רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

איך "למסגר מחדש" את יצירות האומנות בחייך

ג׳ בכסלו ה׳תשפ״ב 07/11/2021 | מאת שרה פכטר

התברכנו בכוח המדהים לעצב מחדש ולאמן את עצמנו לשים דברים בפרספקטיבה נכונה

האדם המאושר ביותר שפגשתי אי פעם היא סבתו של בעלי. בכל פעם שאני רואה אותה, יש לה חיוך על הפנים, ואי אפשר שלא להרגיש את השמחה קורנת מבפנים. בגיל 94 היא עדיין פעילה, תמיד במצב רוח מרומם, ובדרך כלל יש לה איזו בדיחה לספר.

שאלתי אותה יום אחד, "סבתא, מה הסוד שלך? איך את תמיד כל כך שמחה?" היא הביטה בי עם ניצוץ בעיניים והגיבה בצחקוק, "סוד? זה ממש לא סוד. רק אל תחשבי על הדברים הרעים בחיים. התמקדי רק בטוב. זהו זה!"

האם הסוד לאושר יכול להיות כל כך פשוט? אבל ככל שהרהרתי בדבריה, כך הבנתי את עומק העצה שלה. אנו בוחרים כיצד לתפוס ולפרש את האירועים המתרחשים בחיינו, ואנחנו יכולים לבחור להסתכל על החיובי.

כשאלוהים ברא את העולם, נאמר בתורה: "וירא אלוקים את כל אשר עשה והנה טוב מאוד". במהלך הבריאה ביטוי זה של "כי טוב" מוזכר שבע פעמים. לכאורה היה מספיק לכתוב את הביטוי פעם אחת בסוף הבריאה בסיכום הדברים. מדוע התורה חוזרת על הביטוי הזה מספר רב של פעמים?

בני אדם נוטים לחשיבה ביקורתית. הנטייה הזו מאפשרת לנו להעריך את העולם סביבנו בצורה אינטליגנטית. אבל תכונה זו יכולה גם לצבוע את נקודת המבט שלנו על העולם במבט שלילי. התורה חוזרת על המשפט "וירא אלוהים כי טוב" להדגיש את הנקודה שאנחנו צריכים להתמקד כל הזמן בטוב, כל יום. זה המפתח לאושר.

"למסגר מחדש" היא טכניקה עוצמתית שיכולה להפוך כל מצב שלילי למשהו חיובי. בביקור אצל הוריי באטלנטה, ראיתי יצירת אומנות יפה תלויה מעל האח. למרות שהיא הייתה קטנה, היה נראה כאילו הגיעה מגלריה יקרה. שאלתי את אמי, "מאיפה הבאת את היצירה היפה הזו? זה מהמם!"

היא צחקה והשיבה, "אה זה? אספתי אותו במכירה ביתית תמורת חמישה דולרים! הייתה לה מסגרת די מכוערת אז פשוט החלפתי אותה. המסגרת הייתה יקרה, אבל היצירה עצמה לא עלתה כמעט כלום!"

התברכנו בכוח המדהים לעצב מחדש ולאמן את עצמנו לשים דברים בפרספקטיבה נכונה. חיינו מורכבים מאלפי דמויות, חוויות, ותמונות שאנו עשויים לראות אותם כמכוערים. אבל אם נמצא את הזמן והאנרגיה לשנות גישה, ניתן להפוך את התמונות הללו ליצירות אומנות יפות. המפתח נמצא במסגרת; על ידי השקעת זמן ומאמץ ב"למסגר מחדש", אנו יכולים לראות את חיינו עבור יצירות המופת שהם באמת.

לדוגמה, דמיינו שאתם עומדים בתור בבית המרקחת ומחכים לאסוף את המרשם שלכם.;10 אנשים לפניך ואתה כבר ממתין הרבה זמן. מסתבר שזה היום הראשון של הרוקח בעבודה ואם תרצה את התרופה שלך- תיאלץ להמתין.

איך אתה מרגיש?

מצבים כאלה יכולים מאוד לתסכל. כשהכעס מתגבר, אתה שומע את עצמך אומר, אני מבזבז את זמני! איזה בזבוז זמן! וככל שהדקות חולפות, כך גם הכעס עולה.

כעת נסו "למסגר מחדש" את המצב. נפלה בידך הזדמנות לעבוד על שליטה בסבלנות ובניהול כעסים. זה יכול להפוך למאמץ מאוד משמעותי לשיפור המידות. איזה מזל!

ל"מיסגור מחדש" יש את הכוח לשנות את הדרך שבה אנו מסתכלים על העולם סביבנו, החל ממשהו פשוט כגון עמידה בתור בבית המרקחת, ועד לאירועים גדולים המשפיעים על חיינו. תרגלו "מסגור מחדש" עם הילדים. העלו תרחיש ושאלו אותם איך הם יכולים "למסגר אותו מחדש" ולהסתכל עליו בצורה חיובית.

ככל שתתרגלו לראות את הטוב, כך תהיו מאושרים יותר. רק תשאלו את סבתו בת ה-94 של בעלי.

נ.ב. סבתא (מרים לינדברג ז"ל) הלכה לעולמה מעט לפני יום הולדתה ה-96. היא נפטרה במפתיע אך בשלווה בדירתה בירושלים. היא הייתה בריאה, מאושרת ובעלת מוח חד כל ימיה. אנו קושרים את אריכות הימים שלה לעובדה שהיא תמיד ראתה את הטוב, לא משנה מה הנסיבות. מי ייתן ומאמר זה יזכיר לנו כיצד באמת לחיות את החיים במלוא האושר.

לעילוי נשמת מרים בת הרב צבי שלום ז"ל.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram