רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

תובנות מהחיים

להיות פתוח

כ״ו בטבת ה׳תשפ״א כ״ו בטבת ה׳תשפ״א 10/01/2021 | מאת הרב יוני לביא

אף אחד אינו אוהב שמכנים אותו 'סגור' או 'מקובע'. ובכל זאת פתיחות אמיתית היא אתגר רציני. הנה כמה קוים לדמותו

להיות פתוח זה לדעת שלמרות שבית ספר הסתיים בגיל 18 והאוניברסיטה או הישיבה כמה שנים לאחר מכן, בכל זאת הלימודים לעולם אינם מסתיימים. החיים עצמם הם המוסד הטוב ביותר, וכל אירוע, מפגש או חוויה עשויים להיות שיעור אדיר שכדאי להאזין לו בקשב רב.

להיות פתוח זה לנהל יומן מחושב ומדויק.
ובכל זאת לזכור שגם לא-לוהים יש תכנונים, ובהתנגשות בין הלו"ז שלי ללו"ז שהוא תכנן לי – שלו תמיד מנצח.

להיות פתוח זה להאמין שטוב שכך.

להיות פתוח זה לפגוש אדם חדש ולא לסמן אותו במערכת התיוג האוטומטית שבראש שלנו בתוך 0.2 שניות כשמאלני / מתנחל / חרדי / דתי (לייט/תורני/חרד"לי...) .
להיות פתוח זה להבין שכל אדם הוא עולם שלם של מחשבות ורגשות, תכונות ויכולות ולא ניתן לכווץ אותו לתגית של מילה או שתיים.
וכן, יש אנשים מ-ד-ה-י-מ-י-ם בכל המגזרים.

להיות פתוח זה לנהל שיחה עם פועל ייצור שלא סיים תיכון או מוכר בשוק שאומר "שתי אבטיחים" ולא להתנשא עליהם ולזלזל בהם. מי שמעמיק לראות יצליח למצוא בכל אדם אוצרות טובים ו"איזהו חכם הלומד מכל אדם" (אבות ד, א)

להיות פתוח זה להיות רחב אופקים ולצרוך את תרבות העולם – תיאטרון, מוזיקה, ספרות, קולנוע - אבל לעשות זאת בביקורתיות ובהחלטה מושכלת מה להכניס פנימה ומה להותיר בחוץ.
להיות פתוח זה להשתמש באינטרנט וברשתות החברתיות ולהיחשף דרכן למידע רב, אבל לעשות זאת דרך גלישה מסוננת.
להיות פתוח זה להכיל מגוון עשיר של טוב מכל מה שיש לעולם להציע, אבל להיזהר מלהיות 'פח זבל' שהכול נזרק לתוכו.

להיות פתוח זה לחשוב איזו בת זוג אתה מחפש, אבל לקחת בחשבון שייתכן שבת הקול הכריזה על מישהו בסגנון אחר לגמרי, ועדיין תהיו מאוד מאושרים ביחד.

להיות פתוח זה לצאת מהבית לדייט עם הבחורה ה-135 ולדעת שתצטרך שוב לספר על עצמך, היכן גדלת ומה עשית בצבא, ובכל זאת להאמין שהגברת שעוד רגע תפגוש עשויה עוד השנה ללבוש שמלת כלה ולעמוד תחת החופה לצד בחור קורן מאושר ושאתה עשוי להיות אותו בחור.

להיות פתוח זה לפתוח שוב את הסידור כדי לומר את התפילה שאמרת אתמול ושלשום ולפני שנה ולפני עשור, ולנסות בכל זאת למצוא באותן המילים טעם חדש. להביא את עצמך פנימה ולהאמין שמה שקורה פה אינו סתם דיקלום טרחני אלא מפגש חי עם ריבונו של עולם.

להיות פתוח זה לקרוא עוד פעם את פרשת ויגש (או כי תשא, או צו או תזריע- מצורע) ולחפש במילים העתיקות הארות חדשות. לחשוב איפה הפרשה מדברת אליך ועליך ומעניקה לך השראה כיצד לחיות נכון וטוב יותר את חייך היום.

להיות פתוח זה להיות בעל דעה מוצקה בנושאים רבים, ויחד עם זאת להיות מוכן לשנות אותה אם יתברר לך שטעית.

להיות פתוח זה לא לשמור בלב. זה להבין שבעיות לא נפתרות כשמתעלמים מהן ואם מבליגים או מדחיקים יש סיכון שבשלב מסוים הכול יתפרץ.
להיות פתוח זה לחלוק ולשתף מתוך אמונה שלא סתם ריבונו של עולם נתן לך משפחה אוהבת וחברים טובים. "דאגה בלב איש ישיחנה" (משלי יב, כה).

להיות פתוח זה להיות מוכן לפנות לעזרה מקצועית בעת הצורך. זה להבין שכמו שכואבת השן הולכים לרופא שיניים, כך כשכואבת הנפש הולכים למטפל. ולא, זה לא אומר שאתה "חולה נפש".

להיות פתוח זה להביא ילדים לעולם ולרצות שיגדלו ויתחנכו בדרך שאתה מאמין בה, אבל להבין שהם לא אתה, וא-לוהים נתן להם אופי משלהם ובחירה חופשית לצעוד במסלול שונה, בדיוק כמה שאתה אינך העתק של ההורים שלך ובכל זאת יצאת לא רע בכלל.

להיות פתוח זה ללכת בדרכו של הבורא שהיה לו הכול בלי גבול, ובכל זאת 'היה פתוח' לברוא עולם חדש עם אינספור יצורים שלא תמיד מתנהגים כמו שצריך ובכל זאת הוא מקבל אותם באהבה וממשיך להעניק להם חיים והזדמנויות. 

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן