רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

חבר נאמן

ב׳ במרחשוון ה׳תשע״א ב׳ במרחשוון ה׳תשע״א 10/10/2010 | מאת אמונה ברוורמן

נדיר למצוא חבר נאמן באמת.

ב-1985 היו לאמריקאי הממוצע שלושה אנשים קרובים שבהם הוא בטח. על פי מחקר משנת 2006, המספר הצטמצם לשניים בלבד. בנוסף, למעלה מ-25% מהנשאלים הצהירו שאין להם שום ידיד טוב ואמין.

בעוד שרבים מהמשתתפים התייחסו לאנשי ייעוץ מקצועיים בתור מקום בטוח להפקיד בו את בעיותיהם, לא לזה התכוונו במילים ידיד אמין, וזאת בהחלט לא המשמעות של חבר נאמן.

חבר הוא מישהו שתומך בך, שמתייחס ברצינות לקשיים שלך, ששמח בשמחתך ומשתתף בצערך. ולמעשה, סוג כזה של חברות נדיר למדיי.

המארח התחיל לדבר ולא הפסיק עד שבעלי התנצל שעליו ללכת – שעתיים אחר כך!

לא מזמן, מישהו הזמין את בעלי לארוחה. "נהניתי ממה שאמרת בפגישה ההיא, ואני מצפה להזדמנות לשמוע עוד מהגיגיך". זה נשמע כמו התחלה מבטיחה למערכת יחסים חדשה. אולם בסופו של דבר, "מערכת יחסים" לא הייתה ההגדרה המתאימה למה שקרה. ברגע שהם התיישבו לאכול, המארח התחיל לדבר ולא הפסיק עד שבעלי התנצל שעליו ללכת – שעתיים אחר כך! למען האמת, חוויות כאלה אינן נדירות במיוחד.

רבים מפגינים התעניינות חיצונית בזולת, כדרך למצוא לעצמם אוזן קשבת. זה בסדר - נפלא להיות מאזין טוב. זוהי התנהגות אדיבה ומתחשבת, רק שככה לא נוצרת חברות אמיתית, משום שאין פה כל עניין הדדי ואכפתיות.

לא קל למצוא אנשים שאכפת להם ממך באותה מידה שלך אכפת מהם. אנשים שמקבלים את הרעיונות שלך, את הניסיונות שלך, את הדאגות שלך (כמעט) באותה רצינות כמו שהם מתייחסים לשלהם. זה לא קל, אבל כשזה קורה, זה יכול להיות כל כך מעשיר.

אומרים שחבר טוב נושא יחד איתנו את העול, שהוא מזדהה עם הקושי. אולם לדעתי יש בכך אפילו יותר - הדאגה וההשתתפות של חבר טוב מקלות את העול. הן מסירות מאיתנו את הכאב, בכוח האהבה והדאגה. החבר מזדהה איתנו בצורה כל כך עזה, עד שהצער הופך להיות גם שלו. המשא מתחלק עכשיו לשניים, ולכן פוחת.

אם זכינו לחבר מסוג זה, עלינו להיות אסירי תודה; זה באמת נדיר. חברות אמיתית משנה את החיים. היא עוזרת לנו למצוא את הכוח והרצון להתמודד – ולפעמים מרחיקה אותנו מבחירות שליליות או התנהגויות הרסניות. חבר טוב מזכיר לנו את הכוח הפנימי שלנו ומעודד אותנו לנצל אותו במלואו.

מחקרים מצביעים על כך שאפילו בריאותם הגופנית של אלה שזכו לחברים טובים, נשמרת לאורך זמן. אני חושבת שזה משום שהם עוזרים לנו לסחוב את ה"עול" הנזכר לעיל, משום שאנחנו יודעים שאנחנו לא לבד.

מובן שאם נעצור ונחשוב, נבין שאנחנו בעצם אף פעם לא לבד; אנחנו אף פעם לא צריכים לשאת את העול לבד. א-לוהים תמיד נמצא כאן בשבילנו, דאגותיו וצרכיו האישיים לא מסיחים את דעתו, ולא רק שהוא נושא עבורנו את העול, אלא הוא נושא גם אותנו יחד איתו. כל מה שנותר לנו לעשות הוא להפוך אותו לחבר שלנו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן