רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

ב׳ באב ה׳תשע״ו ב׳ באב ה׳תשע״ו 06/08/2016 | מאת ירמיהו ראק

א' עד ז' אב

 ד' באב:

חודש אב הוא החודש העצוב ביותר בהיסטוריה של העם היהודי. אולם חשוב לזכור שהמסורת היהודית דוקא מלמדת שהחודש הזה גם אמור להיות זמן של שמחה ושל גאולה. ואמנם בהיסטוריה של עמנו יש גם כמה מאורעות של גאולה בחודש אב: בשנת ג' ש"ג הגיע עזרא הסופר לארץ. התקופה היא סוף גלות בבל. עם ישראל נמצא הרחק ממולדתו כבר 70 שנה, וכעת מתחילה החזרה לארץ ישראל. עזרא הסופר, שהיה המנהיג של עם ישראל עולה לארץ, ועמו עולים יהודים רבים, והיישוב היהודי בארץ ישראל מתחיל להתאושש ולצמוח [היו עליות שקדמו לעזרא, אך עלייתו הייתה משמעותית מאוד, והוא גם זכה לתמיכת השלטון הפרסי]. בין הדברים להם דאג עזרא היתה מניעת התבוללות, ותיקן תקנות כדי להסדיר את החיים בארץ. מספר שנים מאוחר יותר עלה גם נחמיה לארץ, וב-ד' באב החל בבניה מחדש של חומת ירושלים, ובכך שמר על ביטחון העיר.

 

* * *                                                    

 א' באב:

לאחר מלחמת העולם השניה ניסו רבים מקרב הניצולים לעלות לארץ. אך השלטונות הבריטיים אסרו על עליית יהודים כמעט כליל, ולא אפשרו לפליטים שהתגוררו ברובם במחנות עקורים לעלות למולדתם. עובדה זו לא מנעה מיהודים רבים מלעלות בכל זאת, תוך שהם חומקים מספינות המשמר הבריטיים. אחת מספינות המעפילים המפורסמות היתה "אקסודוס". על סיפונה היו 4,515 נוסעים (בעוד שהייתה אמורה להכיל רק כ-1000). האוניה הפליגה מצרפת, וב-א' באב תש"ז (1947) הגיעה לארץ ישראל. הבריטים הצליחו לעלות על הספינה כשהיתה במרחק של יום אחד מהחוף, וקרבות פרצו על הסיפון. לאחר שנהרגו שלשה מעפילים והקצין הראשון הורה למפקד האוניה  להיכנע. הספינה הפליגה לנמל חיפה שם הועברו המעפילים בכוח לספינות גירוש בריטיות. ב-ג' באב גורשו היהודים מהארץ. מראה היהודים, פליטי מחנות ההשמדה, מגורשים בתוך ספינות מגודרות בגדר תיל עורר מהומה תקשורתית, והסב את דעת הקהל העולמית. אחת התוצאות היתה שהבריטים העבירו בסופו של דבר את הטיפול בארץ ישראל לידי האו"ם.

בתמונה: ספינת המעפילים אקסודוס

 

 

* * *                                                    

 

 

ב-ה' באב שנת של"ב נפטר רבי יצחק לוריא (האר"י הקדוש).

הוא נולד בירושלים, וגדל במצרים שם היה סמוך על שולחן דודו, ועסק בתורה ובמיוחד בספר הזוהר.

כשהיה בן 36 עלה לארץ ישראל לאחר שהבין שקיבל הוראה לעשות כך מאליהו הנביא. התגורר בצפת עם אשתו ושתי בנותיו ולאחר שנתיים, נפטר בגיל 38.

האר"י היה חכם גדול בתורת הקבלה [חכמת הנסתר, הבנה עמוקה של המציאות הרוחנית], ותורתו היא הדרך המקובלת ללמוד את סודות התורה.

הוא קבור בבית הקברות העתיק בצפת סמוך לקבר רבו, הרמ"ק (רבי משה קורדובירו).  

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן