רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

טיול שנתי - יותר ממה שחשבתם

ו׳ בתשרי ה׳תש״פ ו׳ בתשרי ה׳תש״פ 05/10/2019 | מאת אבינועם הרש

ישיבה תיכונית אחת לקחה ברצינות את עקרון החינוך להתחשבות בזולת

אמנם אנחנו בתקופת החגים, אבל 'עונת הטיולים' כבר החלה בבתי הספר, בחטיבות ובתיכונים: חלק בגיחה של יומיים, חלק אפילו יותר.

בעקבות כל המקרים של החרמות ששמענו לאחרונה, נראה שהגיע הזמן לשים לב לעניין הטיולים: טיול ובעיקר השינה עם החבר'ה, הוא בעצם האישור הרשמי לכך שיש לילד שלכם חברים, שהוא מקובל, שהעולם אוהב אותו. ילד שאין לו חברים ירגיש שקוף, ובעקבות כך אף הדימוי העצמי שלו ימעך ויתרסק לחתיכות.

בדיוק בגלל הסיבות הללו, כל כך התרגשתי לקבל את המכתב הבא:

"מתוקף תפקידי כמחנך כיתה ח' ורכז חברתי בבית ספר במרכז הארץ, אני רוצה לספר לך מקרה טרי שקרה לי היום כאבא לילד בכיתה ז' בישיבה תיכונית אחרת גם היא במרכז הארץ.

הכיתה של הילד שלי אמורה לצאת מחר לטיול גדול כולל שבת. למרות שהמחנך ביקש מהכיתה עוד לפני ראש השנה להתחלק לחדרים מבלי שיהיה ילד שיישאר ללא חדר שמתאים לו עם חברים שלו, החלוקה יצאה בצורה כזו, שהילד שלי נשאר בחוץ בגלל שלא נמצאו לו מספיק חברים שירצו להיות איתו באותו החדר.

היום, צום גדליה, ככה הילד סיפר לי ואח"כ קיבלתי אימות לדברים מקבוצת הווטסאפ של ההורים, המחנך שלהם נכנס לכיתה ואמר להם בצורה שאינה משתמעת לשני פנים:

"או שכל התלמידים בכיתה הזו מוצאים מקום וחדר שיהיה להם נעים להיות בו או שאנחנו מבטלים את הטיול השנתי"

ובכדי לגבות את דבריו נכנס לאחר מכן מחנך הכיתה ואמר לתלמידים שהוא רציני לגמרי ולמרות שהישיבה התיכונית הזמינה כבר מקום והולכת לספוג הפסד כספי של אלפי שקלים, השיעור החינוכי שווה להם יותר ואם הם לא מסוגלים ככיתה לדאוג לכך שלא יהיה אף תלמיד שיישאר בחוץ אז שאף אחד לא יסע.

כמובן שהתלמידים התקוממו כנגד המהלך ולא הבינו מה הם צריכים להידפק מזה שלחבר שלהם אין עדיין חדר. המחנך העביר להם שיעור שלם על יציאה מאזור הנוחות ודאגה לחבר שלך, ולמה זו תכונה הכרחית ואם הם בכל זאת חושבים שכל אחד אמור להיות לעצמו אז הוא באמת מעדיף כמחנך שהכיתה שלו לא תצא לטיול.

הייתי משתף אותך ומראה לך צילומי מסך של קבוצת הווטסאפ של ההורים:

חלק קטן לא הבינו איזה שיגעון נכנס במנהל ובמחנך ומה פתאום לאיים ולהפחיד בביטול הטיול בגלל שיש תלמיד אחד שלא מוצא את מקומו אבל הרוב אמרו שהם נותנים את כל הגיבוי למנהל ולמחנך ובכלל מטרת הטיולים ובית הספר היא להפוך את התלמידים לבני אדם ולאנושיים יותר ואם המטרה הזו לא מתקיימת אז עם כל הכבוד להיכרות עם הארץ, כדאי לוותר על זה ולו בכדי שהמסר יעבור בצורה טובה יותר.

כעבור חצי שעה התלמידים הבינו והפנימו את המסר ונמצא חדר הולם לילד שלי אבל אני עד עכשיו נדהמתי מהסיפור הזה ומהעמידה האיתנה של המחנך והמנהל שהלכו ביחד עם העקרונות שלהם עד הסוף גם במחיר הפסד של אלפי שקלים והכול בכדי להעביר את השיעור הזה לתלמידים.

אני מחנך מעל עשרים שנה ומעולם לא שמעתי על מקרה דומה, שבו ישיבה או אולפנה מוכנים לבטל טיול שנתי רק בגלל העיקרון המוסרי והשיעור לחיים שהם רוצים להעביר לתלמידים ולתלמידות שלהם

מקווה שהרוח הזו תדבק בעוד בתי ספר.

אלחנן, מחנך כיתה ח'"

 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן