רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

הורות

סיכונים חדשים העומדים בפני ילדיכם ברשת

י״א בטבת ה׳תש״פ י״א בטבת ה׳תש״פ 08/01/2020 | מאת סלובי יונגרייז וולף

ומה ניתן לעשות בנדון

הורים מודעים לסכנות האופייניות העומדות בפני ילדים ברשת. אנו יודעים על ההיחשפות לתכנים אלימים או מיניים בוטים ועל בריונות ברשת וקיבלנו כלים להשגיח על הטלפונים ועל שאר המכשירים של ילדינו.

ועלינו להתחמש בנשק הידע.

משחקי וידאו, כשהם הולמים ולא אלימים, נראים כמו משהו מהנה עבור ילדים שהוריהם מסכימים לצורה זו של בילוי. אולם הורים רבים נחרדו לגלות חלונות קופצים של צ'אטים, מלאים בשפה גסה ותמונות חושפניות. ישנם טורפים ברשת - מבוגרים המעמידים פני ילדים בני אותו גיל - שמפתים את הילדים, פוגשים אותם אונליין במשחקי וידאו רבי-משתתפים ובצ'אטים ונמצאים באינטראקציה עמם.

פושעים אלה "מוכרים" לקורבנותיהם סיפורים מומצאים על קשיים או חוסר ערך עצמי וכך בונים לאט לאט את האמון. מטרתם, בסופו של דבר, היא לגרום לילד לשתף עמם תמונות עירום של עצמו, שבהמשך ישמשו לצורך סחיטה של תמונות עירום נוספות. לילד נאמר שהטורף מכיר את המשפחה שלו ושהתמונות תתפרסמנה ברחבי הרשת אם לא יהיה שיתוף פעולה מצידו. היו מצבים של איומים בהם נאמר לילד, "אני יודע איפה אתה גר. זו הכתובת שלך ואני אבוא להרוג את המשפחה שלך אם לא תשלח לי עוד תמונות".

במאמר בשם While They Play Online Children May Be the Prey, מתאר הניו יורק טיימס פשעים אלה כסחיטה מינית ותדירותם הולכת וגדלה. האיום אורב בכנסים של משחקי וידאו ובבתיהם של הילדים עצמם. הבעיה היא שהמשחקים והטכנולוגיה הקלו על התקשורת עם זרים, ואין לנו מושג מי הם באמת. יש הורים לילדים צעירים (בני 6!) שהודו שלא היה להם כלל מושג שילדיהם מסוגלים לנהל צ'אט במשחקים שלהם.

הטורפים שולחים מטבעות של המשחק אל הילד ובצורה זו, הם בונים קשר. כל כך הרבה ילדים משחקים משחקים כמו פורטנייט, כך שהדבר הופך לדרך מושלמת לשלוח לילדים מטבעות וירטואליים. לאחר מכן, הילדים מקבלים תמונות שהופכות בהדרגה ליותר ויותר פרובוקטיביות. הם מתבקשים לשלוח תמונות של עצמם ורבים מהם עושים זאת. הדבר קרה במשחקים נפוצים מאוד כגון פלייסטיישן, פורטנייט, מיינקראפט ורובלוקס. אלה שנעצרו בחשד לפדופיליה ברשת כוללים אנשים מכל רבדי החברה: קצין משטרה, מורה, איש דת, אחות, מכונאי, סייעת לרופא שיניים, נער שליחויות וסטודנט בקולג'. המדיה החברתית והפלטפורמות להזרמת וידאו גם הן הפילו ברשתן ילדים שגילם אף מתחת לגיל 8.

מה יכולים ההורים לעשות?

א.     לדעת מה קורה במהלך הגלישה של ילדיכם באינטרנט זה בגדר חובה.

הורים צריכים לדעת במה משחקים ילדיהם. הם צריכים ללמד ילדים כיצד לזהות הודעות לא מתאימות וכיצד לחסום משתמשים ואת פונקציית הצ'אטים.

שני מומחים שצוטטו בניו יורק טיימס מעניקים את העצות הבאות:

ב.     קבעו כללים לגבי מתי ובאיזה אופן יכול הילד להיות באינטראקציה עם אנשים אחרים באינטרנט.

מדובר בהקפדה על כמות הזמן שהילדים גולשים באינטרנט, הקפדה על כך שהתוכן מתאים לגילם והבהרה כי עצם האפשרות לגלוש באינטרנט היא בגדר פריבילגיה, לא חובה. הורים חייבים להציב סטנדרטים אמיתיים ושתהיה להם גישה ושליטה למתרחש בחיים הווירטואליים של ילדיהם, כדי לשמור על בטחונם האישי.

ג.      כדאי לבלות זמן עם ילדיכם במשחקים חדשים ובאפליקציות חדשות

כשאתם מבלים עם ילדיכם ורואים מה הם רואים, לא רק שהדבר מספק לכם מידע, אלא גם מאפשר לכם לזכות באמונם. כך תשתפר היכולת לשוחח עם ילדיכם על הסיכונים והסכנות שהבחנתם בהן.

ד.     דברו עם ילדיכם על בטיחות ברשת, והקשיבו

הפדופילים למיניהם בונים על כך שהילדים לא ידברו. למדו את הילדים שתמיד אפשר לבוא אליכם עם כל מה שמדאיג אותם. למדו אותם שגם באינטרנט, עלינו להתייחס זה לזה ביושרה ובכבוד. תנו להם רעיונות לדרכים שבהן יוכלו להיות בטוחים ולא להסתבך בצרות באינטרנט.

ה.     עודדו את ילדיכם לשתף מבוגרים מהימנים במה שמטריד אותם

חשוב לומר לילדים שאסור אף פעם לשלוח תמונות חושפניות של עצמם לאף אחד. אף פעם. יותר מדי ילדים הגיעו למצבים מחרידים כיוון שכלל ראשון זה מעולם לא הוצב או שהם התעלמו ממנו.

הנה כלל: אם זה גורם לכם להרגיש לא נוח, הקשיבו לרגשותיכם. אל תעשו את זה.

חשוב גם ללמד ילדים שיש נורות אדומות המזהירות על כך שיש פה מצב מסוכן כלשהו. חלק מהנורות האדומות כוללות: אומרים לך לשמור על הקשר בסוד, שואלים אותך המון שאלות אישיות, מבטיחים לך מתנות או מטבעות מהמשחק, מדברים איתך על המראה החיצוני שלך, או מבקשים ממך להיפגש פנים אל פנים.

אמרו לילדים שהם לא צריכים לפחד לפנות למבוגר שהם סומכים עליו ולשתף במה שמטריד אותם.

אין צורך להרגיש בושה או מבוכה. חשוב שהם ירגישו בטוחים.

ו.       עמדו על המשמר כדי לזהות סימנים המעידים על פגיעה

הורים צריכים לשים לב אם הילדים מבלים כמות מופרזת של זמן באינטרנט או מגיבים בכעס כשההורים אומרים "מספיק".

ז.      למדו את ילדיכם לחסום משתמשים שגורמים להם להרגיש לא נוח

ליותר מדי הורים אין שום ידע בכל הקשור לטכנולוגיה בה משתמשים ילדיהם.

למדו כיצד לדווח ולחסום משתמשים. למדו את ילדיכם היטב. עודדו אותם להשתמש באפשרויות אלה אם מישהו מתנהג בצורה בלתי הולמת. לנתק מגע עם כל אדם שגורם להם להרגיש לא בטוחים. אם אותו אדם ממשיך להטריד אותם, יש ליצור קשר עם המשטרה.

ח.     לעולם אל תאשימו את ילדיכם

הפדופילים ברשת מודעים לכך שילדים רבים פוחדים לספר על המבוכה שלהם להוריהם. ילדים פוחדים להסתבך בצרות. הרגיעו את ילדיכם שלא כועסים עליהם. אל תשפטו אותם ואל תאבדו את העשתונות. ילדיכם צריכים להרגיש בנוח לספר לכם מה קורה.

ט.     קחו פיקוד בתור המגינים של ילדיכם באינטרנט

הורים צריכים לקחת פיקוד כשומרי ילדיהם. מצד אחד אם אתם קונים משחקים אלה ואז מצפים מהילד להגן על עצמו, זהו חוסר אחריות. כפי שלעולם לא הייתם מוסרים לו את מפתחות הרכב ואומרים לו "סע" מבלי שילמד שיעורי נהיגה ויקבל רישיון רכב, כך עליכם להשגיח ולכוון.

הורות בעולם טכנולוגי פותחת בפנינו אופקים חדשים, אולם המשימה העומדת בפנינו מעולם לא השתנתה. אנחנו כאן כדי להדריך, לעורר השראה, ללמד ולהוביל. עלינו לגדל את הדור הבא בחוכמה ועם ערכים. לסלול דרך. עלינו להישאר בתמונה כדי שנוכל לתת לילדינו את הכלים לנווט ולהתפתח, תוך כדי שהם מרגישים בטוחים ומתחזקים. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן