רשימת תפוצה

אקטואליה

בודדים: על רקע אישי

ט״ו בשבט ה׳תשפ״ב 17/01/2022 | מאת סיון רהב מאיר

"המחבל ביצע את הפיגוע על רקע סכסוך משפחתי. מריבת אחים, בין יצחק לישמעאל"

הרבה זעם התפרץ השבוע ברשתות על הכותרות שדיווחו על: "פיגועים על רקע אישי". בדיווחים על גל הטרור החדש הופיעו גם נימוקים: "הפיגוע בעיר העתיקה - אשתו של האימאם ברחה ממנו. הדקירה ביפו - המחבל רב עם משפחתו. הדקירה בשער שכם - המחבל היה בסכסוך עם משפחתו. הדריסה במחסום תאנים - המחבל בן ה־15 רב עם אביו". בואו נעשה רגע סדר:

* התקשורת לא ממציאה את הכותרות האלה, הכתבים מקבלים תדרוכים מפיהם של גורמים ביטחוניים בכירים. רגע, והאם זוהי הנחת העבודה של מערכת הביטחון? שמדובר באוסף מתוסכלים שרק כי הכלב שלהם הלך לאיבוד, יצאו לפגע? סביר להניח שלא, אבל בכל פיגוע צריך לחקור היטב ולרדת גם לפרטים הקטנים האלה.

* אם צה"ל והשב"כ בשטח יודעים שבעל שרב עם אשתו בשכם הוא פצצה מתקתקת, זה מידע מועיל. אם נער שברח מהבית הלילה בג'נין הוא בעל סיכויים גבוהים להגיע בבוקר למחסום עם סכין, כדאי לשים לב לכך. זה בהחלט מעניין וחשוב לדעת שגל הטרור הזה לא מאורגן על ידי ארגון אחד, אלא מורכב מיחידים, בודדים, שמקבלים כנראה השראה זה מזה.

* אז המידע הזה חשוב, אבל הוא לא הסיפור, וזה מה שמרגיז. שזאת לא הסיבה, זה רק הטריגר. התסכול שהתפרץ השבוע נובע אולי מהתחושה שאנחנו לא מתחילים לגעת במהות, בשורש הדברים. למשל, השאלה היא לא אם המחבל רב יום קודם עם אשתו, אלא באיזה סוג של חברה מי שרב עם אשתו, יוצא לדקור יהודים. אוקיי, הבנתי שלכל מחבל כזה היה איזה בלגן, אבל איך צמח פה עם שאם רק מעצבנים אותו קצת, מה שמרגיע אותו הוא דם יהודי?

* ואולי בעצם, ברשות הפלסטינית, אם החיים לא הולכים כמו שאתה רוצה, אתה יודע שברגע שתבחר במסלול הטרור – פשוט תשדרג את חייך. אם רק תצא לדקור איזה חייל, תהפוך לשאהיד. יחלקו סוכריות ויחגגו את עלייתך לגן עדן. ואם תישאר בחיים? תהפוך לגיבור, תשב בכלא הישראלי עם חבריך, תזכה לביקורים, תיהנה מתנאים נוחים (אולי גם תבחר את הסוהרות) וכמובן, תקבל משכורת מהרשות הפלסטינית.

אותו אבא שלא הסתדר איתך אתמול, יהיה מעתה גאה בך כל ימי חייו. אולי גם תשוחרר בקרוב בעסקת אסירים.

* ועוד לא אמרנו מילה על מערכת החינוך. המחבלת בת ה־14 שדקרה אמא יהודייה בסכין ביום רביעי בבוקר, נתפסה אחר כך בבית ספר סמוך. מדהים. אולי גם התכוונה להביא פתק "איחרתי כי עשיתי בדרך פיגוע". מה ה"חינוך" שהיא מקבלת בבית הספר שלה? אילו נרטיבים של הסתה ואלימות קיצונית שטפו את מוחה מגיל אפס? מה היא שומעת בבית, במסגד, בפיד? למה מה שסוחף את הנערים האלה זה לא לימודים ולא ספורט ולא התנדבות ולא שופינג, אלא רצח?

* ועוד לא אמרנו מילה על חברים בכנסת ועל שותפים בקואליציה, שלא ברור באיזה צד הם, בצורה הפשוטה ביותר, ובכל פעם מחדש לא ברור אם הם אפילו יגנו את הפיגוע. ועוד לא אמרנו מילה על שני הלוחמים שנחקרו אחרי הפיגוע בשבת ונשקיהם נלקחו (ברוך השם וברוכות הרשתות, היחס אליהם השתנה). אולי קל יותר באמת לא להישיר מבט למציאות אלא להמשיך לחפש את הקפה שהתקרר בבוקר לרוצח הבא. איך אמר השבוע ח"כ שמחה רוטמן? "המחבל ביצע את הפיגוע על רקע סכסוך משפחתי. מריבת אחים, בין יצחק לישמעאל".

זה סיפור קטן, עם לקח גדול לכל מי שנלחם בהטרדות ובפגיעות מיניות: בתה של עו"ד נורית ממליה יצאה לסמינריון בן ארבעה ימים של בני עקיבא, ואפילו הייתה בו הרצאה על "מוגנות". במוצאי שבת, אחת הבנות סיפרה שעובד המטבח הטריד אותה. ואז מישהי אמרה שגם אותה. ושלישית. ורביעית. תוך כמה דקות, יותר מ־50 בנות (!) דיווחו שהוא הטריד אותן, מילולית ופיזית.

"זה מדהים", אמרה לי השבוע נורית. "מדובר באדם שפנה כמעט לכל בת שנכנסה למטבח, או נשארה לבד בחדר האוכל. הוא חשב כנראה שאף אחת לא תדבר, ופשוט המשיך. עשרות בנות שותקות ברביעי וחמישי ושישי ושבת.

גם חניכות וגם מדריכות. אבל כשאחת פתאום מדברת, כולן מקבלות אומץ ומגלות שהן לא לבד. פתאום יש שם והגדרה למה שקרה להן. הן התחילו לבכות שם יחד".

אין לה טענות כלפי בני עקיבא, וגם לא כלפי המוסד החינוכי שבו הבנות התארחו. עובד המטבח הושעה, המשטרה נכנסה לתמונה, ונשלחו להורים מכתבי עדכון וגם טלפון של עובדת סוציאלית, עבור הבנות. הסיפור פה, לדבריה, הוא עמוק יותר. "השאלה 'למה שתקת' או 'למה נזכרת עכשיו' לא הוגנת. נדמה לי שהשתיקה מגיעה ממקום מאוד בסיסי, אפילו הישרדותי. חלק מהפגיעה היא גם השתיקה.

צריך לחנך את ילדינו ואת עצמנו קודם כל לספר. להסביר כמה חשוב לשתף, לא להתבייש. הדיבור הוא תחילת הריפוי, גם עבורנו וגם כדי שאחרים לא ייפגעו אחרינו".

מתוך הטור ב"ידיעות אחרונות".

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram