רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

images

למצוא איזון בין הרפיה ופעילות בעומס של החיים

כ״ג באדר א׳ ה׳תשפ״ב כ״ג באדר א׳ ה׳תשפ״ב 24/02/2022 | מאת חנה שפיגל

האש היא סמל הכיבוש הזה והיא המפתחות שניתנו לנו לנהל את העולם. לנהל, אמרנו? לא באמת

התורה מלאה בציוויים על שמירת השבת, אך איסורי המלאכה בדרך כלל נלמדים מחז"ל ואינם כתובים באופן מפורש. אחד מהאיסורים המפורשים בתורה מופיע בפרשתנו – "לא תבערו אש בכל מושבותיכם ביום השבת". היכולת להבעיר אש היא ייחודית לבני האדם. אין עוד בעל חיים בטבע היודע להפיק את האנרגיה המופלאה הזאת, שאכן העניקה לבני האדם את היכולת לשלוט בעולם, לשכלל, לפתח ולשדרג את הבריאה ולפרוץ קדימה בכל התחומים: רפואה, תעשייה, מדע ועוד. במילים אחרות ניתן לומר כי הבערת האש מאפשרת לנו לקיים את ציווי האל: "פרו ורבו ומלאו את הארץ וכבשוה". האש היא סמל הכיבוש הזה והיא המפתחות שניתנו לנו משמים לנהל את העולם.

לנהל אמרנו? לא באמת. הלא יש ריבון אחד והוא בעל הכוחות כולם. אמנם בששת ימי המעשה אנו מצווים: "ששת ימים תעשה מלאכתך. השתמשו בכוח היצירה והעשייה, תפעלו, תשנו, תקדמו ותיצרו. אך יום אחד בשבוע החזירו לי את המפתחות. ההימנעות מהדלקת האש היא תזכורת בעבורנו להרפות, להחזיר את השליטה למי שהשליטה באמת שלו והכוח הבלעדי בידיו. היא בקשה בעבורנו להחזיר את המבט אל השמים ולחיות בתודעה של נבראים חסרי אונים הבוטחים בישועת האל.

שבת שלמה שבה אנו נמנעים מהדלקת האש, מאמנת בתוכנו את שריר האמונה ומזכירה לנו את גודלנו האמיתי והנזקק. בסיומה שוב נדליק אש ונברך על היכולת המופלאה הזו: בורא מאורי האש, וכך נצא אל שבוע חדש של עמל ויגיעה, עבודה ועשייה, אך הפעם ילווה אותנו אל תוך ששת ימי החול אותו רוגע נפשי של השבת המאפשר לנו להחזיק יחד את שתי התנועות: ביטחון והשתדלות. עד... עד הדלקת הנרות של השבת הבאה. שבת שלום!

(את הרעיון הנפלא הזה שמעתי מפי הרב פייבלזון)

מתוך הטור "טעם בשבוע" מתוך המגזין הדיגיטלי לנשים "הפסקת קפה".

להרשמה חינם:

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן