רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

טור היסטורי ט"ו- כ"א טבת

י״ח בטבת ה׳תשע״ו י״ח בטבת ה׳תשע״ו 30/12/2015 | מאת ירמיהו ראק

טו'-כא' טבת

פורים בגדד- בשנת שצ"ט (1638) העיר בגדד נכבשה על ידי הסולטן הטורקי מוראד הרביעי.

בגדד נשלטה על ידי הפרסים שהציקו והתעמרו ביהודים. כשהגיע הסולטן בראש צבאו לבגדד הוא הטיל על העיר מצור שנמשך 40 יום, בסיומו הצליח לכבוש את העיר בעזרת היהודים, ששמחו להיפטר מהשלטון הפרסי העריץ.

לציון מאורע משמח זה, קבעו יהודי בגדד את היום הזה טז' בטבת ליום חג ושמחה על ההצלה שהיתה להם. יום זה נקרא פורים בגדד.


רבי משה בן מיימון- הרמב"םבכ' בטבת (השנה, תשע"ו, ביום שישי) בשנת ד' תתקס"ה (1205) נפטר רבי משה בן מיימון- הרמב"ם.

הוא נולד בקורדובה ספרד, ובעקבות פלישת המוסלמים לספרד ורדיפת היהודים שם, ברחה משפחתו למרוקו ומשם למצרים.

במצרים התפרסם הרמב"ם כחכם גדול, פילוסוף ורופא. הוא שימש כרופא בבית המלוכה וכתב ספרים רבים, ביניהם ספרי הלכה, פילוסופיה, ופרשנות.

גדולתו בתורה היתה עצומה כל כך שנאמר עליו "ממשה (רבינו) עד משה (הרמב"ם), לא קם כמשה".

דמותו המונומנטלית השאירה חותם חזק על עם ישראל כולו, למרות שהיו לו מתנגדים רבים בתחומים שונים, בסופו של דבר רובם ככולם הכירו בגדלותו הייחודית, והוא התקבל בעם ישראל כאחד מענקי הרוח שקמו לעם היהודי.

קשה לבחור משהו מתוך ים החכמה האין סופית שכתב. אבל בכל זאת הנה משהו קטן ממה שכתב ב"שמונה פרקים" על הדרך הממוצעת, היא הנקראת גם "שביל הזהב":

"המעשים טובים הם המעשים השוים הממוצעים בין שתי קצוות ששתיהן רע האחד מהן תוספת. והשנית חסרון. והמעלות המדות. הן תכונות נפשיות. וקנינים ממוצעים בין ב׳ תכונות רעות. האחת מהן יתירה. והאחרת חסרה. מן התכונות האלה יתחייבו הפעולות ההם. והמשל בו הזהירות שהיא מדה ממוצעת בין רוב התאוה ובין העדר הרגש ההנאה. והזהירות. היא מפעולות הטובות. ותכונות הנפש אשר יתחייב ממנה הזהירות. היא מעלת המדות. אבל רוב התאוה הוא הקצה הראשון. והעדר הרגש ההנאה לגמרי הוא הקצה האחרון. ושתיהן רע גמור. ושתי תכונות הנפש אשר מהם יתחייב רוב התאוה. והיא התכונה היתירה. והעדר ההרגשה והיא התכונה החסרה. שתיהן יחד פחיתות מפחיתות המידות".

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן