם אוהבים ונהנים מהדבר שדורש את מחויבותכם. האם אני אוהב את העבודה שלי? את המשפחה שלי? הבחירות שלי? כדי שיכולת עמידה תהיה אפקטיבית עליה להיות אכפתית ואוהבת. האם יכולת העמידה שלי גורמת לי להיות או להיראות חסר גמישות? האם הדחף והנחישות שלי גורמים לי לשתלטנות? האם אני תובעני מדי? האם האחרים (העובדים שלי, חבריי, ילדיי) משתפים עמי פעולה מתוך כוחו העצום של רצוני והדחף שלי, או מתוך אהבה?

התרגיל היומי: בזמן שאתם נלחמים למען משהו שאתם מאמינים בו, עצרו לרגע ובדקו שאתם עושים זאת בצורה אוהבת.

יום 23 - גבורה שבנצח: משמעת ביכולת עמידה

בדקו את המשמעת ביכולת העמידה שלכם. יכולת עמידה חייבת להיות מכוונת כלפי מטרות פרודוקטיביות ולבוא לידי ביטוי בצורה פורה. האם יכולת העמידה והנחישות שלי ממוקדות כדי לסייע בטיפוח הרגלים חיוביים ולהיפטר מהרגלים שליליים? או שמא בדיוק ההיפך? האם יכולת העמידה שלי נובעת מתוך חוזק או חולשה? האם היא נובעת מתוך שכנוע עמוק או מתוך הגנתיות? האם הנחישות שלי נפגעת מכך שאינני עקבי או מתמיד מספיק?

התרגיל היומי: היפטרו היום מהרגל שלילי אחד.

יום 24 - תפארת שבנצח: חמלה ביכולת עמידה

יכולת עמידה בריאה, המכוונת לפיתוח תכונות חיוביות ושינוי תכונות שליליות, תהיה תמיד מלאת חמלה. החמלה משקפת איכות יפהפייה של יכולת עמידה: מחויבות יציבה לסייע לאדם אחר לצמוח. יכולת עמידה ללא חמלה היא אנוכית ומוטעית. האם הנחישות שלי פוגעת בחמלה שלי לאחרים? האם אני מסוגל להתעלות מעל האגו שלי ולגלות אמפתיה למתחרים שלי? האם אני מתיהר בנצחוני?

התרגיל היומי: היו סבלניים והקשיבו לאדם שלרוב גורם לכם לחוש חוסר סבלנות.

יום 25 - נצח שבנצח: נחישות ביכולת עמידה

לכולם יש כוח רצון ונחישות. יש לנו את היכולת לעמוד בהרבה יותר ממה שאנו מעלים על דעתנו, ולהחזיק מעמד בנסיבות המאתגרות ביותר.

שאלו את עצמכם: האם ההתנהגות שלי בלתי צפויה? האם אני חסר עקביות ולא אמין? אם יש לי רצון ונחישות, מדוע אני מזגזג? האם אני פוחד להתחייב ולהתמיד? האם אני חושש להיות לכוד במחויבות שלי? אם כן, מדוע? האם זוהי תגובה לארועים בעבר? במקום לטפח יכולת עמידה בתחומים בריאים, האם פיתחתי הרגלים ביחס לחוויות לא בריאות? האם אני חווה יותר כאב מאשר הנאה?

התרגיל היומי: התחייבו לפתח הרגל חיובי חדש.

יום 26 - הוד שבנצח: ענווה ביכולת עמידה

גמישות  - שהיא התוצאה של ענווה - היא מרכיב חיוני ביכולת עמידה. עמידה איתנה יכולה לעיתים לגרום להרס. עץ אלון, שחסר את היכולת להתכופף בסופת הוריקן, ייעקר ממקומו. קני הסוף, המתכופפים בפני הרוח, שורדים ללא קושי. האם אתם יודעים מתי להתגמש? האם אתם עושים זאת מתוך עוצמה או מתוך פחד? מדוע לעיתים קרובות אנו פוחדים להתגמש?

עוצמה פנימית היא הדלק של יכולת עמידה. הוד שבנצח זוהי ההכרה בכך שהיכולת שלנו להחזיק מעמד ולהתמיד נובעת מהנשמה שאלוהים נתן לכל אדם ואדם. ענווה זו אינה מפחיתה מערכו של הדחף להתמיד, להיפך - היא מעצימה אותו, כיוון שיכולת העמידה האנושית יכולה להגיע רק עד לגבול מסוים ולשאת עד גבול מסוים, בשעה שיכולת עמידה הנובעת מהנשמה האלוהית היא חסרת גבולות.

האם אני מייחס את ההצלחה שלי לכוחי ולנחישותי בלבד? האם אני משוכנע שאני כל-יכול כתוצאה מיכולת העמידה שלי? מנין אני שואב כוחות כאשר הכל נראה קודר?

התרגול היומי: כשאתם מתעוררים, הכירו תודה לאלוהים על כך שהעניק לכם נשמה עם כוחות רבים ומגוונים שעוזרים לך לשרוד למרות אתגרים לא פשוטים. הדבר יאפשר לכם לשאוב אנרגיה וכוח לשארית היום.

יום 27 - יסוד שבנצח: בניית קשר ביכולת עמידה

בניית קשר היא תכונה חיונית של יכולת עמידה. היא מבטאת את המחויבות הבלתי מעורערת שלנו לאדם או לחוויה שהיא כה חזקה, עד שתעשו הכל כדי לשמר אותה. יכולת עמידה ללא בניית קשר וחיבור לא תחזיק מעמד.

התרגיל היומי: כדי לחזק את יכולת העמידה של ההחלטה החדשה שלכם, התחברו אליה באופן מיידי. ניתן להבטיח זאת על-ידי מימוש מיידי של ההחלטה שלכם, באמצעות מעשה קונסטרוקטיבי או התחייבות בפני אדם אחר.

יום 28 - מלכות שבנצח: אצילות ביכולת עמידה

ריבונות היא אבן הפינה של יכולת עמידה. יכולת עמידה שכוללת בתוכה את כל שש התכונות הקודמות היא בהחלט עדות לממלכתיות של הרוח האנושית. האם יכולת העמידה שלי מכובדת? האם היא מוציאה את הטוב שבי? כשאני עומד בפני קשיים, האם אני מתנהג בצורה ממלכתית, מתהלך בראש מורם, בבטחון עצמי עם המתנות שאלוהים העניק לי, או שאני מפוחד ומצומצם?

התרגיל היומי: הילחמו בגאווה למען מטרה מכובדת.

 

 


 

שבוע 5 - הוד - ענווה

במהלך השבוע החמישי לספירת העומר, אנו בוחנים ומזקקים את ספירת ההוד, או את תכונת הענווה. אין לבלבל בין ענווה - וכתוצאה מכך התמסרות - לבין חולשה והיעדר הערכה עצמית. הוד או ענווה הם צניעות והכרת תודה (הוד משורש "הודיה"). פירוש הדבר הוא להודות לאלוהים. מדובר בהכרה ברורה בתכונות ובכוחות שניחנו בהם וכן הכרה בכך שהם לא שלנו, הם ניתנו לכם על-ידי אלוהים לצורך מטרה נעלה יותר. ענווה היא צניעות, היא הכרה בכך שאנו מוגבלים, מה שמאפשר לנו להבין עד כמה גדולים אנו יכולים להיות. וזה מה שהופך את הצניעות לכל כך מאתגרת.

כוס מלאה איננה יכולה להתמלא. כשאנו מלאים בעצמינו ובצרכים שלנו, כשזה רק "אני ואני", אין מקום לדבר נוסף. כשאנו "מרוקנים" את עצמינו בפני משהו גדול יותר מאתנו, היכולת לקבל מתרחבת מעבר למגבלות העבר. ענווה היא המפתח להתעלות, להגעה אל מעבר לעצמינו. רק ענווה אמתית נותנת את הכוח של אובייקטיביות מוחלטת. ענווה היא רגישות, זוהי בושה בריאה הנובעת מההכרה בכך שניתן להיות טובים יותר מכפי שאנחנו היום ושנוכל לצפות מעצמינו ליותר. למרות שענווה היא שקטה, היא איננה חלולה. זהו ביטוי דינמי של חיים, שכולל את כל שבע התכונות של אהבה, גבורה, תפארת, נצח, ענווה, הוד, יסוד ומלכות.

יום 29 - חסד שבהוד: אהבה בענווה

בדקו את האהבה שבענווה שלכם. ענווה בריאה איננה מייאשת ואינה גורמת למורל ירוד. היא מביאה אהבה ושמחה, לא פחד. ענווה שהיא נטולת אהבה חייבת להיבדק מחדש כדי לוודא שהיא אותנטית. לעיתים ניתן לבלבל בין ענווה לבין הערכה עצמית נמוכה, וזו יכולה להיות נטולת אהבה. ענווה מביאה עמה אהבה, כיוון שהיא מאפשרת לנו להתעלות מעל לעצמינו ולאהוב אדם אחר. האם הענווה שלי גורמת לי לאהוב ולהעניק יותר? להיות יותר רחב-לב? או שמא היא מצמצמת ומגבילה אותי?

התרגיל היומי: התפללו תפילה בענווה ומתוך הכרת טובה באלוהים.

יום 30 - גבורה שבהוד: משמעת וגבולות בענווה

ענווה חייבת להיות מבוססת על משמעת ומיקוד. מתי הענווה שלי גורמת לי להתפשר ומתי לא? בשם הענווה, האם אני לעיתים נשאר פאסיבי ושותק לנוכח רשעות? אם הענווה שלי לוקה בחסר, האם זה כיוון שאני לא מכבד אדם אחר?

התרגיל היומי: התמקדו באי הרצון שלכם להתחייב בתחום מסוים, כדי לבדוק אם הדבר נובע ממקום צנוע ובריא.

יום 31 - תפארת שבהוד: חמלה בענווה

ענווה אמורה להיות מלאת חמלה. האם הענווה שלי גורמת להיות סגור ולא חברותי, או שמא היא מתבטאת ביותר מדי אמפתיה לאחרים? האם הענווה שלי מאוזנת? או שהיא מסורבלת ונבוכה? בדיוק כפי שענווה מביאה חמלה, חמלה יכולה להוביל לענווה.

התרגיל היומי: הביעו רגשי ענווה במעשה של חמלה.

יום 32 - נצח שבהוד: יכולת עמידה בענווה

בדקו את העוצמה ויכולת העמידה של הענווה שלכם. האם הענווה שלי עומדת בפני אתגרים? האם אני איתן בדעתי, או שמא אני מתחמק מאחריות בשם הענווה? ענווה וצניעות אינן אמורות לגרום לנו להרגיש חלשים וחסרי ביטחון. נצח שבהוד מדגיש את העובדה שענווה אמיתית איננה הופכת אותנו ל"סמרטוט רצפה" כדי שאחרים יוכלו לדרוך עלינו. ההפך הוא הנכון - ענווה נותנת לנו כוח יציב. האם הענווה שלי נתפסת כחולשה? האם זה לאחרים לנצל אותי?

התרגיל היומי: הדגימו את הכוח הטמון בענווה שלכם, בכך שתיזמו או תקחו חלק במשימה חשובה.

יום 33 - הוד שבהוד: ענווה בענווה

לכולם יש צניעות וענווה בלבם, השאלה היא באיזו מידה חש כל אדם תכונות אלה ובאיזה אופן. האם אני חושש להיות צנוע מדי? בנוסף, יש לבדוק את האותנטיות של הענווה. האם הענווה שלי היא באמת ענווה? או שמא היא פשוט ביטוי נוסף של יהירות? האם אני מתגאה מדי בענווה שלי? האם אני מנופף בה? האם יש בה אינטרס עצמי? האם הענווה שלי היא חלק ממסע צלב כלשהו, או שהיא אמיתית?

התרגיל היומי: היו ענווים למען הענווה עצמה.

יום 34 - יסוד שבהוד: חיבור ויצירת קשר בענווה

ענווה לא אמורה להיות חוויה בודדה. היא צריכה ליצור קשר ומחויבות עמוקים. האם הענווה שלי מרחיקה אותי מאחרים או מקרבת אותנו זה לזה? האם הענווה שלי מביאה לתוצאות? תוצאות ארוכות טווח? האם היא יוצרת בסיס יציב שעליו אני והזולת יכולים לבנות קשר ולהתחבר?

התרגיל היומי: השתמשו בענווה שלכם כדי לבנות משהו יציב.

יום 35 - מלכות שבהוד: אצילות בענווה

"הצנע לכת עם אלוקיך"- ללכת בענווה פירושו ללכת זקוף. כבוד עצמי הוא המהות של ענווה וצניעות. ענווה היא מלכותית ואריסטוקרטית. ענווה שמדכאת את הרוח האנושית ושוללת את הריבונות האישית איננה ענווה כלל. האם הענווה שלי גורמת לי להרגיש מכובד ואצילי? האם יש בי חיות וחיוניות?

התרגיל היומי: העבירו מסר למישהו על היכולת של ענווה וצניעות להגביר את הכבוד העצמי.

 

 


 

שבוע 6 - יסוד - בניית קשר

במהלך השבוע השישי לספירת העומר, אנו בוחנים ומזקקים את התכונה הרגשית של יסוד, או בניית קשר ויצירת חיבור עם הזולת. לא מחויבות שהיא מן הפה ולחוץ, אלא מסירות מוחלטת. היא יוצרת ערוץ בין הנותן לבין המקבל. בניית קשר היא דבר נצחי, היא מפתחת איחוד ממושך שקיים לנצח נצחים. בניית קשר היא בסיס החיים, עמוד השדרה הרגשי של נפש האדם. כל אדם זקוק לקשר כדי לפרוח ולצמוח. בניית קשר בין אם לילד, בין בעל לאישה, בין אחים ואחיות, בין חברים קרובים. בניית קשר מהווה אישוש, היא נותנת לאדם תחושת שייכות, תחושה ש"אני חשוב", "אכפת ממני ואני בעל משמעות". היא מבססת אמון - אמון עצמי ואמון באחרים. היא משרה ביטחון. ללא חיבור והזנה איננו יכולים להתממש ולהיות מי שאנחנו.

יום 36 - חסד שביסוד: נדיבות אוהבת בבניית קשר

אהבה היא לב לבה של בניית הקשר. בלתי אפשרי לבנות קשר וחיבור ללא אהבה. אהבה יוצרת את הבסיס היציב שעליו יכול החיבור להיבנות. אם יש לנו בעיה ביצירת קשרים, נבדוק כמה אנו אוהבים את האדם (או את החוויה) שאליו ברצוננו להתחבר. האם אני מנסה להתחבר מבלי לבסס תחילה גישה אוהבת? האם הרצון שלי בבניית קשר מתבטא בצורה אוהבת?

התרגיל היומי: בטאו קשר הקיים ביניכם לבין ילדכם או חבר/ה באמצעות מעשה של אהבה.

יום 37 - גבורה שביסוד: משמעת וגבולות בבניית קשר

בניית קשר חייבת להתבצע מתוך התחשבות זהירה באדם או בדבר שאליו אנו מתחברים. אפילו הקשר הבריא והקרוב ביותר זקוק ל"פסק זמן", כבוד למרחב האישי של כל אחד מהצדדים. האם אני נוטה להיצמדות-יתר? האם אני תלותי מדי באדם שעמו בניתי קשר? האם הצד השני תלוי בי יתר על המידה? האם אני מתחבר מתוך ייאוש? האם אני מתחבר עם אנשים בריאים וחיוביים?

התרגיל היומי: בדקו את המשמעת העצמית ואת הגבולות בחוויית יצירת הקשרים שלכם כדי לראות אם יש צורך בשינויים והתאמות.

יום 38 - תפארת שביסוד: חמלה בבניית קשר

בניית קשר צריכה לא רק להיות אוהבת אלא גם מלאת חמלה - עליכם לחוש את כאבו של חברכם ולחוש אמפתיה כלפיו. האם הקשרים שאני יוצר מותנים? האם אני נסוג כשאני מרגיש אי נוחות עם צרותיו של חברי?

התרגיל היומי: הציעו עזרה ותמיכה בהתמודדות עם מצוקה של אדם שעמו התחברתם.

יום 39 - נצח שביסוד: יכולת עמידה בבניית קשר

מרכיב חיוני של בניית קשר הוא יכולת העמידה שלו, היכולת לעמוד בפני אתגרים ומכשולים. ללא יכולת עמידה אין סיכוי לפתח קשר אמיתי. האם אני מחויב לחלוטין לאדם שאליו התחברתי? כמה אני מוכן לשאת וכמה אני מוכן להילחם על מנת לשמור על הקשר הזה? האם האדם שעמו התחברתי מודע למסירות שלי?

התרגיל היומי: המחישו את רמת העמידות של בניית קשר שלכם על-ידי התמודדות עם אתגר שמפריע לקשר.

יום 40 - הוד שביסוד: ענווה בבניית קשר

ענווה היא קריטית בקשר בריא. שחצנות מרחיקה אנשים. עיסוק בתשוקות ובצרכים שלנו מפריד אותנו מאחרים. ענווה מאפשרת להעריך אדם אחר וליצור עמו חיבור. יצירת קשר בריאה היא האיחוד של שני אנשים נפרדים, בעלי שתי אישיויות עצמאיות, שמתאחדים למען מטרה נעלה יותר מאשר סיפוק הצרכים שלהם עצמם. ענווה אמיתית נובעת מההכרה באלוהים בחיים שלכם. האם אני מודע לנוכחות השותף השלישי - אלוהים - בקשרים שלי? האם אני מודע לכך ששותף זה נותן לי את היכולת להתאחד עם האחר, למרות ההבדלים?

התרגיל היומי: הודו לאלוהים על כך שהוא עוזר לכם ליצור קשרים עם אחרים.

יום 41 - יסוד שביסוד: חיבור בבניית קשר

כל אדם זקוק לקשרים עם אחרים ויש לו את היכולת ליצור קשרים כאלה, באמצעות עשייה וחוויות משמעותיות. האם אני מתקשה ליצור קשרים? האם הקושי קיים בכל התחומים או רק בתחומים מסוימים? האם אני יוצר חיבור רגשי בקלות לעבודה שלי, אך מתקשה ליצור קשרים עם אנשים? או אולי להיפך?

נבדוק את הסיבות לכך שלא נוצר קשר או חיבור רגשי. האם אני ביקורתי מדי ומוצא פסול בכל דבר כתירוץ להימנע מקשר? האם אני נעול מדי בדעותיי? האם חוסר יצירת הקשר שלי הוא תוצאה של אי נוחות ופגיעות? האם נפגעתי בעבר מקשרים? האם מישהו ניצל את האמון שלי? האם הפחד שלי מקשרים נובע מהתקשרות לקויה שחוויתי בילדותי?

גם אם יש לנו סיבות אמיתיות לחוסר אמון, עלינו לזכור כי אלוהים העניק לנו נשמה נשגבת מזינה ואוהבת. עלינו ללמוד להכיר בקול הפנימי. מתוך כך ניתן לחוות חיבור לנשמות וללבבות של אחרים. לאחר מכן, נוכל אט אט להוריד את המגננות כשניצור חיבור שבו נוכל לבטוח באמת.

נקודה נוספת: קשר מוליד קשר. כשאנו יוצרים קשר בתחום אחד בחיינו, נוכל בקלות יותר ליצור קשר גם בתחומים אחרים.

התרגיל היומי: התחילו ליצור קשר עם אדם חדש שאתם מחבבים על-ידי כך שתקציבו זמן קבוע מדי יום או מדי שבוע כדי לבלות ביחד או לדבר באופן יעיל.

יום 42 - מלכות שביסוד: אצילות בבניית קשר

קשרים אמורים לחזק את ריבונותו של הפרט. עליהם להזין ולחזק את הכבוד העצמי, והיכולת לשלוט בעצמינו ולבחור בחירות טובות ומועילות. האם הקשר שאני יוצר מעכב את הביטוי של האישיות שלי ותכונותיי? האם לעומת זאת, הקשר מציף את האדם שעמו אני מתחבר?

התרגיל היומי: הדגישו את חוזקותיו של האדם שעמו התחברתם.

 

 


 

שבוע 7 - מלכות - ריבונות, מנהיגות

במהלך השבוע השביעי והאחרון של ספירת העומר, אנו בוחנים ומזקקים את התכונה של מלכות - אצילות, ריבונות ומנהיגות. ריבונות היא מצב של הוויה יותר מאשר פעולה. אצילות היא ביטוי פסיבי של כבוד עצמי, שאינה עומדת בזכות עצמה, אלא ניזונה מכל ששת הרגשות האחרים. מנהיגות אמיתית היא האמנות של חוסר אנוכיות, היא השתקפות של רצון גבוה יותר ותו לא. מצד שני, מלכות מבטאת ומממשת את האופי של הרוח האנושית. היא מבטאת את מה שהופך אותנו לאנושיים.

מלכות היא תחושה של שייכות. הידיעה שהנוכחות שלנו שווה משהו. שיש לנו את היכולת להיות מנהיגים מיומנים בזכות עצמינו. היא מעניקה לנו את העצמאות והביטחון. תחושה של ודאות וסמכות. כשאמא מערסלת באהבה את תינוקה בזרועותיה ועיניו של הילד פוגשות את עיניה האוהבות של האם, הילד מקבל את המסר: "אני רצוי ואהוב בעולם הזה. יש לי מקום שבו תמיד יאהבו אותי. אין לי ממה לחשוש. בלבי אני מרגיש מלך". זוהי מלכות.

יום 43 - חסד שבמלכות: נדיבות אוהבת באצילות

ריבונות בריאה היא תמיד נדיבה ואוהבת. מנהיג טוב צריך להיות חם ומתחשב. האם הריבונות שלי הופכת אותי לאדם אוהב יותר? האם אני משתמש בסמכות ובמנהיגות שלי בצורה אכפתית? האם אני כופה את המרות שלי על אחרים?

התרגיל היומי: עשו משהו נדיב למען הכפופים לכם.

יום 44 - גבורה שבמלכות: משמעת באצילות

למרות שריבונות היא אוהבת, עליה להיות מאוזנת ומוגבלת. מנהיגות יעילה מבוססת על סמכות ומשמעת עצמית. יש גורם נוסף במשמעת של הריבונות: קביעת התחום שבו יש לי שיפוט וסמכות.

האם אני מכיר במצבים שבהם אינני מהווה סמכות? האם אני מנסה להפעיל סמכות במצבים לא מוצדקים? האם אני מודע למגבלות שלי כמו גם ליתרונות שלי? האם אני מכבד את מרותם של אחרים?

התרגיל היומי: לפני שאתם נוקטים בעמדה סמכותית בתחום מסוים, עצרו לרגע ובדקו אם יש לכם את הזכות ואת היכולת להפעיל סמכות במצב זה.

יום 45 - תפארת שבמלכות: חמלה במנהיגות

מנהיג טוב הוא מנהיג מלא חמלה. האם החמלה שלי נפגעת כתוצאה מהסמכות שלי? תפארת – איזון והרמוניה – חיוניים למנהיגות מוצלחת. האם אני מנהל את הדברים בצורה חלקה וזורמת? האם אני מאורגן? האם אני נותן הוראות ברורות לכפופים לי? האם אני מתקשה להאציל סמכויות? האם אני מנהל ישיבות צוות תכופות, כדי לתאם את המטרות והפעולות הנדרשות?

התרגיל היומי: חשבו על תחום שבו יש לכם סמכות וראו אם תוכלו לשפר את המצב ואת היעילות על-ידי עריכת קיצוצים ואיחוד כוחות.

יום 46 - נצח שבמלכות: יכולת עמידה באצילות

כבודו העצמי של אדם והצלחתו של מנהיג נבחנות על-ידי יכולת העמידה שלו. כוח רצון ונחישות משקפות את העוצמה והמלכותיות של הרוח האנושית. עד כמה אני נחוש להשיג את מטרותיי? עד כמה חזקה האמונה שלי כדי להילחם למען מטרה מכובדת? עד כמה אני בטוח בעצמי? האם חוסר העמידה שלי הוא תוצאה של ההערכה העצמית הנמוכה שלי? האם אני מסווה את חוסר הביטחון שלי במציאת תירוצים כדי להסביר את יכולת העמידה הנמוכה שלי?

התרגיל היומי: פעלו בשם משהו שאתם מאמינים בו, אך שעד כה הייתם מהוססים לגביו. קפצו למים ופשוט עשו זאת!

יום 47 - הוד שבמלכות: ענווה באצילות

ריבונות היא מתנתו של אלוהים לכל אדם. הוד שבמלכות היא הערכה צנועה של מתנה יוצאת דופן זו. האם הריבונות והעצמאות שלי מעוררות בי ענווה? האם אני מנהיג שחצן? האם אני מעריך את התכונות המיוחדות שבהן בורכתי?

התרגיל היומי: הכירו תודה לאלוהים על כך שיצר אתכם עם חוזקות וכבוד עצמי.

יום 48 - יסוד שבמלכות: יצירת קשר באצילות

בדקו את היבט בניית הקשר שבריבונות שלכם. עצמאות בריאה אינה אמורה למנוע מכם ליצור קשר עם אדם אחר. ההפך הוא הנכון: ביטחון עצמי מאפשר לכם לכבד אחרים ולתת אמון בריבונות שלהם, וכך הוא מאפשר לכם לבנות עמם קשר. קשר זה בתורו יחזק את הריבונות שלכם עצמכם, במקום לפגוע בה.

האם תחושת המנהיגות שבי מונעת ממני לבנות קשרים? האם ייתכן שהדבר נגרם כתוצאה מחוסר ביטחון עמוק יותר שאינני מודע אליו? האם אני מכיר בעובדה שפחד מחיבור משקף חוסר ביטחון בריבונות שלי עצמי?

התרגיל היומי: ממשו את המנהיגות שלכם בכך שתהדקו את הקשר עם אדם קרוב.

יום 49 - מלכות שבמלכות: אצילות באצילות

בדקו את המנהיגות של כוח הריבונות שלכם. האם היא נובעת מביטחון עצמי פנימי בעל שורשים עמוקים? או שמא היא מסכה שנועדה להסוות את חוסר הביטחון שלי? האם הדבר גורם לי להפעלת ריבונות יתר? האם אני מודע לייחודיות שלי כאדם? לתרומה האישית שלי?

התרגול היומי: קחו רגע והתמקדו בעצמכם, באני הפנימי האמיתי שלכם, לא בהישגים שלכם ולא במה שאתם משדרים לאחרים. היו בשלום עם עצמכם ודעו שאלוהים יצר אדם מיוחד במינו שהוא אתם.

בתום 49 ימים לספירת העומר, אחרי שהשגנו התחדשות פנימית כתוצאה מהאבחנה וההתלמדות בכל אחת מ- 49 התכונות, אנו מגיעים ליום ה- 50. ביום זה אנו חוגגים את חג השבועות, את מתן תורה. לאחר שהשגנו את מה שאנו יכולים להשיג ביוזמתנו אנו, כעת אנו ראויים לקבל מתנה מלמעלה, שלא היינו יכולים להשיג קודם בעזרת היכולות המוגבלות שלנו. ניתן כעת להגיע לשמיים, ולגעת באינסוף: לא רק שהפכנו לבני אדם מתורבתים עם תכונות אישיות מזוככות, אלא לבני אדם נעלים, שמסוגלים לגעת במימד שהוא מעל ומעבר להגדרות ולמגבלות של הווייתנו.

מתוךA Spiritual Guide to Counting the Omer.

הורידו את האפליקציה: MyOmer app.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram