רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

rn

ספר תורה לרב נח

ה׳ בשבט ה׳תשע״ב ה׳ בשבט ה׳תשע״ב 29/01/2012 | מאת יונתן רוזנבלום

תרומה הולמת למורשתו המיוחדת של הרב נח וינברג.

על פי מקורותינו הקדושים, בכל ספר תורה כתובות 600,000 אותיות – כמספר האנשים שיצאו ממצרים. רק כשבני ישראל מנו 600,000 איש, הם נכנסו למצב של "כלל ישראל" (הגוף הכולל של העם). שורש נשמתו של כל יהודי שחי אי פעם, נעוץ באחת מנשמותיהם של יוצאי מצרים. כך, ספר התורה מכיל ומאחד את שורשי הנשמה של כלל ישראל.

לא תמצאו בדורנו אדם שהקדיש כל נים ונים בישותו לכלל ישראל, כמו הרב נח וינברג ע"ה. בהספד שנשא עליו הרב נחום ברוורמן, מראשוני תלמידיו באש התורה, הוא השווה את הרב נח לרב מיכאל דב ויסמנדל, שקפץ מהקרון שהוביל אותו ואת משפחתו לאושוויץ, כדי לעורר את העולם להפציץ את המסילות המובילות לאושוויץ. רק מעטים מאיתנו היו קופצים מהרכבת, אמר הרב ברוורמן, אבל אהבתו של הרב נח לעם ישראל הייתה כל כך עזה, שלא נותרה בפניו כל אפשרות הגיונית אחרת.

אפילו על ערש מותו, כשהוא מתייסר בכאב, לא היה לרב נח זמן להעלות זיכרונות עם קרוביו על הדרך שהם עברו יחד, או לבחון את העבר. גם אז הוא המשיך להתוות תוכניות להצלת עם ישראל, וניסה לגייס את הקרובים אליו ביותר להצטרף ל"מועדון האנשים שישנו את העולם היהודי כולו".

"הוא היה", אמר הרב יצחק ברקוביץ, "האדם הכי גדול שפגשתי בחיי". הוא מעולם לא הכניס לחשבון את צרכיו או רצונותיו האישיים – רק את הצרכים של כלל ישראל, בלי שום מחשבה על עצמו.

המסר שלו היה "קחו אחריות!", והוא הטביע בתלמידיו רצון עז לשנות את כל העולם

הרב נח לימד, שמשמעותם של דברי חז"ל "בשבילי נברא עולם", היא שכל אחד מאיתנו אחראי על כל העולם. המסר שלו היה "קחו אחריות!", והוא הטביע בתלמידיו רצון עז לשנות ולתקן את כל העולם. רוח זאת עדיין פועמת באש התורה היום. מהרגע שהתלמידים עוברים את הסף, מלמדים אותם לחשוב כיצד הם יכולים ליצור שינוי. "אם אין לכם רשימה של לפחות 10 תוכניות כאלה בראש בכל רגע" היה הרב נח אומר לתלמידיו, "סימן שעוד לא התחלתם לחשוב ברצינות."

תחילה, הוא היה משתדל להביא את התלמידים החדשים לראות את עצמם כחלק מכלל ישראל, הנושאים באחריות כלפי העם כולו. חלק חיוני בתהליך זה היה שילובם של התלמידים במאבקים למען עם ישראל. תלמידי אש התורה הקימו ארגון להסברה בקמפוסים ברחבי העולם (Hasbara Campus Fellowships), שמקנה לסטודנטים היהודיים כלים, שמאפשרים להם להגן ולהסביר את מדיניות ישראל בקמפוסים של האוניברסיטאות. 'דיווח הוגן' (Honest Reporting), כלב השמירה של ההטיה התקשורתית נגד ישראל, נזרע אף הוא באש התורה.

בוגר נוסף של אש התורה יצר חלק מהסרטים התיעודיים העוצמתיים והנצפים ביותר על איומו של האיסלם הרדיקלי, שמוקרנים בארה"ב וברחבי העולם, ועל הסכנה בהתחמשות הגרעינית של אירן – נושאים שהטרידו במיוחד את הרב וינברג בשנותיו האחרונות. בעיניו, האיסלם רדיקלי ואירן הגרעינית היו הבעיות הבוערות ביותר, משום שבלי קיומו הפיזי של עם ישראל, לא נוכל לממש את המשימה האלוקית שניתנה לנו בסיני.

האיסלם הרדיקלי היה אולי הנושא הבוער ביותר, אבל לא החשוב ביותר. השבת בניו של אלוקים למסורת אבותם תמיד עמדה בראש מעייניו של הרב וינברג. הוא תמיד נהג לומר, שאין דבר שמשמח את אלוקים יותר משובם של ילדיו - והוא לא הפסיק לחשוב איך לעשות זאת.

סמינרי 'דיסקברי' (תגלית) של אש התורה הוכיחו את עצמם בתור אחד מכלי ההשפעה הטובים ביותר, שאי פעם פותחו, כדי להגיע למספר גדול של יהודים. מאות אלפים השתתפו בסמינרים האלה, ובסקרים התברר שכמעט 20% מהם המשיכו את דרכם לשמירת שבת מלאה. הוא הכיר בכוחו של האינטרנט להועיל, כמו גם להזיק, ואתרי אש התורה הם אחד מספקי התוכן היהודי הגדולים בעולם, עם מאות אלפי מנויים. פרויקט 'אינספייר' (השראה), שמונה מאות אלפי יהודים שומרי מצוות שמהווים דוגמה חיה לשילוב התורה בחיים לאלה שמעולם לא נחשפו לכך קודם, הוא מימוש של החלום עליו חלם הרב נח כל ימיו - לא ליצור רק ארגון או מוסד, אלא תנועה שתכלול את כל היהודים.

לא שינה לו בכלל מה מקור הרעיון, או אם הוא של מישהו אחר. אם היה בו פוטנציאל להגיע למספר רב של יהודים, הרב נח נכנס לזה. הוא נתן סכום התחלתי לעשרות ארגונים, למרות שעל כתפיו היה מוטל עול כבד של גיוס כספים, ופעמים רבות חובות של מיליונים רבים. כשארגון 'לב לאחים' ניגשו אליו עם תוכנית לרישום ילדים מסורתיים-חילוניים לבתי ספר דתיים, הרב נח נתן להם את רבע מיליון הדולר הראשונים, שנדרשו להשקת הפרויקט.

היה לו הכושר למצוא את ה'פינטלה ייד' (הנקודה היהודית) בכל יהודי, והמראה חיצוני מעולם לא בלבל אותו. צעיר אחד הגיע לאש התורה כמוסלמי סוּפִי, שסחב את השטיחון שלו לחמש תפילות יומיות לכיוון מכה; אחר נדד אל אש התורה אחרי מסע שיט בן שבע שנים מסביב לעולם בסירה זוגית; השלישי סיפר לרב נח בפגישה הראשונה שלהם, שמוריו לתיאולוגיה באוניברסיטת הארוורד שכנעו אותו שכדאי לו להתנצר. כולם הפכו בבוא העת למורים באש התורה או באחד מסניפיה הרבים.

הרב נח שאף להחזיר כל אות ואות לספר התורה האלוקי. למעלה מ-100,000 איש כתבו לו מכתבי תודה על ההשפעה שהייתה לו על חייהם, ולשלוח לו את איחוליהם ותפילותיהם, כשהוא נלחם בסרטן שממנו נפטר בסופו של דבר. ספר תורה מרשים נכתב, וכמעט הסתיים, לכבודו של הרב נח וינברג. וזו ההזדמנות, לכל אותן "אותיות" שהרב נח טרח להשיב, לכתוב אות בספר התורה שנכתב לעילוי נשמתו, ביום השנה השלישי לפטירתו.

הקליקו כאן לעמוד הזיכרון של הרב נח. הקליקו כאן כדי לקרא ממבחר מאמריו. הקליקו כאן כדי לקרא את 48 הדרכים לחכמה.
 

***

כולם מוזמנים לקחת חלק בהזדמנות המיוחדת הזאת להקדיש ספר תורה חדש לזכותו של הרב נח וינברג זצ"ל. ישנן אפשרויות שונות לתרומה, החל ב-18$. כל התורם 100$ ומעלה יונצח במגילת כבוד מיוחדת במרכז העולמי המפואר של אש התורה מול הכותל המערבי, ויזכה לדף הקדשה בביוגרפיה של הרב נח וינברג, שעומדת לראות אור בקרוב, מאת יונתן רוזנבלום. לתרומות: www.rabbiweinbergtorah.com

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן