רשימת תפוצה

חברה ותרבות

כבר לא מעונן

כ״ד בכסלו ה׳תשפ״ב 28/11/2021 | מאת סיון רהב מאיר

מהן הפרופורציות? האם כולם צודקים, כל אחד והנרטיב שלו, או שיש כאן טוב מול רע? האם תמיד צריך להכיל הכל, או שאנחנו עוד מסוגלים לומר מילים כמו "אויב" ו"צדק "?

ביום שני בצהריים נקבר אליהו קיי, שנרצח יום קודם בעיר העתיקה בירושלים. ביום שני בצהריים התקיים בכנסת דיון תחת הכותרת "עוצרים את אלימות המתנחלים". אי־אפשר להמציא תסריט מופרך כזה..

מעניין אם היו בכלל מאשרים לערוך בכנסת אירוע תחת כותרת מכלילה אחרת, באותו סגנון, כמו "עוצרים את אלימות הערבים". אבל זו הכותרת שבחרו חברי הכנסת מוסירז (מרצ), אוסאמה סעדי(המשותפת) אבתיסאם מראענה מהעבודה וזה היה העיתוי. פעיל השמאל חיים שדמי אמר שם שהוא מבקש לאחוז בנשק כדי להגן על הפלסטינים מפני המתנחלים. באותה שעה הצוותים הרפואיים בשערי צדק טיפלו בזאבי קצנלבוגן ובאהרון יהודה אימרגרין פצועי הפיגוע שנפגעו מנשקו של המחבל..

שיהיה ברור: צריך לטפל בנערי גבעות אלימים בחוליגנים קיצוניים, בשוליים שמרשים לעצמם להפר חוק כלפי פלסטינים או כלפי צה"ל. זהו גם האינטרס העליון של המתנחלים עצמם. אבל מה עם התמונה הגדולה, מהן הפרופורציות? האם כולם צודקים, כל אחד והנרטיב שלו, ויש כאן רק התפרצויות מקומיות של אלימות משני הצדדים, או שיש כאן טוב מול רע, ישראל חפצת החיים מול הטרור הרצחני? האם תמיד צריך להכיל הכל, או שאנחנו עוד מסוגלים לומר מילים כמו "אויב" ו"צדק "?

באותו ערב פירסם ארגון "ישראל שלי" סרט ושמו "חמישה ימים במאי: סיפורה של לוד". זהו תחקיר עצמאי על אותם חמישה ימים מרים בחודש אייר. מה שנחשף בסרט בהחלט מצריך דיון בכנסת, אולי תחת הכותרת "עוצרים את האלימות של חלק מהערבים בלוד", וגם "עוצרים את התעלמות המשטרה מפשיעה לאומנית". כידוע, במהומות אוקטובר 2000 הוקמה ועדת אור בטענה שיד המשטרה הייתה קלה מדי על ההדק. האם לא צריך לחקור גם במקרה הפוך, שבו יש תחושה שהיד לא הגיעה כלל אל ההדק?

הרבה יותר קל לטאטא ולהדחיק, או לדבר על טרוריסטים משני הצדדים" כמו שאמר אז מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, או על "הזנחה שמובילה לאלימות ערבית" כמו ששב ומסביר השר לביטחון הפנים, עמר ברלב, כאילו לא היה גם אלמנט לאומי כלשהו בפרעות. העובדות הן פשוטות ועגומות, וכדאי להכיר בהן. המחבל בירושלים אינו "מפגע בודד". מה שקרה בעכו ובלוד אינו סכסוך שכנים. ומה שקורה במסגדים בהר הבית או במערכת החינוך הפלסטינית, או באגפי המחבלים בכלא הישראלי אינו קשור כלל וכלל לוונדליזם כזה או אחר של פרחח יהודי בגבעות יהודה ושומרון.

אנחנו בעד דו־קיום", אמר לי אחד מאנשי לוד כששלח לי השבוע לינק לצפייה בסרט על אירועי חודש מאי, "אבל אנחנו קודם כל בעד קיום.".

נהוג לחשוב שאביב גפן היה פעם זמר בועט ומורד, ואילו עכשיו הוא פתח במסע של פיוס ומתינות וקונצנזוס.

לדעתי ההפך הוא הנכון. בשנות ה־90 ,בנעוריי ברמת־השרון, אביב גפן ביטא את כל מה שהיה בעיניי אמת מוחלטת:

הדתיים הם הבעיה של המדינה, הסכמי אוסלו הם הפתרון. צריך לצאת מהשטחים והיהדות פרימיטיבית ולא רלוונטית.

לא היה שום דבר מאתגר בשבילי בטקסטים שהוא שר ואמר אז. ככה בדיוק חשבנו כולנו. כשעברנו מהיסודי לחטיבה, בדקתי כמה מהבנות בכיתה החדשה הן גם מעריצות שלו כמוני, והתשובה הייתה – כולן. דיקלמנו יחד, כל ילדי אור הירח, את ההמנונים שכתב לנו מה שאביב גפן עושה בחודשים האחרונים, הוא־הוא המרד האמיתי. הסמל החילוני־שמאלי, הבן של יהונתן גפן מורד במוסכמות הקדושות האלה. הוא מדליק את השמש לילדי אור הירח.

זה קודם כל הטון. לא הכל קודר ושחור ופסימי כמו פעם. הוא מדבר על תקווה ואמונה וחזון משותף. אבל גם המסרים עצמם מפתיעים. כשהוא התנצל בפני הקהל הדתי במופע הגדול שלו בבריכת הסולטן עם אברהם פריד, חשבתי שאולי זה גימיק חד־פעמי. אייטם. אבל הוא מקפיד לעשות זאת מאז בכל מופע ומופע. ראיתי אותו לאחרונה בהופעה ברחובות. דקות ארוכות הוא נאם שם בפני הקהל: "פעם לא הכרתי את הקבוצות השונות בחברה הישראלית, פעם חייתי על בורות ושנאה, לא ידעתי מה זה אהבת ישראל, אני מבקש באופן אישי סליחה מכל אחד שנפגע ממני".

השבוע הוא הגיע לבית חב"ד ברמת אביב, והמשיך להפתיע: "אני מרגיש בעצמי חב"דניק בדרכי. השתניתי. אני גאה בכם שאתם לומדים תורה. תמיד אגן אליכם. פעם אמרתי דברים כי סבלתי מחוסר תשומת לב. פעם חשבתי שהדת היא קיר, היום אני מבין שהיא דלת. הנער הפרוע עם השיער הארוך שהוריד את החולצה בהופעות, כבר בן 48 .עכשיו מתחילה המהפכה האמיתית. רוצים שינוי.

מתוך הטור השבועי ב"ידיעות אחרונות".

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram