רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

שיעור ראשון

ד׳ בכסלו ה׳תשע״ז ד׳ בכסלו ה׳תשע״ז 04/12/2016 | מאת אסתר נתנאל

למה בכי של תינוק לא מעצבן אותי?

הבכי של התינוקת החדשה שלי פשוט מהמם בעיני, או ליתר דיוק, מהמם באוזניי. הוא גורם מיד ללב שלי להיפתח אליה, להיכמר מרחמים ולגייס את כל הכוחות שלי כדי להקל עליה את מכאוביה.היא שוכבת שם במיטה, או בעגלה, הפנים ממכורכמות, הגוף מתכוונץ והפה מפיק מרגליות של בכי.. אבל איך זה יכול להיות? הרי הבכי או ההתבכיינות של האחיות הגדולות שלה, שגם הן לפני כמה שנים היו תינוקות כמוה, עם בכי מהממם כמו שלה, דווקא מעצבן אותי ודורש ממני גיוס של סבלנות פנימית כדי להקשיב למה שהן אומרות מעבר לבכי. בכל פעם שהבכי של התינוקת שלי פועל עלי כך חולף במחשבתי מאמר חז"ל שמספר לנו שהאל מתאווה לתפילתם של צדיקים. גם אני לפעמים מגניבה עוד כמה שניות של בכי מתוק לפני שאני פותרת לה את הבעיה. אז איך זה יכול להיות? מה הסוד שלהם? איך גם הבכי שלנו – להשם, להורים שלנו, לחברים שלנו יכול להיות בכי כזה מתוק ונעים שרוצים לשמוע ממנו עוד?

אני חושבת שגיליתי אותו, את הסוד הזה. לא לגמרי יודעת תמיד להשתמש בו ולהפעיל אותו, אבל אני חושבת שעליתי על העיקרון. הבכי של התינוקת החדשה שלי לא מאשים אותי, לא אומר לי שאני לא בסדר ואיך יכול להיות שעשיתי את מה שעשיתי או שלא עשיתי את מה שלא עשיתי. הבכי הזה, , הוא בכי נקי של כאב. בפרשנות בראש שלי הוא לא מאשים. לא מאיים. לא רומז שום דבר. הוא נקי וברור. בכי של ילד אחר כבר מפנה אלי אצבע מאשימה – יכול להיות שזה רק בראש שלי – אבל הוא אומר לי שאת הכאב הזה באיזשהו אופן הייתי יכולה למנוע, כאילו שהוא נגרם בכוונה תחילה. ובכי מסוג כזה גורם לי להתכווץ ולהיסגר.

מאז שגיליתי את זה, שמתי לב שגם אני עושה את זה המון פעמים – במקום לומר מה כואב לי, מה אני צריכה, מה אני רוצה, מה חשוב לי, אני מאשימה. לא בצורה בוטה, כן. הכל במסווה ידידותי של תיאור (חומרת) המצב ונאום של מה צריך להיות או מה כדאי שיהיה. ואיך יכול להיות ששכחת? ולמה?

ולבכי מסוג כזה לאף אחד אין כוח.

הבכי הנקי, הדיבור הנקי, זה שמגלה וחושף את הרצונות שלי, המאווים שלי, התפילות הכמוסות שלי, הוא בכי של קרבה, של חיבור, של אהבה, כזה שגורם לזה שמולי להתגייס אליי ובעיקר – לרצות להיות עוד ביחד ולהתחבר. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן