רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

מכתב לבתי שעולה לכיתה א'

י״ט באלול ה׳תשס״ז י״ט באלול ה׳תשס״ז 02/09/2007 | מאת אליעזר היון

שנים לא מעטות חלפו מאז נכנסתי עם ילקוט גדול (בלי ציור של דורה) לכתה א'. אני לא זוכר הרבה, אך למרות זאת הנה עצה-בקשה לקראת חייך החדשים.

בתי היקרה,

בשבוע הקרוב את מתחילה את כתה א'. הילקוט (של דורה) כבר מוכן, עמוס בכלי כתיבה נוצצים מסוגים שונים, ומבטך עורג בהתרגשות על התלבושת המגוהצת בקפידה, התלויה בארון.

ילדתי, את אכן זו שעולה לכתה א' ומתחילה את מסגרת בית הספר. אבל אני, חש כאילו אני נכנס איתך ביחד בשערי בית הספר. אני מתרגש בדיוק כמוך, גם אני דרוך לקראת החברות החדשות שתפגשי וגם לי יש תחושת פחד וחשש מהמורה החדשה.

עם זאת אני יודע שבמהירות מסחררת את תהפכי לגדולה כל כך, גבוהה יותר מאמא שלך (ואולי אפילו ממני) ובוגרת יותר, כך שהתמונה העכשווית שלי מ"שלום כיתה א' " הולכת להיות עקבות זיכרון מתוק רחוק עם עטיפות מבריקות של התרגשות ושל תמימות טהורה.

שנים לא מעטות חלפו מאז נכנסתי עם ילקוט גדול (בלי ציור של דורה) לכתה א'. לא הרבה אני זוכר. אינני מורה ואני לא משמש כיועץ חינוכי, אך למרות זאת הנה עצה-בקשה לקראת חייך החדשים. אם תרצי, קחי אותה היא שלך, מתנה ממני אלייך:

בכל אדם באשר הוא קיימים מימדים עמוקים של טוב ושל אנושיות שייתכן ונסתרו מעינייך.

בשנים הקרובות את תתקלי בטיפוסים שונים של אנשים. חברתך תהיה מורכבת מקשת רחבה של דמויות, החל מ"מלכת הכיתה" החיובית או הלא-חיובית ועד לילדה הדחויה והנחשלת חברתית ולימודית, המורה הרכה והאימהית והמנהלת ה'אכזרית' והנוקשה.

באופן אינטואיטיבי נטייתך תמיד תהיה לעבר הבנות המובילות, היפות, האהודות. זה טבעי. זה בלתי נמנע. זה לא נכון יהיה לומר את ההיפך. אבל הכניסה לבית הספר היא באיזשהו מקום גם הכניסה לחיים, לעולם האמיתי של תחרויות של רגשות ויצרים, ובמקום הזה חשוב שתזכרי: אין חלוקה דיכוטומית של טוב ורע – ילדה חרוצה טובה לחלוטין או נערה רעה דחויה לגמרי.

בכל אדם באשר הוא קיימים מימדים עמוקים של טוב ושל אנושיות שייתכן ונסתרו מעינייך. אנא בתי, אל תפסלי אף-אחת, גם אם לא תהיי חברתן הקרובה - אל תתעלמי מהן, כי החיים שלנו מורכבים מהן, מדמויות רבות ושונות כל-כך שהן לא תמיד מה שאנחנו.

גם אם עיניך יהיו נשואות תדיר לאותן דמויות דומיננטיות-כריזמטיות, הרשי לי לצטט לך את מה שנכתב לפני שנים רבות על ידי חכמנו במסכת אבות, "אין לך אדם שאין לו מקום ואין לך אדם שאין לו שעה", הרעיון העומד מאחורי אמרה זו הוא כי כל אחד ואחת, גם אם כעת הם נדמים בעינייך כבני-אדם רדודים, שטחיים או לא-יוצלחים, ייתכן כי בפנימיותם נמצאים רבדים עמוקים יותר שלא תמיד אנחנו שמים לב אליהם. המקורות הפנימיים העשירים של אנשים אלו עשויים לצוף יום אחד אל פני השטח, שכן 'אין לך אדם שאין לו מקום ושעה', לכן ילדתי היקרה אל 'תבזבזי' את ההזדמנות למצוא את אותם רבדים של אנושיות ושל חכמה באותן בנות ש'אינן נחשבות' כעת. חבל יהיה לגלות אותן רק בזמן שיהיה אולי מאוחר מדי.

שתהיה לך שנה טובה וכניסה מוצלחת לבית-הספר של החיים.

אוהב אותך,

אבא.

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן