רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

תשכחו מהתלהבות

כ״ג באדר א׳ ה׳תשע״ד כ״ג באדר א׳ ה׳תשע״ד 23/02/2014 | מאת אמונה ברוורמן

עבודה קשה והצלחה מובילות להתלהבות. אין קיצורי דרך.

לסקוט אדמס, מחבר של ספרי קומיקס מצליחים, יש עצה עסקית מסוימת שמנוגדת לתובנה המקובלת: "תשכחו מהתלהבות". אל תחפשו את האושר! ואת הרעיון הזה הוא המחיש (איך לא) בציור קומיקס.

שני אנשים חובשים כובעי פרווה מגוחכים לראשם ואוחזים בשלט שכתוב עליו "כובעי פוחלץ דוב ב-19.99" והכיתוב מתחת אומר, אולי בפעם הבאה לא נלך על מה שמלהיב אותנו". צריך לראות את זה בעיניים כדי להבין...

אנשים שהולכים על מה שמלהיב אותם, מוצאים את עצמם בסופו של דבר בלי כלום, משום שהם מחכים למעורבות רגשית ולריגושים, ואפילו כשהם מנסים, טוען אדמס, גם אז הם בדרך כלל לא מצליחים להשיג כלום.

הצלחה, על פי אדמס, היא שילוב של מזל (או מה שאנחנו מכנים עזרה משמים) ופשוט עבודה קשה. צריכים תוכנית עסקית. צריכים משקיעים. צריכים עובדים נאמנים ואמינים. וצריכים לפתח את חוש הריח. זה לא נשמע יותר מדי מלהיב, אבל זהו המפתח להצלחה עסקית.

גבר צעיר שאני מכירה היה יכול לפרוש מעבודתו הודות לרווחים שקיבל ממכירת החברה שלו. "וואו, באמת זכית בפיס", אמר לו חבר מעריץ. הצעיר נפגע. זאת לא הייתה זכייה אקראית. הוא השקיע הרבה שעות ארוכות וקשות של עבודה, עם המון הקרבה עצמית (שלא נדבר על הקרבת האישה והילדים).

על פי סקוט אדמס, התלהבות אינה מובילה לעבודה והצלחה. למעשה, ההיפך הוא הנכון. עבודה קשה והצלחה, מובילות להתלהבות. זאת הנוסחה העסקית לרעיון היהודי של "נתינה מולידה אהבה".

אם אתה משקיע את עצמך בחברה או ברעיון, אם אתה עובד קשה, אם אתה חושב ומתכנן ומפתח את העסק, אז הוא נהיה חשוב מאוד בעיניך. ואתה מתחיל להתלהב.

העיקרון הזה חל על כל דבר בחיים. השקיעו בחיי הנישואין, ובבן הזוג שלכם והם יהיו חשובים מאוד עבורכם. כן, ההתלהבות שלכם תגדל.

זה נכון כמובן לגבי הילדים, אולם לגביהם זה כל כך אינסטינקטיבי, שאנחנו לא צריכים שיגידו לנו את זה - אנחנו כל הזמן מרגישים את התוצאות.

זה מתאים לכל מערכות היחסים. אנחנו נותנים, ואנחנו אוהבים. אנחנו משקיעים ועובדים וקשה, ואנחנו מתלהבים ומוצאים את ה"אושר" שלנו.

זה נכון אפילו לגבי הקשר שלנו עם א-לוהים. אולי אנחנו לא מתלהבים (בטוח שלא תמיד). אולי אין לנו חשק להתפלל או לעשות מצוות או לעבוד על הקשר שלנו עם בורא עולם. אולי אנחנו חושבים שאם ההתלהבות תבוא קודם, אז נרצה להתפלל, לעשות את המצוות, לעבוד על הקשר... אבל, כפי שהבהרנו קודם, גם כאן זה עובד בכיוון ההפוך. כשאנחנו נותנים אנחנו אוהבים.

כשאנחנו מתפללים, כשאנחנו עושים מצוות, כשאנחנו עובדים על הקשר שלנו עם א-לוהים, אנחנו מחשלים ומעמיקים את ההתלהבות שלנו. זהו סדר הפעולות הנכון.

ובעוד אדמס אולי הרוויח מיליוני דולרים מקטעי הקומיקס שלו, דווקא הדרך בה הוא הבין את הרעיון היהודי הבסיסי – שנתינה מולידה אהבה, שעבודה קשה מובילה להצלחה ולהתלהבות – היא ללא ספק הצלחתו הגדולה ביותר.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן