רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

מאמרים

האם מתחתנים עם האדם הנכון?

ל׳ באב ה׳תש״פ ל׳ באב ה׳תש״פ 20/08/2020 | מאת הרב דוב הלר

עשר דרכים שיעזרו לכם לוודא שהיא או הוא הם באמת "האחד"/"האחת"

גישה נפוצה הרווחת בהיכרויות למטרת נישואין היא לערוך רשימה של כל מה שאתם מחפשים ואז לחפש מישהו שעומד בדרישות. זוהי גישה טובה לרכישת מכונית, אבל לא הכי מוצלחת כשמדובר בקבלת החלטה הכרוכה במחויבות לכל החיים לאדם אחר. 

ההחלטה אם להתחתן אינה כרוכה במציאת האדם הנכון: היא כרוכה במציאת מערכת יחסים הנכונה. עליכם להיות מסוגלים להעריך את האיכות הכוללת של מערכת היחסים, לא רק את איכותו של האדם האחר. השאלה אינה "האם הוא נכון בשבילי", אלא "האם אנחנו נכונים זה לזה". אינכם בוחרים בן/בת זוג, אתם בוחרים מערכת יחסים.

להלן 10 דרכים שתסייענה לכם להעריך את האיכות הכוללת של מערכת היחסים שלכם.

1.   יש ביניכם משיכה בריאה.

אנשים מבלבלים תכופות בין להיות מאוהבים לבין להרגיש תשוקה. תשוקה היא שטחית וזמנית, ולכן אינה חשובה. מה שחשוב הוא קיומה של משיכה "כימיה" בריאה. אתם לא אמורים לזהות בצד השני משהו שדוחה אתכם, אפילו משהו קטן. זה חשוב, כיוון שאנשים לפעמים אומרים, "הוא נהדר על הנייר, אבל אני פשוט לא נמשכת אליו". כשאתם נשואים, אתם לא עומדים ללכת לישון עם פיסת נייר.  

2.   אתם מקבלים זה את זה, כפי שאתם עכשיו, באופן מלא.

זה חיוני להיות בטוחים שאתם יכולים לחיות אחד עם השני כפי שאתם עכשיו, מתוך הנחה שהצד השני לא ישתנה לעולם. אל תעשו את הטעות לקוות שאחרי הנישואין הצד השני ישתנה. "אחרי שנתחתן, אני מקווה שהוא יהיה יותר רומנטי. אחרי שנתחתן, אני מקווה שהיא תהיה יותר אלגנטית ומתוחכמת. אחרי שנתחתן, אני מקווה שהוא יהיה נדיב יותר עם הכסף שלו". רוב הסיכויים שהאדם לא ישתנה ואתם תישארו כועסים ומלאי טינה. 

3.   אתם מחבבים זה את זה.

אתם מזדהים עמוקות עם הצדדים הטובים ומקבלים בקלות את הצדדים הרעים של הצד השני. בהתאהבות, לעומת זאת, אנו רואים רק את הטוב ולא את האדם בשלמותו. כשאתם מחבבים מישהו, אתם מכבדים ומעריכים אותו. הקשר מתהדק מאוד כשאתם מוצאים היבט באישיות של בן/בת הזוג שמדבר אליכם. לדוגמה, ייתכן שאתם מזדהים עם העומק שלו, היושר שלה, היצירתיות שלו, הנדיבות שלה, המחויבות שלו לאחרים וכו'.

4.   אתם בונים את החברות ביניכם.

אתם רוצים להיות נשואים למישהו/י שמתייחס/ת אליכם כמו חברים טובים. היו נאהבים, אך קודם כל, היו חברים. לחברים אכפת זה מאושרו של זה. חברים נהנים לתת זה לזה ולספק זה את צרכיו של זה. חברים משמרים את ההערכה העצמית של חבריהם. הם מעודדים זה את זה ואף פעם לא מגנים זה את זה. חברים הם נאמנים ולעולם אינם בוגדים זה בזה. 

5.   פותרי בעיות טובים.

זוגות מצליחים פותרים בהתמדה את הקונפליקטים והבעיות שלהם ומגיעים לפתרונות שבהם כל הצדדים מרוצים. לעיתים נדירות חילוקי הדעות ביניהם מסלימים והופכים להיות מריבות מכוערות והרסניות שמובילות לכך ששני הצדדים מרגישים פגועים ומנותקים. וכשהם לא מסכימים ביניהם, הם רבים בצורה הוגנת ומכבדת ומקשיבים לצד השני הקשבה מלאה. 

6.   בגרות רגשית.

אנשים בוגרים מבחינה רגשית מודעים לרגשותיהם ויכולים לנקוב בשמם, כדי לבטא אותם בבירור. הם לוקחים אחריות מלאה על מה שהם מרגישים ולעולם אינם מאשימים את הצד השני על כך שהוא "גורם לי להרגיש כך". הם סקרנים לגבי רגשותיהם ולפיכך הם לומדים וצומחים מהם. יש להם רמה גבוהה של סובלנות רגשית והם לא מנסים להשתיק את רגשותיהם או להתעלם מהם. הם מכירים את ה"טריגרים" של עצמם ולוקחים עליהם אחריות. אנשים בוגרים רגשית הם מוכנים להיות פגיעים וכנים מבחינה רגשית. הם מתרחקים מדרמות מיותרות. הם אסרטיביים ולכן לעולם אינם נוקטים בהתנהגויות פאסיביות-אגרסיביות. יש להם גבולות בריאים והם לא יוצרים משולשים הרסניים.

7.   אתם סומכים זה על זה.

אמון פירושו שאני יכול/ה לסמוך עליך. אני בטוח/ה שאת/ה מאחוריי. אמון הוא הדבק הרגשי שמחבר בין שני אנשים ומאפשר לאהבה לגדול ולהתרחב. ללא אמון, האהבה דועכת. יש אנשים שכתוצאה מפצעי הילדות חסרים את מה שנקרא בשם אמון בסיסי. אנשים אלה מרגישים תמיד חסרי ביטחון ביחסים אינטימיים והם מתקשים לסמוך על אנשים. זוהי בעיה שברוב המקרים דורשת התייחסות מקצועית. 

8.   אתם מתואמים ודומים.

למרות שנכון הדבר שהפכים נמשכים זה לזה, הדמיון הוא מה שקובע את ההתאמה בין בני זוג. כפי שאמרה פעם אישה חכמה, "העובדה שאחד זכר והשנייה נקבה היא הבדל מספיק בהחלט". דוגמאות חשובות לנקודות דמיון בין בני הזוג הן תרבות דומה, רמת השכלה, רקע משפחתי, רקע סוציו-אקונומי, דעות פוליטיות, דת ורוחניות, קרבה בגיל, התאמה אינטלקטואלית, וסגנונות אישיות דומים. יחי ההבדל הקטן, אולם הבדלים גדולים מדי עלולים לגרום לקונפליקטים לא רצויים. כדאי שיהיו לכם העדפות דומות בכל הקשור לבילוי הזמן הפנוי, כדי שתוכלו לצחוק וליהנות ביחד.

9.   שניכם מעוניינים בצמיחה.

כששני אנשים עובדים בהתמדה על שיפור עצמי, הם באותו זמן משפרים את מערכת היחסים, כיוון שהם מציעים זה לזה גרסה משופרת של עצמם. ליטוש האופי הוא המהות של שיפור עצמי. בני אדם צומחים או נופלים, אין דריכה במקום. אם יצור חי אינו גדל, הוא מת. מערכת יחסים שאינה מתפתחת - מתה. אנשים שמתפתחים מרגישים מאושרים ומלאי חיים, מה שמוסיף אנרגיה חיובית למערכת היחסים. התרבות שלנו היא כזו שמעריכה מותרות חומריים ורגשיים - ההפך מצמיחה. צמיחה, מעצם היותה, היא בלתי נוחה. אלו המחפשים נוחות עשויים להיות עסוקים, פעילים ולהיראות כאילו הם נהנים, אך למעשה הם דועכים מבפנים, ודבר זה מביא לשליליות.

10.   חזון משותף לחיים.

חזון משותף לחיים פירושו שהערכים שלכם, סדרי העדיפויות והמטרות שלכם מתואמים זה לזה. בנישואין, שני הצדדים יכולים לגדול ביחד או לגדול בנפרד. כשרואים את העולם דרך משקפיים דומים הדבר מבטיח שתוכלו לגדול ביחד. לנפשות תאומות יש גם מטרות תואמות. כשהערכים וסדרי העדיפויות שלכם דומים, פוחתים הקונפליקטים והמריבות מכיוון שיש פחות דברים לריב עליהם. כשמדובר בנושאים גדולים בחיים כגון כסף, הורות, משפחה, איזון בחיים, דת או פוליטיקה, יש לקוות שתהיו באותו ראש.

אם הססתם לגבי נישואין והצלחתם לסמן וי על רוב הסעיפים שלעיל, אז תרגישו בטוחים להתקדם. מזל טוב! 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן