רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

עם ישראל

אסטרטגיה במלחמה על החיים

כ״ח באדר ב׳ ה׳תשע״א כ״ח באדר ב׳ ה׳תשע״א 03/04/2011 | מאת הרב הדר מרגולין

כמו במלחמה, האסטרטגיה חשובה יותר מעוצמת התותחים. מבט יצירתי ולא-שגרתי על ייאוש ודיכאון.

הצלחת הצבא במלחמה לא תלויה רק ביעילותם של התותחים. חשובה גם – או למעשה חשובה בעיקר – האסטרטגיה. לחשוב ולתכנן איפה להתקיף, איך להכשיל את האויב, מה הדרך לעשות את הדברים בצורה החכמה והיעילה ביותר.

בעצם, זהו הכוח לחשוב צעד אחד קדימה – צריך לחשוב מראש מה הצד השני יחשוב, ועל כך להגיב בהתאם. זו החכמה האמיתית. כך במלחמה גשמית; וכך, לא פחות, במלחמה הרוחנית- בהתמודדות עם סוגיות ערכיות. אלא ששם אנחנו לא מורגלים במבט 'משונה' שכזה. והנה – ראיתי ספרון חמוד שנכתב בדיוק מנקודת מבט שכזו.

הספר הוא צרור של מכתבים, ש'כתב' שטן שנקרא סקרוטייפ עבור קרוב משפחה שלו, בשם וורמווד – שאף הוא 'שטן' כמו הדוד שלו. אלא שהדוד מיומן ומנוסה, והוא כותב לוורמווד שהוא רק מתחיל במלאכתו. כל המכתבים עוסקים בנושא אחד – כיצד להכשיל את בני האדם בחטאים, כיצד לגרום לכך שהם לא יצליחו להשיג מטרות אמיתיות בחיים. מרתק לחשוב על הנושא מנקודת המבט של ה'שטן' עצמו!

כל המכתבים עוסקים בנושא אחד – כיצד להכשיל את בני האדם

את נקודת המבט ה'משונה' מעט הזו, ראיתי כבר בכתבים יהודיים. כאלה שנכתבו דורות רבים לפני החיבור שנזכר לעיל. אלא שהם קיצרו, כדרכם של החכמים שכוללים הרבה עומק במעט מילים. ובפרט, ראיתי זאת בספר שבו יש דברי תורה והנחיות חיים מאת לא אחר מאשר הבעל-שם-טוב, מייסד תנועת החסידות.

הבעש"ט מתייחס לתופעה שמצויה באופן זה או אחר אצל כולם, וצריך חכמה גדולה כדי להתמודד איתה.

מה יעשה אדם כשמרגיש שהוא נכשל? כיצד יתמודד כהלכה עם תחושה זו המחלישה את הלבבות, מטילה על האדם ייאוש וחוסר אונים, ומנטרלת את הרצון להתקדם ולנסות שוב במלוא המרץ? הרי אתם בעצמכם – אילו היתה לכם תחושה של הצלחה כבירה בכל מעשיכם, הלא זה עצמו היה מנוף אדיר, והיה מזריק ומחדיר בכם חשק עצום לשוב ולהשקיע עוד ועוד, ולא היה דבר עומד בפני הרצון האמיתי הזה. אלא ש... כולנו מרגישים קצת נכשלים, ולפעמים 'קצת הרבה' נכשלים, והדיכאון הטבעי הנובע מכך הוא בעל משמעות. אבל מה עושים? הרי זה לא סתם חלום, הרי באמת מעדנו ונכשלנו...

דרכו של הבעל-שם-טוב היא תמיד מקורית, ונותנת מבט של אור במקום שאחרים מנסים לפעמים להלחם בחושך. אומר הבעש''ט, שכאן צריך להסתכל מהפרספקטיבה של ה"יצר הרע" עצמו. מה 'הוא' רוצה? מה 'הוא' יראה כניצחון במאמציו להכשיל את האדם? ובכן, עצם הדיכאון, הייאוש ותחושת חוסר האונים – אלו הן ההצלחות הגדולות ביותר של היצר הרע.

הכישלון שגרם מלכתחילה לתחושות הללו הוא כסף קטן לעומת השינויים ברגשות הלב הבאים בעקבותיו. השינוי בלב הוא מטרת הניצחון הכביר שמסמן היצר הרע לעצמו, ביודעו שכאשר הוא משיג זאת – הרי הניצחון מונח בכיסו. זהו ה'עורק ראשי'.

עבירה זו או אחרת היא פרט מסוים, וחמורה ככל שתהיה – עדיין היא רק פרט

מעידה זו או אחרת היא פרט מסוים, וחמורה ככל שתהיה – עדיין היא רק פרט. ואילו הייאוש הוא כללי וסוחף. התסכול משבית את המאמצים, מגביל את ההשתדלות או אפילו מונע אותה לגמרי, ומחליף את האפשרות להתקדמות – בדשדוש במקום, או אף בנסיגה חמורה.

"אההה", משפשף היצר הרע את ידיו בהנאה זו בזו, כשהצליח להטיל רגשות שכאלו על האדם. "שוב ניצחתי – ניצחון מוחץ!"

או קיי, עכשיו שמבט זה הובהר, איך מטפלים בו? זכרו נא, אנחנו – כל אחד לחוד ובפני עצמו – הרמטכ"ל של הצבא הפרטי שלנו, הנלחם נגד הכוחות השליליים שמשפיעים עלינו. זה אומר, שלא מספיק להלחם ב'ראש קטן' ובראייה מצומצמת, ולהכריז ש'ניסיתי', וזהו.

אלא, יש כאן אחריות כבדה, לראות את הכל ב'ראש גדול' ובמבט רחב, והעיקר – לנצח בסוף. אז מה עושים?

נלחמים תחילה בנקודה האסטרטגית ביותר. שומרים על העורק הראשי. מחליטים שאף אנחנו, מצדנו, צריכים וחייבים להשקיע את מירב כוחותינו המשמעותיים ביותר בעיקר, ולא בטפל. לא לתת דריסת רגל לייאוש להשתלט. חד וחלק.

נכון שאולי נכשלתי בפרט זה או אחר, וזה אכן יטופל בזמנים הנכונים והמתאימים לכך, אבל תחילת כל דבר הוא השמירה על המורל. ואם צריך, אדחה לעת עתה את תחושת האשם, או על כל פנים – את כובד התחושה הזו, ואמשיך בינתיים להילחם במלוא התנופה וללא היסוס.

זהו מבטו של הרמטכ"ל!

יפה סיכם חכם אחד את הדברים במשפט קצר וממצה: "הפסד בקרב, אך נצח במלחמה!".

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

[contact-form-7 404 "לא נמצא"]

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן