רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

סטיבן הוקינג - מגבלותיו של גאון

ב׳ בניסן ה׳תשע״ח ב׳ בניסן ה׳תשע״ח 18/03/2018 | מאת הרב בנימין בלך

מותו של סטיבן הוקינג הוא אובדן של אדם דגול, אולם עם מגבלות גדולות.

בשנת 1963 חלה סטיבן הוקינג ב- ALS והרופאים העריכו כי נותרו לו שנתיים לחיות. השבוע, בגיל 76, הוא נפטר לאחר שהשיג תהילה עולמית בתור אחד המוחות המדעיים המבריקים ביותר בדורנו, ואולי בכל הדורות.

במשך כל הזמן הזה הוא היה מרותק לכיסא גלגלים, כתב ספר פורץ דרך שהפך לרב-מכר ומכר למעלה מ- 10 מיליון עותקים – ספר שהסביר את התובנות היצירתיות שלו לציבור ושאותו כתב באמצעות תוכנה לדיבור מסונתז.

הסיפור שלו, נס לפי כל קנה מידה, היה ללא ספק ראוי לסרט ואכן עובד בהמשך לסרט עטור פרסים, התיאוריה של הכל (2014). אדי רדמיין, שגילם את ד"ר הוקינג, זכה באוסקר על תפקיד זה.

ההספדים המהללים את גדולתו של הוקינג נפוצים כעת ברחבי העולם. בהגדרה, הספד הוא אוסף של זיכרונות מחמיאים. זמן כה קצר לאחר מותו של הוקינג, הרי זה רק הולם להתמקד בחיובי, לבכות על מה שאבד, להדגיש את תכונותיו של המנוח שהיו ראויות להכרה ולכבוד מצידנו.

 

ללא ספק, היו לסטיבן הוקינג מתנות ייחודיות שראויות להערכתנו.

 לסטיבן הוקינג בהחלט היה שפע של מתנות ייחודיות שראויות להערכתנו. לא רק עבודתו המדעית, אלא גישתו לחיים גם היא בדרכים רבות ראויה לציון. בראיון עם דיאן סויר, הוא סיכם את גישתו לחיים במילים אלה: "אחד, זכרו להביט מעלה אל הכוכבים ולא כלפי מטה אל כפות הרגליים שלכם. שתיים, לעולם אל תוותרו על עבודה. עבודה מעניקה לכם משמעות ומטרה והחיים ריקים בלעדיה. שלוש, אם התמזל מזלכם מספיק כדי למצוא אהבה, זכרו שהיא שם ואל תשליכו אותה".

על החיים עם מוגבלות, בראיון לניו יורק טיימס אמר הוקינג, "עצתי לאנשים אחרים עם מוגבלות היא: התרכזו בדברים שהמוגבלות שלכם לא מונעת מכם לעשות היטב, ואל תצטערו על הדברים שהיא מפריעה להם. אל תהיו מוגבלים ברוח, בנוסף על המגבלה הגופנית".

יש שיאמרו שאין צורך להוסיף מעבר למילות שבח אלה. אולם, כשהאדם שאנו מספידים הוא בעל חשיבות היסטורית ודעותיו בכל הנושאים זוכות ללגיטימציה ולהכרה בתור "האמת" מעצם היותו מדען גאון, אני מאמין שחשוב להוסיף כמה פרטים פחות נעימים, שמזכירים לנו את חוסר השלמות שלו, בדומה לכל בני האדם.

וולטייר צדק בדבריו: " לאנשים חיים אנו חייבים כבוד; למתים אין אנו חייבים אלא את האמת".

והאמת היא, שסטיבן הוקינג כלל לא הבין את האמת – האמת שחיונית לנו, אלה המאמינים בקיומו של אלוקים ותפקידו כבורא עולם. בעבר, הייתה קצת עמימות בנוגע לדעותיו של הוקינג בנוגע למקור האלוקי של היקום. בספרו קיצור תולדות הזמן, כותב הוקינג שהתגלית של סדרת עקרונות מדעיים מאחדים הידועה בתור 'התיאוריה של הכל' תאפשר למדענים "להכיר את המיינד של אלוקים". אולם בספר המשך בנוגע לחיפוש אחר 'התיאוריה של הכל' – תוכנית אב – טען הוקינג כי המנגנון הטמון בבסיס מקורו של היקום הופך להיות כה מובן שאין יותר צורך באלוקים. בתגובה ישירה לשאלה שנשאל על-ידי כתב בעיתון אל מונדו, ששאל על התייחסות זו לאלוקים, זו הייתה תגובת המדען:

"לפני שמבינים את המדע, זה טבעי לחשוב שאלוקים ברא את העולם. אולם עכשיו המדע מציע הסבר משכנע יותר. כוונתי במילים 'להכיר את המיינד של אלוקים' הייתה שהיינו יודעים כל מה שאלוקים יודע, אם היה אלוקים, מה שאינו נכון. אני אתיאיסט".

הבה לא נעוות את דעותיו של הוקינג, ולא נתפלא, נתייאש או נחשוש מפניהן. הוקינג היה אתיאיסט. הוא היה מדען מבריק, לא תיאולוג. ומדענים לעולם לא יוכלו לתת תוקף לפסוק הראשון בתורה. התיאולוגים הם אלה שגאונותם תעניק לנו תמיכה לשאלה שהיא בסופו של דבר, שאלה של אמונה. הרמב"ם ומשה רבנו הם מורי דרך טובים יותר בנושא של אלוקים מאשר מאסטרים לפיזיקה שמעולם לא מצאו תשובה מספקת שתסביר את הסיבה להיווצרות היקום או את מקורם של החוקים השולטים בקיומו.

רק בגלל שהוקינג היה גאון בתחומו, אין פירוש הדבר שהוא היה חסין מטעויות בכל הקשור לתחומים שאינם קשורים למומחיותו. נקודה זו הומחשה באופן ברור ביותר כאשר הוקינג הפך להיות מעורב פוליטית בתור תומך בולט בתנועה הפלשתינית. הוא תמך תמיכה מלאה בחרם של קמפיין ה- BDS על ישראל וכן היה תומך נלהב בכל אלה שדחו את האקדמאים הישראלים וסירבו להעניק להם הכרה אקדמית.

גאונותו המדעית לא היתרגמה להבנה של ההיבטים האתיים והמוסריים של אג'נדת השנאה הערבית כלפי העם היהודי. אנשים ממשיכים לעשות את אותה טעות שזיהה פול ג'ונסון, היסטוריון וסופר בריטי בולט, בספרו פורץ הדרך אינטלקטואלים. ג'ונסון מספר את סיפורם של מוחות גדולים מהמאה ה- 18, ה- 19 וה- 20, כגון רוסו, מרקס, איבסן, טולסטוי, המינגוויי, סארטר, אורוול, בלדווין, חומסקי ואחרים... שכולם, כך מסתבר, "ללא יוצא מן הכלל, היו אנשים אומללים שחיו חיים עלובים ורובם היו אשמים בשחיתות ובהתנהגות אנטי-חברתית".

רוסו, שסיפק את הרעיונות המודרניים של חינוך וביקורת על הקפיטליזם, היה פרנואיד, אדם אנוכי והיו לו חמישה ילדים אותם מסר לבית יתומים – שבו אחוז התמותה היה גבוה מ- 90% - מיד עם היוולדם. פרסי ביש שלי, המשורר האנגלי הדגול, השתמש בשירה כדי להפיץ מסרים פוליטיים ומוסריים – אולם הוא גם התחתן עם נערה בת 16, שאותה זנח 4 שנים לאחר מכן לטובת אישה אחרת, ובעקבות זאת אשתו הראשונה התאבדה. קרל מרקס תמך בפרולטריון (מעמד הפועלים), אולם לא היה לו שום קשר אליו. האדם היחיד ממעמד הפועלים שהכיר קרל מרקס באופן אישי היה המשרתת הענייה שעבדה אצלו ובמשך שנים לא שילם לה על עבודתה מלבד קורת גג ומזון; בנוסף, שניים מתוך שלושת ילדיו התאבדו. טולסטוי, הסופר הנודע שכתב את מלחמה ושלום ואת אנה קרנינה – נהג להסתובב עם פרוצות, סבל ממספר מחלות מין, היה פלרטטן ומהמר.

 

לגאונות יש את המגבלות שלה. למרות היותו מדען דגול, הייתה לו נקודה עיוורת.

 

לאחר שחקר את חייהם של רוב הגאונים המבריקים ביותר בדורות הקודמים, הגיע ג'ונסון למסקנה מדהימה זו: "היזהרו מאינטלקטואלים. יש להרחיקם מעמדות כוח, וכן יש להתייחס אליהם בחשדנות מיוחדת כאשר הם באים להציע עצות כוללניות".

לגאונות יש את המגבלות שלה. אינני טוען שהוקינג עצמו היה אשם בחולשות מוסריות אישיות. עם זאת, ברצוני להדגיש כי למרות היותו מדען דגול, הייתה לו נגיעות אישיות שגרמו לו לעיוורון. גאונותו לא מנעה ממנו להיות אנטי-ציוני, ואולי אף אנטישמי. מוחות מבריקים יכולים לעשות טעויות מטופשות. גאונות בתחום מסוים אינה בהכרח מעידה על חוכמה בתחומים אחרים.

מותו של סטיבן הוקינג הוא אובדן של אדם גאון – אולם עם מגבלות גדולות. בני אדם, גאונים ככל שיהיו, אינם יכולים להיות מושלמים. חוסר שלמות הוא המציאות שלנו. ביחס לסטיבן הוקינג, אנו יכולים להתפעל מגאונותו המדעית או להירתע מהגאון שנכשל בהכרה במציאות קיומו של בורא עולם ובצדקת מטרתו של העם היהודי.

אני מקווה כי תגובתנו תתבסס על חוכמת המסורת שלנו.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן