רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

אלמנות ויתומים

כ״ג במרחשוון ה׳תשע״א כ״ג במרחשוון ה׳תשע״א 31/10/2010 | מאת אמונה ברוורמן

כאבם קשה מנשוא, וקל מאוד לשכוח מהם.

"כָּל-אַלְמָנָה וְיָתוֹם, לֹא תְעַנּוּן" (שמות כ"ב כ"א)

התורה מזהירה אותנו לגלות רגישות מיוחדת לצרכיהם של יתומים ואלמנות, ולהיות מודעים לכאבם ולבדידותם.

שמעתי פעם סיפור מצמרר, על רב שהנהיג קהילה במשך 40 שנה (הישג מרשים בפני עצמו!). חלק מהשכר שהוא קיבל על תפקידו, היה הבית בו הוא גר עם בני משפחתו. מייד אחרי פטירת הרב, ראשי הקהל סילקו את אשתו מהבית.

נשימתנו נעתקת בזעזוע לשמע סיפורים מעין אלה, ובכל זאת, גם אנחנו לא תמיד יותר מידי מתחשבים – בגדול או בקטן – כמו שהיינו אמורים. כשהבן שלי למד באחת הכיתות הנמוכות (הזיכרון ממש מטושטש אז אל תשאלו אותי באיזו כיתה בדיוק!), המורה שלו הייתה אלמנה צעירה עם בית מלא בילדים. לילה אחד הבן שלי שכח להכין שיעורי בית, ואני זוכרת ששלחתי לה תירוץ עלוב, שבעלי לא היה בארץ ולכן לא הספקתי להגיע לזה. בעלה של המורה כבר לא נמצא אף פעם בסביבה כדי לעזור לה או להקל עליה את העול. בניסיונותיי העלובים לשכך מעט את רגשות האשמה שלי על שיעורי הבית, יתכן שציערתי אותה. הייתי צריכה לחשוב עליה קודם, ולא עלי, לפני שפתחתי את הפה.

אמנם לא היינו רוצים ששיחותינו תהיינה מלאכותיות (מה שעלול לפגוע ולהכאיב לא פחות), אבל עלינו לאמוד את תוצאות דברינו לפני שאנחנו אומרים אותם, ולא אחרי.

עלינו לאמוד את תוצאות דברינו לפני שאנחנו אומרים אותם

סיפור ששמעתי מחברה, עורר בי הבנה עמוקה יותר להתמודדותן היומיומית של האלמנות: היא (חברתי שרה) ב"ה לא אלמנה. בעלה פשוט היה צריך לטוס למשך שבועיים קריטיים, בדיוק כשבתה של חברתה הקרובה, התחתנה. עיתוי קשה במיוחד עבור שרה. בעלה הצטער שהוא לא יוכל להשתתף בשמחה, אולם בנוסף לכך - בדרך כלל שרה נוהגת להכין סעודת שבע ברכות (סעודה חגיגית אחרי הנישואין) עבור ילדי חברותיה, אך כשבעלה לא נמצא כדי לסייע בסחיבת משאות כבדים ולנהל את האירוע, היא לא הרגישה נוח לעשות את זה. שרה הסבירה את המצב לחברתה, שהבינה כמובן, והן רקדו יחד בשמחה בחתונה.

למרבה הצער, שרה לא הוזמנה אפילו לסעודת שבע ברכות אחת. "באותו שבוע טעמתי משהו", היא אמרה לי, "מההרגשה איך זה להיות אלמנה", ואני שוב הצטמררתי.

קשה לחשוב על כולם. קשה להתמודד עם צרכים רבים כל כך (במיוחד כשאלה שבביתך זועקים כל כך חזק!) אבל העובדה שהתורה מציינת במיוחד את האלמנות והיתומים, אמורה ללמד אותנו משהו – יותר מידי קל לשכוח מהם; וכאבם כל כך עמוק. זוהי רמה חדשה של רגישות שעלינו להוסיף למודעות היומיומית שלנו, והיא יכולה להוביל רק לצמיחה נוספת בעתיד, ולמידה רבה יותר של אהבת ישראל.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן