רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

משחק האשמות בין בני הזוג

י״א באייר ה׳תשס״ז י״א באייר ה׳תשס״ז 29/04/2007 | מאת אמונה ברוורמן

האם בני הזוג שלכם מתנהגים בצורה שמטרידה אתכם? מומלץ קודם כל לחפש את הפיתרון במראה.

תארו לעצמכם עד כמה מערכות היחסים בחיינו, ובפרט חיי הנישואין שלנו, היו יכולות להשתפר אם כולנו היינו מיישמים את העיקרון הבסיסי שאומר לבדוק תחילה את עצמנו לפני שאנחנו מאשימים את הזולת.

בכל פעם שמשהו לא מתקתק בדיוק באופן הרצוי והמושלם לפי דעתנו, התגובה הטבעית שלנו היא בדרך כלל האשמה של בן/בת הזוג. "אם הוא רק לא היה עושה את זה...", "אם היא רק תשתנה ב...".

נבון ויעיל יותר להתבונן פנימה. איזו נקודה בדיוק במעשיו עוררה בי את התגובה השלילית? מה אני יכול לעשות כדי לגרום לה להגיב באופן חיובי יותר? האחריות מוטלת עלי, לא על אף אחד אחר.

אם אני ממשיכה לנדנד לבעלי שחייבים לסדר את המחסן, אין זה מפתיע שלא רק שהמחסן יישאר מבולגן, אלא גם שבעלי יהפוך רוטן ונרגז.

אבל אם אני (אעז) לסדר אותו בעצמי, או אולי לבקש בדרך נעימה יותר – "כל כך נעים לי לראות שהמחסן מסודר", אז יש סיכויים גבוהים בהרבה שההתנהגות הרצויה אכן תגיע, ואפילו מלווה בלבביות. (זה לא משקף אישיות הסובלת מאובססיה בנושא סדר במחסן; למעשה, אין לנו בכלל מחסן!).

אם לא נבחר בתשובה הטובה ביותר, לא נקבל את התוצאות הטובות ביותר.

אם בעלי מגיע הביתה עצבני בסוף היום, אני יכולה: א. להתלונן על היום שלי, ולהדגיש מתוך זה שלו אין על מה להתלונן, ב. לצעוק עליו שהוא כזה עצבני ובלתי קשוב, וכך להחמיר עוד יותר את מצב הרוח האומלל שלו, או ג. לקבל את פניו בחיוך ולאפשר לו להירגע ולהשתחרר באווירה תומכת ומקבלת. אם לא נבחר בתשובה הטובה ביותר, לא נקבל את התוצאות הטובות ביותר.

כל אחד מחזיק רשימת 'לו יהי' משלו, מלאה בשינויים שהיה רוצה לראות בהתנהגות של בן/בת זוגו – מהדברים השוליים (למה אנחנו לא נהנים מאותם סרטים?) ועד למהותיים (למה היא לא יכולה להיות קצת יותר סבלנית?). אבל, יש רק אדם אחד בנישואין שעל התנהגותו אנחנו אחראים: אנחנו עצמנו.

בכל פעם שבן-הזוג שלנו מתנהג בדרך שנראית בעינינו מטרידה או דוחה, המקום הראשון בו אנחנו צריכים להתבונן ולחפש את הפיתרון הוא המראה. אילו מהדברים שאני עושה מעודד את ההתנהגות הזאת אצלו/ה? כיצד עלי להתנהג כדי להימנע מלעורר אותה ו/או לעודד את הפסקתה?

אם 'נשטוף' את הבעלים שלנו, אם נבקר את הנשים שלנו, אולי נרגיש טוב יותר לרגע קצר, אבל בסופו של דבר זו תהיה התנהגות הרסנית. לא רק בגלל הפגיעה בבני הזוג שלנו, לא רק משום שזה מלבה את להבות הנתק. אלא משום שהתנהגות כזו נוטלת מאיתנו את האחריות האישית ומשדרת שהכל היה יכול להיות מושלם, אלמלא אותו הרגל רע שיש להם ל...

כולנו יודעים שזאת אשליה. האשמת בני הזוג שלנו היא מוצא קל ונוח. אדם הראשון ניסה אותו (הוא האשים את חוה באכילה מעץ הדעת) ותראו לאן זה הביא אותו (ואותנו)! נישואין טובים מתחילים בהתחייבות של כל אחד מהצדדים לקחת אחריות על מצב הקשר הזוגי, על התנהגותו האישית. נישואין טובים נוצרים כאשר שני בני-הזוג עושים זאת באמת.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן