רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

מייק שטרן: הרב של כולם

א׳ בתמוז ה׳תשע״ט א׳ בתמוז ה׳תשע״ט 04/07/2019 | מאת הרב שמחה ברנט

באמצעות האהבה והכבוד האמיתי שלו לכל אדם ואדם, נגע מייק בלבבותיהם של אלפי אנשים.

לפני שבעה חודשים החבר הכי טוב שלי, מייק שטרן, כמעט מת. הוא סבל מהתקף לב חמור ושרד בדרך נס. דמיינתי סוף הוליוודי לסיפור: הרב מייק שטרן מחלים לחלוטין וממשיך להשפיע על חייהם של אלפי יהודים באהבתו, חיוכו הקורן וחוכמתו. אולם זה לא נועד לקרות. האיש שכולם קראו לו הרב מייק נפטר ביום ראשון האחרון, בגיל 58, כשהוא מותיר אחריו את אשתו המסורה דניס, את ילדיו ואת אלפי האנשים שליבו הרחב נגע בחייהם.

לאחר הסמכתו כרב צעיר בישיבת אש התורה ב- 1996, שימש הרב מייק כמחנך יהודי במשך למעלה משני עשורים, והפך למשימת חייו את העברת הלהט שלו לחוכמת התורה לאחרים. הוא היה ידוע בשל אהבתו הבלתי מותנית והחום שהרעיף סביבו. הוא הפך להיות "הרב של כולם", נוגע בלבבות אנשים באכפתיות הכנה שלו, הכבוד שלו לכל אדם באשר הוא, חוש ההומור הנפלא שלו ויכולתו המדהימה להתחבר לכל אדם שפגש. 

מייק גדל בוודמיר, לונג איילנד, והיה ספורטאי נלהב ששמר על קשר עם חבריו מהתיכון ומאוניברסיטת מרילנד. אחרי האוניברסיטה הוא החל לעבוד כיועץ ניהולי וגר באפר ווסט סייד, והפך למכור לכל הקשור להתפתחות אישית. חבר טוב הכיר למייק את הסדרה של הרב נח ויינברג - 48 דרכים לחכמה - והוא נדהם מכך שהיהדות מספקת כל כך הרבה חכמה מעשית. הדבר הניע את מסעו האיטי והיציב לעבר לימוד תורה ושמירת מצוות. 

פגשתי אותו לראשונה כשהגיע לישיבת אש התורה בירושלים בקיץ 1989. אני הייתי בנקאי השקעות בוול סטריט והייתי בביקור בישראל תוך כדי טיול בעולם עם אחי התאום מיטש. גם אחי וגם אני התרשמנו מהעומק ומהמשמעות של חכמת היהדות. היה קשה להאמין שזו אותה דת שהכרנו מבית הספר היסודי. אני התמלאתי השראה והתחלתי את המסע שלי ליהדות, והשותף ששובץ להיות איתי בחדר היה מייק שטרן. היינו בני אותו גיל, שנינו גדלנו בלונג איילנד והיינו בתחילת דרכנו המקצועית בניו יורק, אז נראה היה שאנו השותפים האידיאלים. וכך אכן היה, פרט לכך שההבדלים באישיות שלנו היו גדולים. 

מייק היה רגיש, אמוציונלי ואכפתי. ואני? בוא נגיד שלא ממש. נהגנו להתבדח על כך שהחיים עם מייק היו קורס ההכנה הראשון שלי לקראת נישואין. מייק התייחס אליי כאל אדם אמיתי. הוא ראה את הפוטנציאל שבי ועודד אותי, תמיד נתן לי מחמאות כנות ותמך בי. הייתה לו היכולת הייחודית להתחבר לאנשים ולרומם אותם על-ידי כך שמצא והעריך  את המתנות הייחודיות שלהם. הוא היה החבר הכי טוב שלי, ואני מכיר עוד רבים אחרים שחושבים שהוא היה החבר הכי טוב שלהם!

בנו משה סיפר בהלוויה כיצד סירב אביו להשתמש בבנקאות באינטרנט או להיעזר בעמדות האוטומטיות, כיוון שרצה להיכנס לבנק ולשוחח עם הפקידים ולשאול לשלומם. לא היה שליח, דוור, או עובד נקיון שלא הכיר את מייק בשמו, ואף לא אחד שלא הוזמן לביתו להתכבד בשתייה ופרוסת עוגה. 

ב- 1999, מייק, משה טרגר ואני, שהיינו אז שלושה רבנים צעירים שהוסמכו לא מזמן, פתחנו סניף של אש התורה בפילדלפיה. אני הייתי האסטרטג והמנהל החינוכי, משה היה מנהל הפיתוח ומייק היה "שר החוץ", או ליתר דיוק לב על רגליים, שיציג את העולם בפנינו - יהודי אחד בכל פעם. הוא היה מזמין כל איש שהוא פגש אי פעם לביתו לארוחת שבת, שם אשתו המדהימה דניס הייתה מכינה ארוחה נפלאה שהשתוותה לאווירת השמחה והחמימות שיצרה בביתה. ביתם של בני הזוג שטרן הפך למקום של הזנה פיזית ורגשית עבור מאות ואף אלפי אנשים. 

הם עטפו כל אדם בחיבוק החם שהפך להיות סימן ההיכר שלהם.

למייק הייתה גם היכולת לתת לאנשים בדרך כל כך טבעית, כך שאנשים הרגישו בנוח לקבל ממנו. הוא גרם לנו להרגיש כאילו אנו עושים לו טובה. ובתמורה, אנשים הרעיפו על מייק ודניס אהבה. במילווקי, לשם הם עברו אחרי פילדלפיה, בבוקה רטון, ביארדלי או כשחזרו לפילדלפיה האהובה שלהם, שם הכל התחיל - הם אספו לאורך הדרך תלמידים שהפכו בהמשך לחברים יקרים לחיים. 

דרכם של מייק ודניס לא הייתה נטולת מהמורות. מלבד העובדה שהם עברו דירה מעיר לעיר כמה פעמים, וחוץ מקשיי של פרנסה, בתם המקסימה בת ה-12 -שושי - נהרגה בתאונת דרכים. מייק יכול היה להפוך לאדם מדוכא ומריר, אולם במקום זאת, מותה הטרגי של שושי הניע אותו להגדיל את לבו עוד יותר ולעשות עוד, לאהוב עוד, להיות עוד. 

 מהבית שבו גדל הוא קיבל יסודות יציבים של נדיבות ואהבה, ועל בסיס יסודות אלה הוא עבד קשה כדי לרומם תכונות אלה לגבהים חדשים. הוא מעולם לא הפסיק לדחוף את עצמו להתקדם, להביא לעולם את קולו הייחודי והיפה. בדומה לאברהם אבינו, מייק ממש סבל כשלא יכול היה לעשות מעשה טוב. טוב-הלב לא היה חליפה בארון שהוציא ולבש מדי פעם, אלא זו הייתה המהות שלו. 

במשנה כתוב שעלינו להיות כמו תלמידיו של אהרון, לאהוב את הבריות ולקרבם לתורה (פרקי אבות א, יב). חברו היקר של מייק, ג'ון ארלבאום, הסביר שהאהבה לזולת היא האמצעי שדרכו ניתן לקרב אנשים לא-לוהים ולתורה. זו הייתה שיטת הביצוע של מייק: לאהוב אנשים, ולחלוק עמם את מה שהוא אהב. 

כיצד ייתכן שאדם כה חיוני לכל כך הרבה אנשים איננו עוד? חשבתי שהוא ינצח כנגד כל הסיכויים וימשיך לעורר השראה ברבים. אני בטוח שמייק נהנה מהסוף ההוליוודי שלו בעולם הבא, סוף שאנו איננו יכולים לראות. אולם הוא בהחלט יצר הדגמה מוחשית ועוצמתית עבור כולנו, של אהבת אמת, הפגנת דאגה ואכפתיות, כיצד לרומם אנשים סביבך, כך שיהפכו להיות הגרסה הטובה ביותר של עצמם. מייק שטרן הראה לנו כיצד להתמיד ולהחזיק מעמד במאבקים הקשים של החיים, לעבוד קשה ולחיות באופן מלא - גם ברגעים האוהבים ומלאי הצחוק, וגם ברגעי הדמעות. 

אנחנו אוהבים אותך, הרב מייק!

יהי זכרו ברוך.

 

בבקשה עזרו:

בשעה זו של טרגדיה ואובדן, אנא תרמו לקמפיין חירום למען משפחת שטרן. מייק הותיר אחריו את אשתו דניס, שותפתו לחיים ולכל מעשיו ואת חמשת ילדיהם. עבור אדם שנתן את חייו, פשוטו כמשמעו, למען אחרים ולמען העם היהודי, הבה נסייע להם להקל על מצבם הכלכלי. לחצו כאן כדי לתרום

  

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן