רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

רוחניות

מדריך הודאה לימי החנוכה

י״ט בכסלו ה׳תש״פ י״ט בכסלו ה׳תש״פ 17/12/2019 | מאת ענת ניז'ינסקי

ימי חנוכה נקבעו כימי הודאה בזמן ימי בית המקדש לזכר ניצחון החשמונאים על היוונים. שמונת ימי החנוכה הם הזדמנות להתבונן על מה שיש לנו

נר ראשון - תודה על עצם הקיום שלנו

הודאה על כל איבר ואיבר בגופנו – מה התפקיד שלו? מה קורה אם האיבר חסר או לא מתפקד? איך כל האיברים מתפקדים ביחד כגוף אחד?

הודאה על החלק הרוחני שבנו – על הנשמה שניתנה בקרבנו. הנשמה דוחפת אותנו לכיוון הנכון גם כשהגוף מפחד. בואו נחשוב על כל המצבים בהם פעלנו מתוך הנשמה למרות שהמציאות הגשמית שידרה לנו לפעול אחרת.

הודאה על היכולות והכישרונות שטמונים בנו. מה היינו עושים בלי על אחד מהם? איך החיים היו נראים? והאם אנחנו אכן מנצלים את המתנות שקבלנו?

נר שני - תודה על הבריאה

נתבונן בפרטים של הטבע. מה התפקיד של כל פרט? כיצד חיינו היו נראים בלעדיו? אפילו בפרטים הכי פשוטים- מה אם השמיים לא היו כחולים? מה אם לא היו בכלל שמים? איך הפרטים בטבע עוזרים להגשים את התכלית שלשמה נבראתי? עצם ההרגשה בלב בזמן ההתבוננות בטבע היא מתנה עצומה.

נר שלישי - תודה על אנשים

נודה על בן או בת הזוג, או על אנשים אהובים בני משפחה – איך חיינו היו נראים לבד? נודה על המשפחה, שהיא העוגן שאליו נולדנו. נחפש נקודות טובות (לפחות 3) בכל אחד מהקרובים אלינו.

בשלב הבא אפשר לעבור למעגלים הרחוקים יותר ולחפש בהם נקודות טובות.

נר רביעי - תודה על מדינת ישראל

רב הזמן העם היהודי חי ללא מדינה משלו. מהי משמעות היותנו עצמאים במדינה משלנו עם מערכות שלטון עצמאיות? איך חיינו היו נראים ללא מדינה יהודית? זה הזמן להודות על הדופק היהודי הפועם במדינה. להודות על הסמלים ועל הדגל ולחשוב על המשמעות שלהם. להאמין שמדינת ישראל היא הקרקע הכי פוריה להגשמת השאיפות והתכלית של עם ישראל להיות אור לגויים ולתיקון העולם.

נר חמישי - תודה על חגים וימי מנוחה

החגים וימי המנוחה נותנים משמעות לזמן. ללא שבתות וחגים כל הזמן שחולף היה אותו הדבר, והחיים היו חולפים על פנינו בלי ההזדמנות לעצור, להתאפס, להגיע לתובנות, להתחדש ולצאת שוב לדרך ברעננות ובמרץ. נודה על ההזדמנויות להתבונן ולהתנתק מהרעש היומיומי.

נר שישי - תודה על מה שאין לנו

בברכות השחר מברכים "ברוך שעשה לי כל צרכיי". הכוונה היא גם לצרכים הבסיסיים כמו אוכל ופרנסה, אבל גם למה שאין לנו. גם העוני הוא צורך כי הוא דוחף אותנו להתקדם ועוזר להוציא כוחות שלא ידענו שיש בנו. הוא גם צאפשר לנו להיות רגישים ואמפתיים כלפי אלה שחסר להם. מצד שני, יש דברים שאין לנו אותם כי אנחנו לא צריכים אותם.

נר שביעי - תודה על הקשיים

כל אחד קיבל את הקשיים שלו. להודות על הקשיים פירושו להאמין שהחבילה שקיבלנו היא הנכונה עבורנו. אם היינו מסתכלים מנקודת המבט האלוקית היינו בוחרים בדיוק בחבילה שקיבלנו ולא באחרת. מי או מה מקשה עלינו? האם אנחנו יכולים למצוא לפחות נקודה אחת טובה בכל קושי? "בצר הרחבת לי" – נשתדל למצוא את ההרחבות שבצרות.

נר שמיני - תודה על הקשר עם משהו גדול יותר

תודה על הקשר עם רוחניות, עם הבורא, על ההזדמנות לדבר איתו במילים פשוטות ולהרגיש אותו ביום יום... כל אחד עושה מצוות. בואו נרגיש את הרוחניות, המוסריות בחיינו ונחוש כמה שטוב לנו עם החיבור הזה למימד שהוא גדול מאתנו. בואו נתבונן בכל האירועים בהם זכינו לראות בהשגחת האל. נפרט לעצמנו אותם- מה היו נקודות ההשגחה בכל אירוע. איך הדברים היו נראים בעולם מקרי לחלוטין ללא השגחה?

לאחר שסיימנו מסע בן שמונה ימים של הודיה, הלב מוכן ופתוח לבקש כל מה שרק אפשר. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן