רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

חשיבות הסביבה

כ״ד בסיון ה׳תשע״ט כ״ד בסיון ה׳תשע״ט 27/06/2019 | מאת יהודית דיקמן

התרחק משכן רע ואל תתחבר לרשע...

'סליחה, המקום שלי ליד החלון, אפשר?'

הראה הבחור דק הגזרה את כרטיס הטיסה שלו, לאיש שזקנו הלבן יורד על פי מידותיו. 'בבקשה', הזקן הצטדד ואיפשר לו לעבור.

גלגלי המטוס ניתקו, אפשר כבר היה להתיר את החגורות, ועד שהדיילת גמרה את סבב המשקאות הראשון, עמית, ויוסי, שראוי יותר לקרוא לו רבי יוסי, כבר ערכו היכרות.

האיש הזקן התגלה כאיש שיחה מרתק, אבל היעד היה קרוב, והטיסה לא הייתה ארוכה, ומשנראו מן האוויר בתיה היפים של רומא, והמטוס החל להנמיך טוס, אמר עמית בלהיטות: 'רבי, אני מנכ"ל של חברת הייטק משגשגת, יש לי אפשרויות כלכליות בלתי מוגבלות, אני גר בעיירה קטנה ונידחת בדרום איטליה, ברדיוס של עשרות קילומטרים סביבי, אין ולו יהודי אחד, בחרתי לגור שם, כל כך רחוק, כי הכל שם כל כך יפה, ושלו ורגוע, ומלא קסם.

אני אבנה לך בית, שחדריו יהיו עמוסים בספרים, ויהיה בו גם ספר תורה, ומקווה טהרה, ויהיה גם שף ואוכל כשר למהדרין מן המהדרין, כל מה שתצטרך.

רבי, רצוני שתדור עמנו במקומנו, ואני אתן לך אלף אלפים דינרי זהב ואבנים טובות ומרגליות', 'בני', אמר הרב יוסי בן קסמא ברכות, 'אם אתה נותן לי כל כסף וזהב ואבנים טובות ומרגליות שבעולם, איני דר אלא במקום תורה'. (מסכת אבות)

"וַיִּקַּח קֹרַח בֶּן-יִצְהָר בֶּן-קְהָת בֶּן-לֵוִי, וְדָתָן וַאֲבִירָם בְּנֵי אֱלִיאָב וְאוֹן בֶּן-פֶּלֶת בְּנֵי רְאוּבֵן. " (במדבר, ט"ז:1)

שבט ראובן ומשפחת קהת חנו בשנות הנדודים במדבר בשכנות, הם לא ידעו, הם אולי אפילו התגאו, שהם גרים בשכנות למשפחת קהת, המשפחה הכי מיוחסת בעם ישראל, אבל השכנות הזו, כך מגלה לנו התורה, לא עשתה להם טוב.

הראשונים שהצטרפו למחלוקת קורח, היו דתן ואבירם ואיתם אנשי שבט ראובן.

הצגת האנשים שהיו מעורבים במחלוקת קרח איננה רק לצורך הפרוטוקול, הצגת המעטפת, מבקשת ללמד אותנו, כי הסביבה בה אדם נוטע את עצמו, משפיעה על מהלך חייו, הרבה יותר ממה שהוא נוטה לחשוב. זאת למעשה, הבחירה החשובה ביותר, ואולי היחידה, שיש לאדם, באיזו סביבה הוא בוחר לחיות.

הפיסיקאי נאסים הרמיין מדבר על הקשר בין הפיסיקה והתודעה האישית שלנו. הדבר היחיד בעולם המחבר בין כל הדברים זהו המרחב, ואנחנו בקשר עם המרחב הזה כל רגע וכל שניה.

האלקטרונים והפרוטונים יוצאים מהתאים שלנו למרחב, וחוזרים חזרה כל הזמן.
בכל פעם שהם יוצאים, הם מעבירים מידע מהתא שלנו למרחב, וכשהם חוזרים הם מעבירים מידע מהמרחב חזרה לתא. המרחב עצמו מושפע אם כך, מהאנשים ומהעצמים שבתוכו.

בדרך כלל אנחנו חושבים שאנחנו לא מושפעים.
"לי זה לא יקרה", "יש לי השקפת עולם ודרך חיים, והיא מגובשת ולא תשתנה".
אבל המציאות שונה.

אנחנו לא חיים בוואקום, הסביבה משפיעה, וגוררת.
הנוף האנושי הוא אמור להיות זה שקובע בקבלת ההחלטה על רכישת הדירה, ולא פיסת הים שנשקפת מחלונות המטבח, או הצמחייה המלבבת שנושקת למרפסת,
או כיווני האוויר והבריזה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן