רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

יום כיפור: ההזדמנות השנייה שלנו

ו׳ בתשרי ה׳תשס״ט 05/10/2008 | מאת אמונה ברוורמן

אנשים אומרים לפעמים "אם רק הייתה לי אפשרות להתחיל מחדש, הייתי..." – יום כיפור הוא בדיוק ההזדמנות הזאת.

"המורה שלי אמר שיום כיפור הוא היום השמח ביותר בשנה", צייץ הבן שלי שוב ושוב. לצערי, הניסיון שלי אומר אחרת. אני בדרך כלל עייפה ורעבה, יש לי כאב ראש, והיום הזה נראה לי קצת כמו מבחן כוח-סבל. שלא לדבר על רשימת החטאים הארוכה שעליהן אני מכה על הלב ומנסה לעשות תשובה – להתחרט ולשוב לדרך הישר. כל כך הרבה טעויות... מובן שאיבדתי שליטה וצעקתי על הילדים (המון פעמים). מובן שהייתי אנוכית (אפילו המאמר הזה עוסק כולו בי!). מובן שדיברתי לשון הרע, או שדיברתי בחוסר מחשבה או בקלות דעת. ההכאה על הלב נמשכת, ואני מרגישה שווה פחות ופחות.

אני חושבת שהטעות של יום כיפור שלי (כן, עוד טעות אחת...) הייתה ההתמקדות בעבר. חזרה על הרשימה הזאת ושקיעה מדכדכת בתוכה - זה מרשם בדוק לייאוש ודיכאון. כל עניין הכפרה הוא העתיד. מחר יהיה שונה מהיום.

אנחנו רוצים להתחיל את השנה החדשה עם דף חדש. התחלה חדשה, הכל אפשרי. זו ההזדמנות של יום כיפור. אם נמקד את עצמנו בַּיום ונעמיק ראות אל תוך המטרות והפוטנציאל של הנשמה שלנו – יציע לנו א-לוהים התחלה חדשה.

נכון שלא כל דבר אפשר לבחור מחדש, אבל בתוך המכלול הזה מונחות המון אפשרויות להתחיל מחדש

אנשים אומרים לפעמים "אילו הייתה לי אפשרות להתחיל מחדש, הייתי..." יום כיפור הוא האפשרות הזאת.

נכון שלא כל דבר אפשר לבחור מחדש. יש לנו משפחות, חברים, התחייבויות. אבל בתוך המכלול הזה מונחות המון אפשרויות להתחיל מחדש. להחליט שלא נניח לאותם דברים להטריד אותנו או להכביד עלינו שוב ושוב. לבחור להגיב בדרכים חדשות לנושא ישן (בנישואין למשל, פעמים רבות שני הצדדים נגררים לאותה תגובה בכל מצב, ולא שמים לב שתגובה שאף פעם לא הועילה קודם, בוודאי לא תועיל גם עכשיו!). ביום כיפור אנחנו כמו מלאכים, אנו ממריאים. אנחנו מרחפים מעל לחומר. עלינו להיצמד לחוויה הזאת כשאנחנו חוזרים אל הקרקע.

על מנת לשמר את החוויה, אנחנו צריכים קודם כל להעריך אותה. להתענג עליה. אנחנו צריכים להוקיר את ההזדמנות. להבין איזו מתנה קיבלנו.

שנית, אנחנו צריכים לבחור. מה נכתוב בדף החדש? ביום כיפור זה אני שואלת את עצמי (ואת כל מי שמעז להיות אתי בקשר), שאלה שבעלי שואל את תלמידיו: לאיזו בחירה, או לאיזה שינוי יחיד שאעשה בשנה הזאת תהיה ההשפעה הרבה ביותר על חיי? אני מתמקדת בשינוי אחד משמעותי שאשנה בעצמי, ואז אני עורכת תוכנית ליישום השינוי הזה. בלי תוכנית מעשית, המחשבה נשארת בשמיים עם המלאכים, בעוד שאני עומדת כאן על האדמה, לבדי.

גם אחרי שרשמתי את התוכנית, אני יודעת שתהיה לי רק הצלחה חלקית. תהיינה לי גם פריצות דרך אדירות וגם נסיגות גדולות.

ובכל זאת, ברגע הבודד הזה השנה, ביום כיפור, אני אדע שהשינוי אפשרי.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

    הצטרפו לניוזלטר השבועי

    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram