רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

על יצירתיות ומשמעת

כ״ד בסיון ה׳תשע״א כ״ד בסיון ה׳תשע״א 26/06/2011 | מאת אמונה ברוורמן

האם מסגרת, משמעת ומבחנים מגבילים את היצירתיות ופיתוח הכישרונות של ילדינו?

קראתי לא מזמן את השאלה הבאה שהופנתה לאחד ממדורי ה'קוראים כותבים' בעיתון:

נהניתי ממאמרך בנושא יצירתיות אצל ילדים, אבל איך יתכן שלא ציינת במאמרך את אחד המכשולים הגדולים בבתי הספר שמונע יצירתיות – הדגש על מבחנים?

הרגשתי איך אני מתמלאת התנגדות – עזה – להנחת הכותב. למעשה, נראה לי שהרבה אנשים מוכשרים, יצירתיים ומצליחים יסכימו איתי.

יצירתיות וכישרון אמיתיים אינם יכולים לשגשג בלי משמעת, מסגרת והבנת היסודות, בכל תחום בו נעסוק. לשאלה "איך מצליחים לנגן יצירות קאמריות" התשובה תהיה "תרגול, תרגול ותרגול." צריכים להשקיע שעות רבות בלימוד קריאה נכונה של המוזיקה. צריכים לתרגל סולמות ותרגילים מוסיקליים אחרים. אחר כך צריכים לשלוט בבסיסי היצירה המוסיקלית. ורק אחרי שמציבים את היסודות, אפשר להניח לדמיון ולרגש לנסוק.

הדבר נכון גם לגבי רקדנים. שעות ליד המוט, שעות של תרגול ועמידה ביציבות שונות, שוב ושוב אותם צעדים ומתיחות, ומתיחות... מתיחות הן תנאי מוקדם לריקוד בלהקה מקצועית. גם כאן, יש לשלוט בשלמות בכוריאוגרפיה, לפני שאמירתו האינדיבידואלית של הרקדן תוכל לבוא לידי ביטוי.

אותו עיקרון חל אפילו על מתמטיקאים. מתמטיקה ברמה גבוהה דורשת יצירתיות וחשיבה מופשטת. אבל היא לא יכולה להתקיים בלי הבנת משוואות ומשפטים מתמטיים פשוטים ומוקדמים יותר.

יצירתיות אמיתית אינה יכולה לשגשג בלי משמעת והבנה

המבחנים הסטנדרטיים בבתי-הספר נחוצים גם בשביל המידע והמיומנויות שהם דורשים וגם כביטוי לתפיסת העולם הזאת. לא היינו רוצים להקנות לילדים שלנו את התפיסה המוטעית כאילו הם יכולים להצליח ולהיות יצירתיים גם בלי משמעת והבנה בסיסית. אף אחד לא מצליח בשום תחום, אמנותי או אחר, בלי המעלות הללו. אנחנו מזיקים לילדים שלנו, אם אנחנו מניחים להם להאמין שיצירתיות משוחררת וחסרת מסגרת, תוכל להוביל להישגים אמיתיים ומשמעותיים (אישית, הייתי מעדיפה להפקיד את כספי בבנק אצל כספר שיודע מתמטיקה בסיסית, ולא עם אצל מישהו שמחבר ומחסר באופן יצירתי!)

נראה שגם התורה סוברת כך, ולכן היא מדגישה שוב ושוב שעמל והתמדה, סבלנות ועקביות, דרושים כדי להשתלם בכל סוג של לימוד תורה.

בנוסף, נאמר לנו שלפני שמתחילים ללמוד קבלה, חייבים להכיר קודם את אבני הבניין של התורה לפני ולפנים. אי אפשר להתעלות ברוחניות בלי לרכוש, כתנאי מוקדם, את לימודי היסוד. קיימות דרישות נוספות ללימודי קבלה, כגון שגילו של הלומד יהיה מעל 40. כפי הנראה, בשלות וחכמה הם צורך חיוני.

יתכן שהיה קל יותר לגדל את ילדינו בלי צורך לדאוג שהם ישלטו במידע בסיסי מסוים, אילו היינו יכולים להניח לאינסטינקטים היצירתיים שלהם לשלוט. אולם הנוחיות הזמנית שלנו תעלה להם ביוקר רב.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן