רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

כ״ד באב ה׳תשע״ו כ״ד באב ה׳תשע״ו 28/08/2016 | מאת ירמיהו ראק

כ"ב עד ל' באב

כ"ב באב תש"ב (1942):

יאנוש קורצ'אק היה רופא ומחנך יהודי פולני, שנודע בפעילות שלו למען זכויות הילד. הוא היה מהראשונים שניסו חינוך דמוקרטי ומתן שוויון זכויות לילדים. אהבתו לילדים בהם טיפל והשקעתו לא ידעה גבול.

כשב-כ"ב באב תש"ב (1942), הנאצים החליטו על גירוש בית היתומים היהודי שהוא ניהל בגטו ורשא, החליט להישאר עם הילדים, למרות שהוצע לו לברוח בעזרת תעודות מזויפות. הוא עמד בראש השיירה של הילדים, ויחד איתם צעד לעבר האומשלאגפלאץ, כיכר השילוחים בגטו ורשא משם נשלחו היהודים למחנות המוות. הוא נרצח יחד עם ילדיו בטרבלינקה, והפך לסמל של מסירות, הקרבה  וחוסר אנוכיות.

       

 בתמונה: יאנוש קורצ'אק                        בתמונה: אנדרטה לזכרו

 *  *  *

 

ב- כ"ט באב תרס"ט נפטר הרב שמואל מסלנט.

הוא נולד באירופה ועלה לארץ ישראל. בדרכו פגש את משה מונטיפיורי בטורקיה והתיידד איתו, ובשנים שלאחר מכן נהג מונטיפיורי להתייעץ איתו לגבי חלוקת כספי הצדקה שלו.

עם הגיעו לירושלים קיבל את תפקיד אב בית הדין של העדה האשכנזית בעיר, שהיה ממוקם במתחם חורבת רבי יהודה החסיד שם התגורר כל חייו בדירה קטנה ללא חלונות. שם גם היתה באותה תקופה ישיבת "עץ חיים" שבראשה עמד מאוחר יותר. למרות שהוצע לו לעבור לשכונת משכנות שאננים החדשה, לדירה מרווחת סירב,  אלא רצה להישאר בירושלים העתיקה.

הוא התמנה לרבה של ירושלים, והיה ידוע בפיקחותו הרבה. מספרים שכאשר התערב חלב בתבשיל בשרי התיר את התבשיל היות והצליח לברר מהחלבן את כמות המים שהיה מעורב בחלב, פסק שהחלב התבטל בשישים. הוא נפטר בגיל 93 וזכור כאחד הדמויות המזוהות ביותר עם העיר ירושלים.

בתמונה: בית הכנסת "חורבת רבי יהודה החסיד"

*  *  * 

מוניר רדפא היה טייס נוצרי בחיל האויר העיראקי.

ב-ל' באב תשכ"ו (1966) ערק עם מטוסו- מיג 21- לישראל, לאחר ששוכנע לעשות כך על ידי המוסד. רדפא שהיה מתוסכל מכך שקידומו נעצר מפני שהיה נוצרי , הסכים לערוק לישראל תמורת 50,000 דולר והברחת משפחתו מעירק לישראל. הוא נפגש עם סוכני המוסד באירופה, וכשהודיעו לו במסר מוצפן בשידורי קול ישראל בערבית. הוא המריא מבסיסו ותוך כשעה הגיע למרחב האווירי של ישראל, טייסי המטוסים הישראליים שהוזנקו לעברו לא ידעו על העריקה, אך ידעו שהם מעורבים במבצע סודי וליוו אותו לנחיתה בבסיס חיל האויר חצור. הוא סייע לחיל האויר ללמוד על המטוס, והתגורר תקופה בישראל. הוא ומשפחתו לא הצליחו להשתלב בארץ ובסיוע המוסד עבר למדינה אירופאית שם למד הנדסה ועבד כמהנדס. 

    בתמונה: מטוס מיג 21 צילום: ויקיפדיה

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן