רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

וירוס הקורונה והבידוד במקרא

ו׳ באדר ה׳תש״פ ו׳ באדר ה׳תש״פ 02/03/2020 | מאת הרב בנימין בלך

שימו לב למי אתם חשופים.

אנשי בריאות הציבור ברחבי העולם מנסים נואשות להתמודד עם התפשטות וירוס הקורונה. ישנו פחד הולך וגובר שמא מגפה עולמית תהיה בלתי נמנעת. עד כה, מחלת נשימה זו הדביקה למעלה מ- 75,000 בני אדם והרגה לפחות 2,000 למיטב ידיעתנו. ספינות, תיירים לא מודעים, מטיילים ואחרים מעבירים באיטיות את מלאך המוות הזה ליעדים רחוקים מאוד ממקורו הסיני. 

הרפואה המודרנית, עם כל הנפלאות שלה, חסרת אונים. אין תרופה. הפתרון הטוב ביותר והיחיד לעת עתה הוא בידוד. אנשים החשודים שהם נשאים חייבים להישאר בבידוד. המגע עם אנשים נגועים הוא פשוט מסוכן מדי.

ישנה מקבילה תנ"כית לבידוד זה, אליו התייחסו חז"ל מנקודת מבט מוסרית.

ספר ויקרא מתאר את המצורע, אדם חולה בצרעת. למעשה, מחלה זו היא מחלה רוחנית, והיא נגרמת בעיקר על-ידי דיבור לשון הרע. המצורע הוא אדם שמוציא רע - הוא מקור לדיבור מלא רוע, ויש להשימו בבידוד, לשלוח אותו אל מחוץ למחנה ולחסוך מהקהילה את הסכנה שידביק אחרים ברכילותו ההרסנית. 

כך שהבידוד המקראי נועד כדי לבודד נשא של שחיתות מוסרית.

אמנם אנו מקווים למצוא תרופה לווירוס הקורונה, אך הבה נלמד לקח מוסרי חשוב ממצב הביש הנוכחי. כולם מכירים בברור מאליו: איננו מעזים לאפשר לאנשים הבריאים להיחשף לאנשים שעלולים לפגוע בהם.

זוהי האמת הבסיסית ביותר גם לגבי מערכות יחסים, האין זאת?

חברים הם ללא ספק טובים בשבילנו. בשנים האחרונות, מחקרים מדעיים רבים מצאו כי אנשים שיש להם חברויות חזקות חווים פחות לחץ, מחלימים מהר יותר מהתקפי לב ויש להם סיכויים גבוהים יותר לחיות זמן רב יותר מאנשים נטולי חברים. הם אפילו פחות נוטים לחלות בהצטננויות, כך עולה מתוך המחקרים.

אולם לא לכל החברים יש השפעה כה מועילה לבריאות. חלק מהחברים משקרים, מעליבים ובוגדים. חלקם תלותיים מדי. חלקם נותנים יותר מדי עצות. פסיכולוגים וסוציולוגים מצביעים כעת על העובדה שלחברים רעים יש אף השפעות שליליות על הבריאות.  

אל תזלזלו בערכה של אזהרתו של המלך שלמה בספר משלי: "הוֹלֵךְ אֶת-חֲכָמִים יֶחְכָּם; וְרֹעֶה כְסִילִים יֵרוֹעַ" (משלי יג, כ).

אחת הדוגמאות העצובות של אמת זו נמצאת בספר שמואל ב, פרק יג. אמנון, בנו של המלך דוד, נאבק עם מחשבות חטא ותאוות בליבו. אמנון ידע שתאוותיו שגויות ולא הצליח להביא את עצמו לממש רשעות שכזו.

ואז, שתי מילים קטנות שינו את הכל: "וּלְאַמְנוֹן רֵעַ".

חברו של אמנון, יונדב, היה גם בן דודו. יונדב הגה תוכנית כדי שיוכל אמנון לממש את תשוקותיו. אמנון קיבל את מה שהוא חשב שרצה. אולם מיד לאחר מכן, הוא איבד את כל מה שהיה לו. הוא הרס את חייה של תמר, אחותו למחצה. הוא יצר פילוג וכאב לב במשפחתו. ושנתיים לאחר מכן, הוא נרצח על-ידי אחיו, אבשלום. 

חברים מעשירים את חיינו, אולם הם יכולים גם להרוס אותם. "הסוג הלא נכון של חברות הוא לעיתים קרובות מכאיב מאוד", כתבה ד"ר הארייט לרנר, פסיכולוגית ומחברת הספר The Dance of Connection.

ייתכן שהדרך המשמעותית ביותר שבה נוכל לסייע לכוון את נתיב חייהם של ילדינו היא על-ידי כך שנזכיר להם בקביעות עד כמה חשוב שיהיו להם חברים טובים, ושחבריהם צריכים גם להיות בני אדם טובים. זהו לקח שכולנו צריכים לקחת ללב. יש לשים אנשים מסוימים בבידוד, לפני שתהיה להם הזדמנות להדביק אותנו בערכיהם הנגועים והקלוקלים. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן