רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

images

בנם נולד עם תסמונת דאון. תובנה אחת נתנה להם כוח להתמודד

כ״ט בטבת ה׳תשפ״ב כ״ט בטבת ה׳תשפ״ב 02/01/2022 | מאת הרב נחמיה קופרשמיט

 

השיר "ברוכים הבאים להולנד" הוא קטע פרוזה פופולארי, שהורים של ילדים עם מוגבלויות בדרך כלל מקבלים לידיהם שעות ספורות לאחר לידת הילד או קבלת האבחון. הם או אוהבים אותו או ממש לא.

בזמנו, אולי בגלל שהיינו בהלם לאחר הולדת בננו הרביעי עם תסמונת דאון, אשתי ואני לא ממש התחברנו למשל. מדובר בהשוואה של הסופרת אמילי פרל קינגסלי של לידת ילד עם מוגבלות, לתכנון נסיעה לאיטליה, ופתאום, ללא התראה מוקדמת וללא סיבה נראית לעין, לנחות בהולנד.

היא כותבת: אז צריך לצאת ולקנות ספרי הדרכה חדשים. וצריך פתאום ללמוד שפה חדשה... זה הרי מקום אחר לחלוטין. זה קצב יותר איטי מאיטליה, לא צעקני וצבעוני כמו איטליה. אבל אחרי ששהיתם שם במשך זמן מה, והספקתם לנשום, ולהביט מסביב...תוכלו לראות שבהולנד יש טחנות רוח... ויש בהולנד צבעוניים. יש אפילו רמברנטים בהולנד.

"ובמשך כל החיים, תגידו: כן, לשם תכננו לנסוע. והכאב הזה אף פעם לא לגמרי ייעלם... אבל אם תתאבלו כל החיים על כך שלא הגעתם לאיטליה, לא תוכלו ליהנות מהדברים הייחודיים והיפים שיש בהולנד."

ההרגשה של אבל על מה שתכננו ולא יצא לפועל היא טבעית ובדרך כלל זקוקים לזמן כדי לעבד ולקבל את האתגרים הלא צפויים שנפלו בחלקנו.

אשתי ואני הגענו לתובנות הללו בסופו של דבר, אם לא מיידית, וגידול בננו יהודה רווי בהמון נחת ובאתגרים, דומה לגידול שאר ילדינו.

מה קורה אם מגיעים להולנד וכל כך המומים שלא מוכנים אפילו לרדת מהמטוס? לא ניתן בכלל לעצור ולהביט בטחנות הרוח ובאמנות. ההגעה לכאן היא טעות נוראה שקרתה. אתם רק רוצים לתבוע את סוכנות הנסיעות או את החברה האשמה ולקבל את כספכם בחזרה!

הקטע של קינגסלי לא מספיק נוגע בנקודה זו. מבחינתה זהו אירוע בלתי מובן ועלינו פשוט להתרגל למציאות שנחתנו בה.

סוכן הנסיעות הקוסמי

על מנת להתגבר על רגשי הכעס, האכזבה והמרירות, אנו זקוקים לעוד מידע משמעותי וחיוני: הידיעה שאלוהים הוא סוכן הנסיעות שלנו. הוא יודע בדיוק היכן אנו אמורים לנחות ושהולנד הוא המקום המושלם עבורנו. יש סיבה מצוינת לכך שלא הגענו לאיטליה. הולנד תמיד הייתה היעד.

כשהאל בתמונה, כל המשמעות של "ברוכים הבאים להולנד" משתנה.

זה לא שאנו תקועים כאן, וממילא כדאי שניהנה ונוציא מהמקום את המקסימום; אלא, אנחנו במקום המושלם עבורנו, שאליו נשלחנו על ידי סוכן נסיעות אינסופי, כל-יכול וכל-יודע. דרוש לכך שינוי משמעותי בגישה שלנו לחיים, ואולי לא נבין מיד את ההגיון של סוכן הנסיעות הקוסמי. אבל נדע שהוא יודע מה שהוא עושה. זו לא טעות. זה המקום שבו אנו צריכים להיות. עכשיו ננסה להבין מדוע.

הידיעה שאיכשהו הכל לטובתנו, הקל עבורנו בהרבה את היכולת שלנו לקבל באהבה את גידול בננו המיוחד. לא שזה קל. האתגרים עדיין קיימים. אך האמונה בכך שהכל מכוון מלמעלה נתן לנו את הביטחון לרדת מהמטוס, ותחושה של מסוגלות לצלוח את המסע.

אין סיבה להשוות את איטליה להולנד. הגענו ליעד המקורי המתואם והמושלם עבורנו.

וסוכן הנסיעות הקוסמי לא עוזב אותנו. הוא עדיין מנצח על הענינים גם אחרי שירדנו מהמטוס, ומתאם לכל אחד את החופשה המושלמת עבורו.

בול פגיעה

לאחרונה הבנתי שלא רק שעבורנו יש מי שמנהל את הענינים, אלא אף לבננו יהודה יש השגחה פרטית משלו.

קניתי לילדים את משחק "בול פגיעה", ושיחקתי עם בני הצעיר והמאוד חכם נח, שנהנה ממשחקים מאתגרי-מוח כאלה. נזכרתי כמה קשה המשחק ולקח לנח די הרבה זמן לנחש את כל סדרת הצבעים שבחרתי.

יהודה הביט עלינו ואמר: "אני הבא בתור- אני אצליח לנחש הרבה יותר מהר".

"אוי", חשבתי לעצמי, "איך הוא ישחק את המשחק הקשה הזה?" לא רציתי שיחווה תיסכול וכישלון.

אבל לא היתה ברירה. הייתי חייב לתת גם לו צ'אנס.

סידרתי את הלוח, בחרתי לי 4 צבעים שהיו מוסתרים מעיני יהודה, והוא התחיל במלאכת הניחוש. למרבה הפלא, ובלי קשר ליכולותיו השכליות, תוך 3 סיבובים הוא ניחש את הצבעים הנכונים ובעוד שני סיבובים הוא הצליח לנחש גם את הסדר הנכון של החלקים! הזוי לחלוטין. מעט עזרתי לו להבין את כללי המשחק אבל לא עשיתי עבורו את העבודה. הוא ניחש לבד והראה לי ולעצמו שהוא מסוגל להגיע להישגים.

הייתי המום משני המשחקים השונים כל כך של שני ילדיי. לא רק שסוכן הנסיעות הקוסמי מארגן לנו את היעד המושלם, אלא אף מכוון ומנווט כל אחד מהנופשים כך שיקבל את הנופש המתואם לצרכיו וליכולותיו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן