רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

נקודות אור בחושך

א׳ בניסן ה׳תש״פ א׳ בניסן ה׳תש״פ 26/03/2020 | מאת גל בעל הנס

בואו נרבה אור וחיובי כשההרגשה היא חשוך ומפחיד.

אשריהם ישראל שבתקופה הזו עושים חשבון נפש ומנסים להבין את המגיפה הז שהגיעה עלינו ומחפשים מה לתקן ומה לשפר. רצות הודעות לכל עבר, עם כל מיני מסקנות, והרבה תובנות יפות.

יחד עם זאת, כאשר מידת הדין מתוחה בעולם, בזמן שאנחנו בוחנים את עצמינו, עלינו ללמד זכות על עם ישראל.

אז נכון שלא התנהגנו מספיק בכבוד בבית הכנסת, ועכשיו אנחנו לא יכולים להתפלל בבית כנסת, אבל מצד שני: אני לא יודע אם היה אי פעם בהיסטוריה של עם ישראל כל כך הרבה בתי כנסת.

והלכנו לבית כנסת כדי להתפלל! מצאנו זמן בכל הלחץ ללכת לשם. תרמנו, שרנו, התפללנו, קראנו בתורה, התאמצנו להשלים מניינים.

נכון, רדפנו אחרי הקריירה והחומריות, ואולי מדי פעם זנחנו את הרוחניות והמשפחה. ועכשיו כל העושר הגשמי יורד לטמיון ואנחנו מנותקים מהמשפחה המורחבת, או תקועים בבית עם המשפחה המצומצמת. המרדף הזה הביא את כל הטכנולוגיה שמצילה חיים וכל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. הקידמה גם עזרה לנו להביא תורה לכל העולם, בכתבות, בשיעורי זום, ועוד.

נכון, כבר שנה שבמדינה אנו במחלוקות ולא מצליחים להקים ממשלה. אבל זה בגלל שאנחנו עם שלא מוכן לוותר על העקרונות שלו, וזה בדיוק מה ששמר עלינו במשך אלפיים שנה בגלות ותחת רדיפות.

וכך בכל נקודה לתיקון, עלינו למצוא את נקודת האור שבו, בנו ובעם ישראל.

לפני שבועיים קראנו בפרשת כי תישא "כִּ֣י תִשָּׂ֞א אֶת־רֹ֥אשׁ בְּנֵֽי־יִשְׂרָאֵל֘", כלומר עלינו לשאת את ראש בני ישראל, להרים את ראשם, לפרגן, לחפש את הטוב אחד בשני ובעצמינו. כן לעשות חשבון נפש, אבל לא להלקות את עצמנו יותר מידי, ובוודאי שלא לעשות חשבונות נפש לאחרים ולהאשים אחרים.

בפרשת השבוע (ויקרא), מתוארים הקרבת קורבנות שלרוב מתחילים במשפט "וְנֶפֶשׁ כִּי-תֶחֱטָא". כלומר הנפילות שלנו מגיעות מהנפש, מהתאוות שלנו. החלק הרוחני שבנו, מורכב מכמה חלקים שהנפש הוא החלק הכי נמוך שבו. יחד עם זאת יש בנו נשמה, שהיא גבוהה, אדירה, עם פוטנציאל אדיר, חלק אלוקי ממש.

בימים אלה ניתן לראות אותה בפעולה במסירות נפש של אנשים: של עובדי שירותי הבריאות, של המשטרה, של נערי שליחויות, של קופאים וקופאיות ועובדי ציבור שיוצאים עדיין לעבודה בזמנים אלה למען כל עם ישראל. גם כל אחד מאיתנו מסוגל למען השני, להתקשר לשכן או לאדם מבוגר שהוא בודד, להעביר ב"זום" שיעורים בתחומים שונים בחינם, להציע לעשות שיעורי עזר בזום לילדים בבית שמתקשים בלימודים. כל עוד הסגר אינו מלא, להציע שירות קניות לאלה שבבידוד או שאינם מסוגלים לקנות לעצמם.

אשריך ישראל!

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן