רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

אחדות לאומית

כ״ג באדר ה׳תש״פ כ״ג באדר ה׳תש״פ 19/03/2020 | מאת גל בעל הנס

מה שהפוליטיקה לא הצליחה לעשות במשך עשרות שנים, נגיף קטן מיובא מסין הצליח לעשות בכמה ימים

סוף סוף אחרי חודשים של מאבקים הושגה פשרה בין החרדים לישראל ביתנו. החרדים יסגרו ישיבות, כוללים ובתי מדרש, יצמצמו את התפילות לעשרה אנשים בלבד, כך שהרבה אנשים לא יתפללו בבית הכנסת. בתמורה, הציבור הלא- דתי, יפסיק עם הופעות מעורבות, יסגור עסקים ובילויים בשבת, יצמצם בנסיעות בשבת ויקפיד קצת יותר על מרחק ושמירת נגיעה.

מה שלא הצלחנו לעשות עם כל הרצון הטוב במשך עשרות שנים, נגיף קטן מיובא מסין הצליח לעשות בכמה ימים...

ועכשיו ברצינות, אנשים על כל הסקאלה הדתית שרגילים שנים ועשרות שנים להתפלל יחד, ללמוד תורה יחד, לשיר יחד בבתי כנסת ולאכול ארוחות שבת משפחתיות, נאלצים לוותר על הרבה מזה. מסתמן שהרבה מניינים יבוטלו השבת או יהיו במתכונת מצומצמת של עשרה אנשים. אני רואה סביבי אנשים שממש קשה להם עם הוויתור על הדברים האלה שהיו חלק מהמסורת ומההרגלים של עם ישראל אלפי שנים, והקפדנו עליהם באדיקות יום-יום, שנה שנה, בשמחה, באהבה, ובתחושת שליחות.

אני פונה לאחיי ואחיותיי גם אלו ששומרים שבת, וגם לאלו שלא, בהצעה. כמובן אם רוצים, כי כבר כופים על כולנו מספיק דברים, אבל אולי נקבל על עצמנו משהו קטן לכבוד השבת הקרובה. על חשבון כל הלימוד המשותף, הארוחות המשותפות עם עשרות אורחים והתפילות בציבור שהולכים להתבטל השבת, משהו קטן מהלב לכבוד השבת, כמו להדליק נרות שבת, להשאיר אור אחד דלוק שבו לא נוגעים כל השבת, להשאיר את הטלוויזיה סגורה, פחות סיגריה אחת, לא כי אנחנו בבית ממילא, אלא משהו קטן מהלב. 

נכון שיש לנו צרות יותר גדולות כרגע, ונכון שלא קל, ושזה לא הזמן לבקשות, אבל זו הצעה שנעשה מעשה קטן לכבוד יום אחד בשבוע, או אפילו רגע אחד ביום הזה, שפעם היה בקונצנזוס ואיחד אותנו. זה עשוי להזכיר לנו שאנחנו העם הכי עמיד בהיסטוריה. אולי ניתן לשים את כל הצרות והמחלוקות בצד ליום אחד, לכבוד הזהות היהודית שלנו במשך אלפי שנים.

אני מניח שתהיה תועלת לכולנו אם ייעשה משהו חדש לכבוד השבת, למרות שהרבה מהשבת יחסר. שיהיה עוד משהו שמאחד ומלכד אותנו, עוד משהו שמחבר אותנו לשורש ולמסורת היהודית שלנו יחד.

כמו שעברנו הרבה צרות בהיסטוריה יחד, כך נעבור גם את הצרה הזאת, יותר מחוזקים ויותר מאוחדים.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן