רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

עין טובה ועיקרון הלנה רוזנברג

כ״ח בטבת ה׳תשס״ח כ״ח בטבת ה׳תשס״ח 06/01/2008 | מאת אמונה ברוורמן

בית יותר גדול, עיצוב חדש למטבח, מכונית חדישה יותר ואפילו ילדים מוצלחים יותר – נראה שתמיד יש למישהו אחר משהו שאנחנו רוצים.

בית יותר גדול, עיצוב חדש למטבח, מכונית חדישה יותר, חופשה אקזוטית יותר, עבודה טובה יותר... וזה לא תמיד שטחי או חומרני – בעל, ילדים, נכדים מוצלחים יותר. יש לנו יכולת אינסופית לחמוד, בדיוק כמו אינסופיותן של האפשרויות (למעשה אנחנו לא בדיוק חומדים משום שאנחנו לא ממש רוצים את מה שיש לאחרים, אלא שגם לנו יהיה משהו דומה).

יש שתי גישות בסיסיות שאנחנו יכולים לבחור לאמץ במצבים האלה: 'הנאה ותקווה' או 'קנאה וייאוש'. נראה מובן מאליו במה כדאי לבחור, לא? ובכל זאת, רבים בוחרים דווקא באפשרות השנייה. אנחנו רואים משהו שיש לאחרים וחושבים, "זה לא פייר. למה הם קבלו את זה ולא אני?" ולפעמים אפילו מחשבות גרועות יותר, ואנחנו שוקעים. הגישה הזאת גורמת לנו רק צער נוסף.

לאפשרות החיובית יותר יש שני עקרונות. הראשון הוא זה שאני מכנה "עקרון הלנה רוזנברג". הלנה נישאה בשנות השלושים לחייה, ומאוד רצתה שיהיו לה ילדים. זה לא בא לה בקלות, והיא נאלצה להתייעץ עם רופא נשים מומחה לפוריות. בחדר ההמתנה היא סקרה את הנשים שסביבה. "לא מדכא אותך", שאלה אותה חברה, "לראות את כל הנשים האלה שיש להן מה שאת כל כך רוצה?"

"את צוחקת? זה מאוד מעודד אותי. אם זה קרה להן, זה יכול לקרות גם לי."

"את צוחקת?" ענתה הלנה, "זה מאוד מעודד אותי. אם זה קרה להן, זה יכול לקרות גם לי." כך נולד אצלי "עיקרון הלנה רוזנברג", המבוסס על תקווה ואופטימיות ומהווה בלי ספק את הגישה החיובית יותר לחיים.

העיקרון השני הוא רעיון יהודי בסיסי: עין טובה. זאת לא הגדרה אופטומטריסטית; זו תכונת אופי. עין טובה משמעותה לרצות בטוֹבתו של הזולת, לשמוח במה שיש לו. להגיע למצב בו הישגיו והנאותיו של הזולת גורמים לנו שמחה. נדרש לכך מאמץ, אבל מרוויחים מזה המון.

הסוד האמיתי בשתי הגישות הוא, כמובן, ההכרה שהכל בא מא-לוהים ושהוא נותן לנו בדיוק מה שאנחנו צריכים. הוא רוצה רק בטובתנו, ויכולת הנתינה שלו אינסופית. הטוב שיש לאחרים, אינו מתנגש או מגביל את הטוב שמגיע או יגיע אלינו.

לפעמים זה קשה. יש דברים שאנחנו מאוד רוצים – הרבה יותר פעמים מדובר בבני זוג מאשר ביאכטות, למרות שאי אפשר לדעת. אבל עצם הידיעה הברורה שא-לוהים, שהביא כל כך הרבה אושר לחיי חברינו, רוצה להעניק את אותו הדבר גם לנו מעצם אהבתו אותנו, כבר משפרת את מצב הרוח.

הגישה והמחשבות שלנו משפיעים עמוקות על מצבנו הרגשי. אנחנו מסוגלים לבחור בחיים מצומצמים של קנאה וכעס או בחיים פתוחים ושמחים, שמקבלים במלואם את ההנאות והאושר של אלה שאנחנו אוהבים. כשמציגים את זה בצורה כזאת, קשה להאמין שבמשך כל כך הרבה זמן אנחנו בוחרים בדרך השלילית.

רוב בני האדם נמשכים לאנשים חיוביים ואופטימיים ומתעלמים מטיפוסים רוטנים ושליליים. אני חושבת שכולנו רוצים למשוך אנשים, לא לדחות אותם. אם נשמח באמת בכל הטוב שיש לאחרים ונצא עם יותר תקווה וביטחון מכל דבר שאנחנו רואים, זה בטוח יעזור לנו להשיג את המטרה, וללא ספק יהפוך את החיים להרבה יותר כיפיים.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן