רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

חייבת להיות שמחה?

י״ט בתמוז ה׳תשע״ו י״ט בתמוז ה׳תשע״ו 25/07/2016 | מאת טרי וינברג

אין שום ברירה אחרת. תשמחו במנת חלקכם, תשמחו במי שאתם, תשמחו בילדים שלכם, תשמחו בהורים שלכם, תשמחו ביופי שבטבע, תשמחו במקרר המלא שלכם, העיקר שתהיו בטוב ובשמחה!

הפעם הראשונה שהמילה "שמחה" חלחלה עמוק לתוך הוויתי ונשמתי היתה באומן. שם גם הבנתי והצלחתי להודות בפני עצמי שאיני זוכרת רגעים רבים מדי מאז ימי ילדותי ועד בגרותי של שמחה כזו.
ניסיתי לשכב במיטתי שם בבית-קרמר באומן, ולהחיות תמונות ילדות ולדמיין רגעים מאושרים עם אבא ואמא. בטוח שהיו כאלו אך נדרש ממני מאמץ רב להאמין שאכן הייתי שם ילדה מאושרת ושמחה בכל רמ"ח אברי ושס"ה גידי, אולם כיוון שהיו אלו ימים ספורים בלבד לפני שהיינו אמורים לעלות לקברם לציון 5 שנים למותם, העדפתי לצייר את התמונות באור הבהיר ביותר שרק יכולתי להעלות בדמיוני ולראות אותם יחד עמי הורים צעירים ושמחים עם בתם השלישית, ואת עצמי משתקפת בשמחה הניבטת מעיניהם לומדת באמצעות השתקפות זו כי אני אהובה ורצויה, שמחה ומשמחת בנוכחותי ומעצם קיומי.

הימים חולפים במהירות והישר מהמסע המטלטל לאומן אני נשאבת במהירות לחיי השגרה, למשפחה, לחברים ולעבודה בקליניקה שלי, ומבינה לראשונה כמה אנשים מסביבי אינם שמחים באמת. הם מחייכים, הם צוחקים, הם מאירים פנים לסביבתם, אולם אני יכולה לחוש שהם חיים תחת מעטה עדין של חיוך המכסה בקושי כשמיכה קצרה על מה שיש, והוא לא הרבה, ולעיתים אפילו ריק גדול הנמצא בנשמתם. כל כך רחוק מחוויה של שמחת הלב אמיתית, השופעת ופורצת ומדבקת כפי שאנו מדמיינים שמחה.

ומיד בשצף קצף המטורף של החיים מגיע חודש אדר ועמו מילים הזורמות אלי מכל עבר על מצוות השמחה, על הצורך להרבות בה, על החשיבות שבה. אני יודעת כמה כולם צודקים וחכמים ויודעים ומתחילה להזכיר לעצמי ולהפנים לליבי - מה תעשה השמחה לנפש, אילו כוחות ריפוי עצומים גלומים בה, כמה חשוב להכניס את העצבות פנימה לתוך מעגל הרוקדים, עד שתדבק בשמחה ולא יהיו לה עוד כוחות שחור כפי שיש לה כשהיא עומדת מחוץ למעגל. כך תתערבב בכוח החיים העוצמתי ותהפוך חלק ממנו.

כשהשמחה האמתית, הכמוסה והנעלמת המצויה בנשמה פורצת החוצה בשעטה לאוויר העולם- אתה מביט בו, באיש השמח, כאילו נולד מחדש. כשאתה רואה את השמחה הזו במעגלי הרוקדים בחתונות או בשמחות, גם בלי טיפה של אלכוהול, אתה יכול לראות את הנשמה היתרה שיש באדם, את מלוא הפוטנציאל שבו, את כל כולו פורץ שם החוצה – לא מכווץ, לא מפוחד, לא נמנע, לא נרתע. גוף ונפש חוברים יחד במלוא עוזם בזכות מעלת השמחה ומוציאים את כל ייחודיותה של הנשמה החוצה, עד שהיא חוברת לרעותה, ועוד אחת ועוד אחת, מעגלים שלמים של אנשים האוחזים זה בזה, יד שלובה ביד, נפש משלהבת נפש רעותה, והכל משתחרר החוצה לעולם. כל היופי שבאדם, כל הטוב שבו, כל האהבה שיש בו לעצמו ולאחר, בזכות אותה שמחה.

לא כולנו נולדנו שמחים, ולא גדלנו כאנשים שמחים. פשוט חיינו את חיינו כשמפעם לפעם מגיעה התזכורת הזאת של דברי חכמים בזכות מעלת השמחה אך המילים לא העירו את ליבנו ולא טלטלו את נשמתנו מקפאונה. כאילו אמרנו "אוקי, עוד ציטוט מרהיב לשמור על המקרר" ומיד חזרנו לרכבת ההרים הדוהרת של חיינו. איזה פספוס! כמה חבל!

לו רק הורים היו יודעים איזה כח יש בידם לעורר את מידת השמחה בילדם, ומה שמחה זו תעשה לאישיותו, לבטחונו העצמי, לדרך בה יהלך בעולם זה, ודאי היו ממהרים מיד לעשות זאת. הדרך היא פשוטה; כל שעליכם לעשות הוא לדעת שעיניכם היא המראה הקסומה בה דרכו הילד רואה את עצמו. כשאתם מביטים בו ואתם מחייכים, הוא יודע שהוא אהוב ונפלא ומקסים וחכם וליבו הקטן מתרחב בקרבו ומרשה לעצמו להוציא מעצמו עוד ועוד מהפוטנציאל הגלום בו. כשאתם צוחקים אליו ומושיטים לו ידיים אוהבות לחיבוק – הוא יודע בוודאות שהוא פלא. שאין עוד כמוהו בעולם. שהוא אהוב, שאתם שם בשבילו. ילד שמח הוא ילד בטוח בעצמו ולהפך. זהו ילד שקיבל מנות גדושות מכוחה העצום והמרפא של אהבת הורים. ילד עצוב הוא ילד שאין בו ודאות גמורה שהוא אהוב, שיש לו מקום בעולם הזה, שהוא יכול לתת אמון ולבטוח, ולילד כזה קשה יותר לפתח בטחון וערך עצמי. ילד עצוב אולי גם יגדל להיות בוגר עצוב למרות שילמד במהלך החיים היכן שמורות כל המסיכות היפות והמושלמות שיכסו על עצבות זו.

ויש גם את אלו שאמנם לא גילו דרך עיניהם של הוריהם את גדולתם, ייחודיותם ומקומם בעולם, אך למדו במהלך השנים את אמנות האמונה, ובזכותה הגיעו לשמחה. כי מי הוא האיש או האשה שיודעים איזה אבא מדהים ואוהב יש לו בשמים ולא ישמח ויגל ליבו? מי שזכה לחוות תפילה, אפילו את ברכת "מודה אני" בבוקר, בשמחה גדולה הבוקעת מהנשמה על כך שיש לי אבא מדהים המדריך אותי בעולמו, עושה הכל לטובתי, שמח בשמחתי, חי כל רגע ורגע בהודיה גדולה על הכל. ממש הכל. גם הדברים הקשים שאנו עוברים בחיינו, שהם חלק מאותו מסע של תיקון הנשמות שלמענו הגענו לכאן, מסע שאינו תמיד ברור, נהיר ומובן, מסע שלעיתים יש בו נפילות, אך אתה יודע כי בתוך כל הדינים נמצאת הנקודה המתוקה של החסד, זו השמחה העצומה של ההסתרה שבתוך ההסתרה; הידיעה שגם מאחורי הדברים הקשים העוברים עליך, גם שם נמצא השם יתברך ברוב חסדו ואהבתו.

החיים מקבלים פרופורציות שונות כשהנפש שרויה בשמחה. דברים שנראו קודם גדולים ומעכבים הופכים לטפלים ולא ראויים לביטול זמן, והאפשרות שלנו לחיות בזרימה מתמדת ללא תקיעויות, עכבות ומניעות גדלה והולכת.

הכל באיזון. הכל במידה, אבל קדימה לדרך. לעולם לא מאוחר לשנות תפיסות עולם, הרגלים, אמונות, דרכי חשיבה ודרכי התנהלות. זה הזמן בדיוק להתחיל. אז כן, כאן ועכשיו אני אומרת לעצמי ולכם: חייבים להיות בשמחה! אין שום ברירה אחרת. תשמחו במנת חלקכם, תשמחו במי שאתם, תשמחו בילדים שלכם, תשמחו בהורים שלכם, תשמחו ביופי שבטבע, תשמחו במקרר המלא שלכם, העיקר שתהיו בטוב ובשמחה!

ואסיים במילים הנפלאות של אהרן רזאל:

"ליהודים היתה אורה ושמחה וששון ויקר
פתאום הרגשנו את האור שבתורה
כי הקדוש ברוך הוא נתן לנו את האמונה
ואתה עושה שתהיה בשמחה".

 

תרי וינברג MA
ייעוץ פסיכולוגי אישי, זוגי ומשפחתי
054-6630613

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן