רשימת תפוצה

תובנות מהחיים

האם אתם עייפים?

כ״ו באב ה׳תשס״ט 16/08/2009 | מאת אמונה ברוורמן

ככל שאנו מתבגרים אנחנו מתחילים לראות שהחיים הרבה יותר מורכבים ממה שחשבנו בתחילה.

מישהו שלח לי שאלון במייל. זה היה אחד מאותם מיילים שנשלחים בתפוצה רחבה למספר לא ידוע של נמענים שבדרך כלל אני אפילו לא טורחת לפתוח. אם אלה בדיחות, הן בדרך כלל לא מצחיקות וחוץ מזה, יש בעולם אנשים שמשתמשים במחשב לעבודה!

אבל המייל הזה מצא חן בעיניי. הוא הציע מבחן רוחני, סקירה אישית של המצב הרוחני של הנבחן, להבדיל ממצבו הפיזי (לא הוזכרו בו שום דיאטות או קרמים נגד הזדקנות העור!)

מצחיק, אבל אחת השאלות הייתה, "האם אתה עייף?" בוקר טוב! האם השמים כחולים? ברור שאני עייפה. אני חושבת שהעייפות היא המחיר שאנחנו משלמים על החיים הפוריים (אני מקווה) שלנו. עייפות פיזית כשלעצמה אינה דבר נורא כל כך (אלא אם היא מוגזמת) ברגע שמשלימים עם קיומה. אם נצפה לישון יותר, ונגיד לעצמנו שאנחנו זקוקים ליותר שינה, אז נסתובב מתוסכלים... ועייפים. אבל אם פשוט נכיר בכך שהעייפות היא חלק בלתי נפרד מהקיום האנושי, נוכל להסתובב מלאי מוטיבציה... ועייפים.

למעשה, לשאלה ההיא היו שני חלקים. החלק ראשון (מבחן אמריקאי) עסק בנושא העייפות הפיזית. החלק שני היה יותר מעניין, ויותר משמעותי: האם אתם סובלים מעייפות רוחנית?

למה מתכוונת השאלה? האם התאמצתי לשפר את עצמי ועכשיו אני רוצה לנפוש? האם החלטתי שיותר מדי מאמץ ללמוד תורה ועכשיו בא לי להתכרבל מתחת לשמיכה עם איזה מגזין קליל? האם איבדתי את ההתעוררות והדחף שהיו לי פעם?

ככל שאנו מתבגרים (קולי נצרד כשאני אומרת את זה, ואני מתפתה לתבל את המשפט שלי במשהו כמו "כשאנחנו מפסיקים להיות צעירים שחצנים"), אנחנו מתחילים לראות שהחיים הרבה יותר מורכבים ממה שחשבנו בתחילה. בתפיסת הוודאות המוחלטת של הנעורים, חשבנו שאם רק נציב נכון את המספרים, הכל יסתדר מצוין.

אבל לא ככה העולם עובד והמון משתנים מורכבים נכנסים למשוואה. וכך, אנחנו לומדים שלא תמיד A+B שווים ל-C.

האתגר בגיל העמידה (מותר להזכיר את המילים האלה?) הוא לשמר את האידיאליזם והמניעים של הנעורים, אפילו אחרי שהם התעמתו עם מציאות הקיום היומיומית.

כן, אנחנו עדיין צריכים ללמוד ולצמוח, אפילו כשיש לנו לשלם משכנתא ושכר לימוד לילדים. למעשה, דווקא בגלל כל טרדות החיים המלאים שלנו, אנחנו זקוקים לכך אפילו יותר.

כן, אנחנו צריכים להתקדם בחיי הנישואין אפילו כשבן (בת) הזוג שלנו מציב בפנינו יותר ויותר אתגרים(!) ולמרות שאנחנו טרודים בעבודה בשביל המשכנתא ושכר הלימוד.

זה הזמן לעשות שימוש טוב בחוכמת החיים שצברנו (הקמטים האלה חייבים להיות שווים משהו!)

כן, אנחנו צריכים להתקדם במיומנויות ההורות שלנו, אפילו כשהסבלנות שלנו נשחקת משיעורי בית וביקורים אצל האורתודנט, מנערים מתבגרים ומחיתון ילדים.

חיינו הרוחניים קודמים לצרכינו הגשמיים, ובכל זאת, אנחנו בדרך כלל מתנהגים כאילו ההיפך הוא הנכון. ייתכן שאנחנו שחוקים מדי מכדי לשים לב או מכדי שיהיה לנו איכפת.

יותר קל לנו להתמקד בצמיחה ובהתקדמות כשאנחנו עדיין צעירים, כשהאחריות המוטלת עלינו מינימאלית, כשעדיין לא ניסינו ונכשלנו, כשהאתגרים שלנו עדיין מועטים וקלים.

הרבה יותר קשה לעשות את זה בתור מבוגרים, והרבה יותר קל אז להתעלם מהצורך. אולם בו בזמן זה גם הרבה יותר נחוץ.

זה לא הזמן לעייפות רוחנית, זה הזמן להתעורר. זה הזמן לעשות. זה הזמן לעשות שימוש טוב בחוכמת החיים שצברנו (הקמטים האלה חייבים להיות שווים משהו!).

רבים מבני דור הקמת המדינה נכנסים לחוגי התעמלות או מכוני כושר, כדי לשמר את בריאותם הגופנית כשהם מתחילים להזדקן. ומה אומרים על כך הרופאים? "לעולם לא מאוחר מדי".

באותה מידה, אנחנו יכולים להתחיל לעסוק בתרגול רוחני ולסמוך על עצת הרופאים. אפשר להשלים עם חיים של עייפות גופנית, אבל חיים מתוך תשישות רוחנית, אינם חיים בכלל!

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram