רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

קניותרפיה

כ״ד באב ה׳תשע״ב כ״ד באב ה׳תשע״ב 12/08/2012 | מאת אמונה ברוורמן

למה מכל הדברים בעולם, דווקא קניות טובות לבריאות?

לאחרונה התפרסמה במגזין בריאות כתבה המבשרת את החדשות הברוכות: תרפיית הקניות מועילה!

מפתיע, נכון?

כפי הנראה, קניות יומיות מקטינות את סיכון התמותה בגיל צעיר של נשים ב-23% (אני חייבת להראות את זה לבעלי!). מסתבר שהחוקרים משערים (ללא כל הוכחה מבוססת) שהתועלת הבריאותית נובעת מ"...פעילות גופנית שנדרשת כדי לעשות סידורים, התרועעות עם אנשים שפוגשים בדרך והנאה מהכיף של יציאה מהבית..."

אולי. אבל לי יש תיאוריה נוספת (גם היא ללא הוכחות מבוססות). לא ברור באיזה סוג בדיוק של קניות מדובר - אם מתכוונים לקניית מצרכים, אז המרכיב החברתי שייך לכאן בהחלט, למרות שלפעמים אני חושבת שהחוויות בסופר עלולות לזרז את המוות ולא לדחות אותו!

למעשה, אני מאמינה שלא המרכיב החברתי הוא הקריטי בסיטואציית הקניות (למרות שחברים וקהילה תורמים רבות לבריאות), אלה בדיוק להיפך.

דווקא האנונימיות בחוויית הקניות היא שמרגיעה. זה הזמן שבו אנחנו לגמרי לבד (אם לא מתחשבים באותם אנשי המכירות שבכל כמה שניות שואלים "צריכים עזרה?"). זו חוויה שמסיחה את הדעת ושואבת אותך לתוכה בצורה מושלמת.

לא משנה אם אנחנו בבית עם הילדים, עובדים, לומדים או שילוב כלשהו של הנ"ל, אם אנחנו רווקים או נשואים – בכל מקרה, החיים שלנו מלאי לחץ. מישהו או משהו תמיד לוחץ עלינו. קניות הן אחת ההזדמנויות הבודדות בהן אנחנו יכולים לעסוק בפעילות כלשהי, ויחד עם זה להיות לבד.

כל השאר מתגמד, כל התפקידים שמחכים לנו - הכלים, הפרויקט מהעבודה, המיילים, שיעורי הבית, עבודות הסיכום, החשבונות (אם כי האחרונים עלולים להוות בעיה בנסיבות האלה!), ואנחנו שוקעים כל כולנו בכאן ובעכשיו.

הקניות כוללות מספיק פעילות כדי להעסיק את המחשבות והגוף שלנו, אבל לא מספיק כדי לערב בהן רגשות, מה שמותיר אותנו – למרות שרק לזמן קצר – חופשיים מלחץ.

לכן לא הופתעתי מקריאת הכתבה, וגם לא נראה לי שהמסקנה היא שאנחנו צריכים לצאת לעתים תכופות יותר לקניות (בסדר יקירי, אתה יכול לנשום לרווחה עכשיו). הנקודה היא שאנחנו צריכים לרענן ולחדש את עצמנו. ובכדי לעשות את זה, אנחנו צריכים למצוא פעילויות שיעסיקו את מחשבותינו ואת גופנו, אבל לא את ליבנו.

אולי בישול, אולי התעמלות, אולי שיעור תורה (טוב, אמרתי את זה, אחרי הכל אני רבנית). למען האמת, שיעור בתורה מתאים בדיוק – זוהי פעילות אינטלקטואלית לחלוטין שאפשר לשקוע בה, ללא כל ייסורי נפש. אני לא יודעת אם מגזין הבריאות היה רוצה להעמיק במחקר הזה, אולם אין לי ספק שאם כן, יתברר שאצל נשים שלומדות תורה, נשים בעלות מעורבות עמוקה במסורת ובדברי הבורא והוראותיו, הסיכון למוות מוקדם קטן אף יותר.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן