רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

7 טיפים לחיים טובים יותר בשנה האזרחית הקרובה

ט׳ בטבת ה׳תשע״ח ט׳ בטבת ה׳תשע״ח 27/12/2017 | מאת סלובי יונגרייז וולף

כיצד לבנות חיים מלאי אהבה, חיבור, נדיבות והכרת תודה.

בעודנו מתקרבים לשנת 2018, למרות שזה לא ראש השנה שלנו, תמיד טוב לקחת פסק זמן, לרענן את הקבלות וההחלטות מראש השנה, ונחשב מסלול מחדש, כדי לנווט את חיינו בדרך טובה יותר בשנה הקרובה.

1. היו הכותבים של הסיפור שלכם

הפסיקו להגיב. הפסיקו להתלונן. במקום זאת, התחילו לחשוב מי אתם רוצים להיות. נכון, איננו יכולים לשלוט בכל המצבים. לעיתים החיים משליכים אותנו לתוך אתגרים שמעבר לכוחותינו. אולם המחשבות שלנו, הלך הרוחות שלנו, הפעולות שלנו - כל אלה נתונים בידינו.

איזה סיפור אנו רוצים לכתוב? האם סיפור של רחמים עצמיים, עצב, בדידות? או שנעדיף להתחיל פרק חדש של חוסן, צחוק וחברות?

נתחיל לשים לב לתדירות שבה אנו חושבים בצורה שלילית. כעת, ניצור מנטרה חדשה, משפט חיובי או שורה אהובה עלינו מתוך תפילה. בכל פעם שמחשבה שלילית צצה במוחנו, נחליף אותה. ניתן להתמקד במחשבה אחת בלבד בכל פעם, לכן נוודא שמוחנו מעצים אותנו ולא מחליש אותנו. כך נרגיש רגועים וחזקים יותר.

2. התנתקו מהטכנולוגיה

באיזו תדירות אתם נכנסים הביתה בסופו של יום ארוך ואתם עדיין בטלפון? "אני רק חייב לענות לאימייל הזה". "רק בודקת את ההודעות שלי". הפכנו להיות מכורים למסכים. הגיע הזמן לקחת את חיינו בחזרה. מדוע אנו גורמים לאנשים החשובים לנו ביותר להרגיש כאילו הם הכי פחות חשובים? מדוע עלינו לערוך השוואות בלתי פוסקות לחופשות, למסיבות, לילדים ולחיי החברה של אחרים?

כשהתבקשתי לתת עצה אחת לשיפור מערכות יחסים, התשובה שלי הייתה: "כבו את הנייד!" החליטו ליצור מרחב מקודש ללא טכנולוגיה. היו נוכחים בזמן שאתם יושבים ביחד לארוחות, אוכלים בחוץ, נוסעים באוטו עם המשפחה או מדברים עם חברים. שחררו את עצמכם מהצורך המתמיד להתעסק בחייהם של אחרים. תרגישו כאילו גיליתם מחדש תחושת שלווה שהייתה חסרה לכם.

3. שחררו

כשאנו חיים מתוך הפניית המבט לאחור, הדבר אינו מאפשר לנו להתקדם הלאה. אנו נלכדים בעבר, אנו חיים כשהאתמול מכביד עלינו היום. נכון, יש אנשים שאולי היו יכולים לפעול בצורה טובה יותר, או שהיו צריכים לעשות יותר. יש אנשים שפגעו בכם. אולי אתם חושבים על הפשלות שלכם ואתם מתבוססים באשמה. אבל מה לגבי עכשיו?

התמקדו במה שכן ניתן לשנות. חשבו כיצד להפוך את היום לטוב יותר. אל תאפשרו לסבל מימים ימימה להשתלט גם על ההווה. כך רק גוזלים מעצמנו את האפשרות ליצור מחר מלא תקווה. נכון, זהו אתגר לא פשוט, אולם ברגע שנחליט לשחרר (ולסלוח, במידת הצורך), נתמלא בשלווה.

4. הקדישו זמן לאהבה

הזמן חולף במהירות. מבלי לשים לב, הורים מזדקנים, ילדים גדלים, בני זוג מתרחקים זה מזה. מאוחר מדי, אנו חושבים אילו רק… לו רק היינו מקשיבים יותר, מקדישים יותר זמן להביע את האכפתיות שלנו, שמים לב יותר או מביעים יותר את אהבתנו בקול. מדוע לחכות?

הקדישו זמן מדי יום כדי להראות למישהו שאתם אוהבים אותו. חבקו את משפחתכם יותר, חייכו, חדשו קשר עם חבר שהקשר ביניכם התרופף, בקרו את הסבא והסבתא, הקדישו זמן כדי לבלות עם אדם שחשוב בחייכם. שאלו את עצמכם כיצד תוכלו להיות קרובים יותר השנה. ככל שהחודשים חולפים, שימו לב שאינכם מאבדים את המומנטום. כל יום שבו מבטאים אהבה וחיבה צריך להיות מורגש.

5. בנו תכונת אופי חדשה

רוצים להיות הורים טובים יותר, בני זוג טובים יותר, יותר סבלניים או פחות כעוסים?

הפסיקו לקוות והתחילו לעשות.

אם אנו מאבדים את שלוותנו בקלות יחסית, נחליט שכבר עכשיו נעבוד על שליטה בכעס. אם אנו נוטים להתלונן, נעצור את עצמנו ונעשה מאמץ מודע כדי להכיר בדברים הטובים בחיינו. אם אנו שיפוטיים, נעבוד על מציאת הטוב באנשים.

הציבו לעצמכם מטרות רגשיות ורוחניות גבוהות יותר. אם תיפלו, אל תתייאשו.  בני האדם אינם מלאכים וצריכים לקום ולהתחיל מחדש.

6. בחרו בטוב

אנו מוקפים באחרים שליבותיהם כבדים עליהם. יש חסכים עצומים בעולם זה. רבים היו יכולים להפיק המון ממילה טובה, מיד מושטת, מאוזן קשבת. למרות האתגרים שלנו עצמנו, תמיד ניתן למצוא דרך לעזור לאחרים. כשאנו בוחרים לתת,  לעולם לא נוכל לטעות.

אל תתנו ליום אחד לחלוף מבלי לעשות מעשה של נדיבות. זה יכול להיות מעשה אקראי או מתוכנן. אין שמחה כמו השמחה שאנו מרגישים שעשינו משהו משמעותי.

7. חשבו הכרת תודה

הכרת תודה היא החמצן של החיים. כשאנו מוקירים את האנשים בחיינו, אנו לומדים להעריך אותם יותר ולהתלונן פחות. כשאנו פוקחים את עינינו לכל מה שיש לנו, אנו הופכים להיות מודעים לברכות שלנו. שמחה ממלאת את ליבנו.

אולם הטבע האנושי לוקח אותנו לכיוון שונה. אנו נוטים לראות את מה שחסר לנו, במקום את מה שיש לנו. עינינו מתמקדות במה שמרגיז אותנו באחרים ואנו מאבדים את ההערכה שלנו כלפיהם.

החליטו שזו היא השנה שבה תיצרו גישה של הכרת תודה. פתחו כל יום בתפילת מודה אני - תודה אלוקים שהשבת אליי את נשמתי. הפכו זאת להרגל לחשוב כל יום על דבר טוב שיש לכם ושאתם אסירי תודה לגביו. אם הדבר נראה לכם משימה קשה מדי, אז אין ספק שזו המשימה שלכם!

עצם העובדה שהוענק לנו יום נוסף היא הצבעת אמון מצד אלוקים. אנו יכולים להיות מלאי תודה על מתנת החיים. אם זו תהיה נקודת המוצא שלנו, נראה שאכן זכינו למתנות רבות. מודעות זו היא הדבר היחיד שהיה חסר לנו.

החיים מלאים בבחירות. יש באפשרותנו לבנות חיים מלאי אהבה, חיבור, נדיבות והכרת תודה.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן