רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

כ״ד בניסן ה׳תשע״ו כ״ד בניסן ה׳תשע״ו 02/05/2016 | מאת ירמיהו ראק

א' עד ז' אייר

א' באייר:

בשנת ב' אלפים תתקכ"ח החלה בניית בית המקדש הראשון.

עד אז היה לעם ישראל משכן, מעין בית מקדש ארעי ששימש מקום להשראת השכינה, מקום בו אפשר היה להתקרב לאלוקים. המשכן הוקם בתקופה שבה בני ישראל שוטטו במדבר כנוודים, ולא היו להם בתי קבע. גם לאחר שכבר נכנסו לארץ ישראל עדיין לא הוקם בית מקדש קבוע. דוד המלך, רצה להקים בית מקדש לאחר שהשכין שקט באיזור, אך נצטווה לא לעשות כן, מכיון שבית המקדש מסמל את השלום ואת היפוכה של המלחמה, ודוד היה איש מלחמה (אף שלחם מלחמות בציווי האל וכהגנה על עם ישראל) ולכן אין ראוי שיבנה את בית המקדש.

כששלמה בנו יורש ממלכה מבוססת ושלווה, מגיע העת לבנות בית המקדש. שלמה כורת ברית עם חירם מלך צור (לבנון), וממנו הוא קונה עצי ארזים שישמשו אותו לבניית בית המקדש. כמו כן שלמה מורה על חציבת אבנים גדולות, ובתחילת חודש אייר (שנקרא בלשון הכתוב "חודש זיו"), מתחילה מלאכת בניית בית המקדש בהר המוריה בירושלים, שמעתה ייקרא גם "הר הבית".


ב' באייר:

השנה תש"ז (1947), המאבק בין אירגוני המחתרות והבריטים בשיאו. הבריטים מטילים עונשי מוות ואף מבצעים אותם.

בין "עולי הגרדום" נמנים משה ברזני (מהלח"י) ומאיר פיינשטיין (מהאצ"ל).

משה ברזני נתפס כשברשותו רימון, ונאשם בכוונה להתנקש במפקד הדיויזיה התשיעית. הוא נשפט ונגזר עליו עונש מוות בתליה.

מאיר פיינשטיין השתתף בהתקפה על תחנת הרכבת בירושלים, שנועדה לפגוע בתשתיות ובכך לשבש את מהלכי הבריטים. במהלך הפעולה נפצע בידו (שנקטעה לאחר מכן בבית החולים), ובעקבות כך מצאו אותו השוטרים, לפי סימני הדם שהותיר אחריו. גם עליו נגזר עונש מוות.

כששהו בתא הנידונים למוות הוברחו אליהם שני רימונים שהוחבאו בתוך קליפות תפוזים שתוכנם הוצא. מטרתם היתה לפוצץ את הרימונים, ולהרוג איתם את משלחת התליה. הרב יעקב גולדמן ביקר אצלם בערב לחזק ולעודד את רוחם, ויחד אמרו וידוי ושרו את "אדון עולם". הם הבינו מהרב שהוא יהיה נוכח במעמד התליה, ולכן הקדימו את הפיצוץ, לב' באייר בשעה אחת עשרה וארבעים שמו את הרימונים ביניהם, וכשהם חבוקים הפעילו אותם.


ה' באייר:

בה' באייר הידוע הכריזה האסיפה המכוננת על עצמאות ישראל, ועל הקמת מדינה לעם היהודי.

יום זה נקבע על ידי המדינה ל"יום העצמאות" בו חוגגים את הקמת המדינה.

למחרת ב- ו' באייר פקע המנדט הבריטי, והמדינה החדשה יצאה לדרך (מעניין לציין שגם תחילת המנדט הבריטי ומינוי הנציב הראשון חל בתאריך זה- ו' אייר, בשנת תר"פ- 1920).

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן