רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

צמיחה אישית

ה' יודע הכל עלינו. אז איך הוא יכול לשפוט אותנו לכף זכות?

כ״ב באלול ה׳תשפ״א כ״ב באלול ה׳תשפ״א 30/08/2021 | מאת מארק ויילדס

אם נשפוט אחרים לכף זכות, אלוהים ישפוט אותנו לכף זכות

אחד העקרונות החשובים ביותר ביהדות בהקשר של יחסים בין-אישיים הוא המחויבות לשפוט אחרים לכף זכות ולתת להם ליהנות מהספק (פרקי אבות א, ו). עיקרון זה רלוונטי יותר ויותר ככל שאנו מתקרבים לתקופת החגים, ל"יום הדין" – כיוון שאם אנו שופטים אחרים לזכות, אלוהים ישפוט אותנו לזכות (מסכת שבת, קכז ב).

לרוב, העיקרון של לדון לזכות תקף כשישנו מידע חסר. איננו יודעים אם האדם מתנהג בצורה מתאימה או לא, וניתן לפרש את המצב בצורה חיובית או שלילית. איננו יודעים מהן העובדות של המצב, אלא רק את מה שנראה על פני השטח ואין לנו את התמונה השלמה. במקרים כאלה, אנו נדרשים למלא את החסר בהנחות חיוביות.

אם אלוהים יודע הכל – אם הוא יודע מדוע האדם נכנס למקדונלדס – מה פירוש הדבר שהוא ישפוט אותנו לזכות?

לדוגמה, נניח שאנחנו יודעים שמישהו שומר כשרות, אבל אנחנו רואים אותו נכנס למקדונלדס. במצב הזה, ניתן לאדם ליהנות מהספק, כלומר נניח שאותו אדם נכנס למקדונלדס מסיבה אחרת – לא כדי לאכול – אולי כדי ללכת לשירותים.

אולם איך זה עובד עם האל? אם ניתן לאחרים ליהנות מהספק, האל יעשה את אותו הדבר עבורנו. אבל כיצד זה ייתכן? אחרי הכל, אלוהים יודע כל! הוא מכיר את התמונה השלמה, אין לו נתונים חסרים. אם אלוהים יודע הכל – אם הוא יודע מדוע האדם נכנס למקדונלדס – מה פירוש הדבר שהוא ישפוט אותנו לכף זכות? אלוהים הרי יודע אם פעלנו כשורה או לא.

הרב חיים שמואלביץ משיב שבכל התנהגות אנושית יש מידה של טוב ומידה של רע. אפילו כשאנו עושים את הדבר הנכון, בדרך כלל יש היבט מסוים שנעשה לצורך רווח אישי. שום פעולה אינה נובעת ב- 100% מתוך אלטרואיזם טהור.

ולהיפך – כשאנחנו עושים משהו רע, באופן בלתי נמנע יש משהו טוב באותם מעשים. השאלה היא על מה אנחנו מתמקדים – בחיובי או בשלילי? כיוון שגם טוב וגם רע קיימים בתוך כל פעולה, יש לנו בחירה לאן לכוון את תשומת הלב שלנו. האם נבחר לראות את הטוב באנשים או את הרע? האם נתמקד בהיבטים החיוביים באופיים, או בחסרונותיהם?

הרב שמואלביץ עונה שהדברים בהם נבחר להתמקד בחייהם של אחרים, הוא הדבר שבו יבחר אלוהים להתמקד בחיינו.

אם נבחר להתמקד בטוב באחרים, גם כשאין לנו את התמונה השלמה, אלוהים יתמקד בטוב שבנו – למרות שהוא יודע את המצב הכולל

אם נבחר להתמקד בטוב באחרים, גם כשאין לנו את התמונה השלמה, אלוהים יתמקד בטוב שבנו – למרות שהוא יודע את המצב הכולל. ולהיפך, אם נתמקד ברע באחרים, אלוהים יתמקד באותו חלק שבנו. אחרי הכל, כיצד נוכל לצפות מאלוהים לשפוט אותנו לטוב יותר ממה שאנו שופטים אחרים?

כשאנו בוחרים באופן אקטיבי להעלים עין מההיבטים השליליים בהתנהגותם של אחרים, איננו מתנהגים בנאיביות. זוהי בחירה להתמקד בדברים החיוביים שקיימים גם הם בהתנהגותו ובאופיו של חברנו.

נניח שילד רוצה לעזור להוריו ולהתחיל לרחוץ כלים, אך כיוון שהוא לא נזהר, צלחת אחת מחליקה מידיו ומתנפצת על הרצפה. ההורה עלול לכעוס על הילד כיוון שלא היה זהיר, אך הוא יכול גם לבחור להתמקד בלהיטותו של הילד לעזור בבית. הן רצונו של הילד לעזור והן חוסר הזהירות שלו נוכחים במצב. ההורה בוחר אם להתמקד בחיובי או בשלילי, וזוהי בחירה שכולנו צריכים לערוך לגבי המוקד אליו אנחנו מכוונים את תשומת הלב שלנו.

אם נרכוש לעצמנו הרגל לנסות תמיד לראות את הטוב באחרים, במשך הזמן נאמן את עצמנו לבחור תמיד בטוב. אם נתמקד בטוב באחרים, נהפוך לאנשים חיוביים יותר.

לשפוט אנשים לטוב יכול להיות מאתגר, בעיקר כשאנו מרגישים שנגרם לנו עוול או שהעליבו אותנו באופן מסוים. הצעה אחת שהתגלתה כיעילה במניעת הנטייה לשפוט אחרים כשאנו מרגישים שלא נהגו בנו כשורה, נמצאת במילותיהם של חכמי המשנה: הוי דן את כל האדם לכף זכות (פרקי אבות א, ו). המילה "כל" מציעה שעלינו לשפוט את "כל" האדם, כלל חלקיו של האדם, ולא רק חלק מהאדם. עם זאת, ישנה דרך נוספת להבין ביטוי זה.

לא חייבים להתמקד בדבר הלא טוב האחד שאדם מסוים עשה ולתת לאותו מעשה להגדיר את האדם כולו. במקום זאת, נוכל לבחור להסתכל על "כל האדם" – האדם כולו. כשאנו עושים זאת, הדבר אינו מוחק את הרע, אבל הוא מאפשר לנו לראות את אותו מעשה בתוך ההקשר של האדם כולו, כולל כל התכונות החיוביות שלו והמעשים הטובים שעשה. הדבר יסייע לנו להימנע ממיקוד יתר במעשה אחד, ויאפשר במקום זאת לקחת צעד אחורה ולראות את התמונה הרחבה יותר של האדם כולו – שיטה עוצמתית שמסייעת לשפוט אנשים לזכות.

ככל שאנו בוחרים יותר לראות את הטוב באחרים, כך נהפוך להיות האנשים החיוביים שאנחנו רוצים להיות. דמיינו לכם כמה שונה יהיה העולם אם נוכל להתמקד בטוב שאנחנו רואים באחרים. וכפי שמלמדים חכמינו, ככל שנעשה זאת למען אחרים, כך אלוהים יעשה זאת יותר למעננו.

שאלה: חשבו על מצב שבו הרגשתם שאדם אחר פגע בכם. האם תוכלו לשקול אפשרות שישנן נסיבות בחייו של אותו אדם שמסבירות מדוע הוא התנהג בצורה זו?

נלקח מתוך הספר The 40 Day Challenge: Daily Jewish Insights to Prepare for the High Holidays.  לחצו כאן כדי להזמין.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן