רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

י״א באייר ה׳תשע״ו י״א באייר ה׳תשע״ו 19/05/2016 | מאת ירמיהו ראק

ט"ו עד כ"א אייר

ט"ו באייר שנת ב' אלפים תמ"ח:

לאחר שיצאו עם ישראל ממצרים, עברו את ים סוף והתפטרו בצורה סופית מהמצרים, מתחיל המסע לעבר הארץ המובטחת. מליוני אנשים צועדים במדבר הצחיח ואוכלים מהצידה שלקחו לדרך [מצות!]. האוכל מספיק לחודש, ואז, בט"ו באייר העם פונה למשה רבינו בתלונה שהם רעבים ורוצים אוכל. אלוקים אומר למשה לומר לבני ישראל שיתכוננו לירידה של לחם מן השמים. בבוקר למחרת העם רואה על האדמה שכבת טל ומעליה מין חומר לבן בלתי מזוהה. הם שאלו אחד את השני "מן הוא?" (מה הוא) ולכן נקרא שמו "מן". לכל אחד היתה כמות מדויקת של מן, וגם אם לקחו יותר או פחות תמיד נשאר המן בכלי באותה הכמות. המן ירד מדי יום ביומו מלבד בשבת. ביום שישי היו מלקטים מהמן מנה כפולה בשביל שבת, וזכר לזה המנהג בסעודות שבת לבצוע על שתי חלות.

את המן אכלו במשך ארבעים שנות הנדודים עד שהגיעו לארץ ישראל.


י"ח באייר, ל"ג בעומר.

לרבי עקיבא, מגדולי התנאים, היו 24,000 תלמידים.

מגיפה שפרצה אחרי פסח הרגה את כולם בזמן קצר. חכמים אמרו שזה קרה כעונש על כך שלא נהגו כבוד זה בזה. זכר לאסון הנורא נוהגים במנהגי אבלות בימי ספירת העומר (לא מתחתנים, לא מסתפרים ועוד). יש הסוברים שהמגפה נפסקה בל"ג בעומר, ולכן מיום זה מתבטלים רוב מנהגי האבלות.

יום זה גם מוזכר כיום פטירתו של רבי שמעון בר יוחאי. לאחר שמתו תלמידיו של רבי עקיבא, הוא לא התייאש והתחיל מחדש. הוא מצא חמישה תלמידים שהפכו להיות מגדולי התנאים. אחד מהם היה רבי שמעון בר יוחאי. באחד הימים התבטא רבי שמעון בגנות השלטון הרומאי, כששמעו על כך הרומאים הם כעסו וגזרו עליו גזר דין מוות. הוא ברח, והתחבא במערה עם בנו רבי אלעזר 12 שנה, שם למדו תורה. רק לאחר שמת הקיסר והגזירה התבטלה יצאו לראשונה מהמערה.

ביום פטירתו לימד את תלמידיו סודות גדולים בחכמת התורה וספרו ספר "הזוהר", הוא ספר הקבלה העיקרי. ביום זה נוהגים לשמוח על המאורע של גילוי סודות התורה, כשעיקר החגיגה נעשית על קברו של רבי שמעון במירון.


ב-י"ט באייר נ"ג נפטר רבי מאיר (מהר"ם) מרוטנבורג.

הוא היה בתקופת הראשונים ומאחרוני בעלי התוספות ורבו של הרא"ש. הוא נתפס כשניסה לעלות לארץ ישראל, ונכלא בעיר איינזישהיים והקיסר הגרמני דרש סכום עתק כדי לשחררו. מהר"ם סירב שבני הקהילה ישחררו אותו בסכום כזה, כיון שלא רצה שזה יהווה תמריץ לשים עוד יהודים בכלא. בסופו של דבר נפטר בכלא.

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן