רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

בעלי לא יצא להגנתי

י״ג בטבת ה׳תשע״ה 04/01/2015 | מאת אמונה ברוורמן

חבריו של בעלי פגעו בי, אולם מה שפגע בי יותר זה שבעלי לא יצא להגנתי.

אמונה יקרה,

בעלי מיודד עם זוג נשוי כבר שנים ארוכות לפני שנישאנו. אלה הנישואין השניים שלו (אני הייתי  אלמנה והוא גרוש). אני לא מחבבת במיוחד את הזוג הזה, אולם כשהתחלנו לחתן את הילדים שלי ואת הילדים של בעלי, אני הזמנתי אותם לחתונות. הם לא באו, אבל אני הזמנתי אותם – בשביל בעלי. 

לאחר מכן, הם שלחו אלינו הזמנה לבר מצוה של בנם, אולם מיענו אותה לבעלי בלבד. זה חזר על עצמו כשהם חיתנו בן – הם השמיטו אותי. בעלי יודע כמה נפגעתי, אבל הוא אומר, "טוב, ככה הם", וממשיך לשמור איתם על קשר קבוע כאילו שכלום לא קרה. האם נראה לך שנכון מצידו לנהוג כך אחרי שהם כל כך פגעו בי? אני אפילו יותר פגועה מזה שבעלי אינו מגן עליי אלא ממשיך את הידידות שלו איתם. בבקשה, אמרי לי מה את חושבת על זה.

אישה פגועה מאוד.

פגועה יקרה,

אני כל פעם נדהמת מחדש כמה אנשים יכולים להיות רעים ודוחים. אני לא מוצאת שום דרך אחרת לתאר את התנהגותם של ה"חברים" של בעלך. אני בכוונה שמה אותם במירכאות, משום שאילו הם היו חברים אמיתיים, הם לא היו מתנהגים אל מישהו שהוא אוהב (את!) בצורה כל כך אומללה, אכזרית ופוגעת.

לפני שנים רבות, כשהייתי מאורסת, הייתה לי חברה שהארוס שלי (בעלי עכשיו!) לא מצא חן בעיניה. היא הודיעה לי שהיא מוכנה לשמור על הקשר בינינו רק אם נוכל להעמיד פנים כשאנחנו יחד, שארוסי לא קיים. אז נפרדתי ממנה. לא ראיתי שום דרך להיות חברה של מישהי שנחושה להתעלם ממערכת היחסים החשובה ביותר בחיי.

הייתי מצפה לאותה התנהגות מבעלך, ואני פשוט לא מסוגלת לקלוט איך הוא שומר על הידידות כאילו ששום דבר לא קרה. הוא צריך שמישהו יראה לו שסדרי העדיפויות שלו לא במקום. מכיוון שנראה שהוא לא מסוגל לשמוע את זה ממך, מצאי בבקשה גורם שלישי שהוא מעריך, שיוכל להעביר לו את המסר הזה. עצה זו הייתה נכונה גם אם האנשים הלא-נעימים בסיפור היו הורה או ילד, שמערכת היחסים איתם עמוקה יותר וחשובה יותר. אף אחד אינו אמור לקבל שבן הזוג שלו יהיה קרבן ליחס כזה, ואת הגבולות הברורים האלה חייבים להציב כבר מההתחלה.

אני מקוה שאדם אובייקטיבי יותר יוכל לעזור לבעלך לראות שמטרתך אינה להפריד אותו מחבריו הקודמים (כפי הנראה  כל הוא חושב, וזה המניע היחיד שאני מסוגלת להעלות בדעתי לקבלת ההתנהגות המתועבת), אלא לדאוג לכך שגם את תיכללי, תזכי ליחס של כבוד מינימלי, ולא לפגיעה.

כדי שכל נישואין שהם יצליחו, חייבים להגיע לרמת התחשבות בסיסית כזאת ולהתנהגויות הנובעות ממנה.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram