רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

כ״ג באלול ה׳תשע״ו כ״ג באלול ה׳תשע״ו 26/09/2016 | מאת ירמיהו ראק

כ"ב עד כ"ט אלול

  

ב-כ"ד אלול תרצ"ג נפטר הרב ישראל מאיר הכהן מראדין- ה"חפץ חיים".

בצעירותו נודע כעילוי, ולאחר נישואיו התגורר בעיירה ראדין הסמוכה לוילנא שם הקים ישיבה. ספרו הראשון העוסק בהלכות לשון הרע, נקרא "חפץ חיים" מהפסוק בתהילים: "מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב; נצור לשונך מרע ושפתיך מדבר מרמה", ומכאן נבע כינויו. הוא התפרנס ממכולת כיון שסירב לקבל שכר על רבנותו, וכן הוציא את הספר רב המכר "משנה ברורה" שהפך להיות מספרי ההלכה היסודיים ביותר של עם ישראל. הוא השתתף בייסוד אגודת ישראל וכן תמך בהקמת רשת בתי הספר לבנות "בית יעקב".


 

ה"חפץ חיים" הפך לסמל של ערכים יהודיים אמיתיים של אכפתיות, אהבת הזולת וגמילות חסדים.

הוא נפטר קרוב לגיל מאה (שנת לידתו המדוייקת לא ידועה).

וידאו נדיר של ה"חפץ חיים מגיע לכנס של אגודת ישראל:

*  *  *

 

כה' באלול:

כולנו יודעים שבחומש בראשית כתוב שהעולם נברא בששה ימים, אבל באיזה תאריך קרה המאורע ההיסטורי המשמעותי ביותר? בתלמוד יש 2 דעות בענין, ודעת רבי אליעזר היא שהיום הראשון לבריאת העולם, בו הבדיל אלוקים בין האור והחושך היה כ"ה אלול (כך שהאדם נברא ביום השישי, -  הרי זה ראש השנה!).

 

*  *  *

 

 

ב- כ"ו באלול תשל"ב (1972) אירע פיגוע הטרור באולמפידה במינכן.

הרקע לאירוע הקשה היה מחדל אבטחה חמור מצד הגרמנים. הרצון לשדר שהכל בסדר וליצור אוירה רגועה ושמחה גרמה להם להפחית בכמות האבטחה הנדרשת, ולמרות שהיו התרעות על כוונה לבצע פיגוע, השלטונות לא לקחו אותן ברצינות.

ארגון "ספטמבר השחור" היה אחראי לארוע. שמונה מחבלים הגיעו לכפר האולימפי מצויידים בכלי נשק רבים, עברו ללא קושי מעל הגדר ונכנסו בעזרת מפתחות גנובים לבנין בו שכנה המשלחת הישראלית. הם נתקלו במשה ויינברג מאמן ההיאבקות שניסה להתנגד להם בכח ונורה בלחיו, שופט ההיאבקות יוסף גוטפרוינד שהבחין במחבלים וניסה למנוע מהם לפתוח את דלת הדירה תוך כדי שהוא צועק לשאר חברי המשלחת "צאו החוצה". שכנו לדירה טוביה סוקולסקי הספיק לשבור את החלון ולקפוץ וכך ניצל. ויינברג שניסה להמשיך להתנגד למחבלים נורה למוות.

גם יוסף רומנו שתקף את אחד המחבלים בסכין לקילוף פירות נורה על ידי מחבל ונפטר מפצעיו.

בינתיים גופתו של ויינברג התגלתה ודבר האירוע התפרסם ברחבי העולם.

המחבלים דרשו שחרור מחבלים רבים בתמורה לבני הערובה שתפסו, והציבו אולטימטום שנדחה במסגרת המשא ומתן מספר פעמים.

בשלב מסוים הוחלט שהמחבלים ובני הערובה יועברו לקהיר, הם נסעו באוטובוס למנחת מסוקים משם טסו לשדה התעופה. השוטרים שחיכו במטוס החליטו שהסכנה גדולה מדי ועזבו את משמרתם, ושני צלפים שהיו בשטח לא יכלו לתפקד בגלל שהיו עלולים להיות בקו האש של שני הצלפים שהיו במגדל הפיקוח.

בין השוטרים והמחבלים התפתח קרב יריות. רק לאחר זמן ארוך הסתיים הארוע ונודעו ממדי הטרגדיה, כל תשעת בני הערובה נרצחו, כך שמספר ההרוגים עלה ל-11. ארבעה מהמחבלים נהרגו, 3 נעצרו ומחבל אחד שברח אותר לאחר זמן קצר וחוסל. מבין השוטרים הגרמנים אחד נהרג (לפי חלק מהגירסאות על ידי אש של חבריו) ואחר נפצע.

לאחר המאורע התגלו כשלים רבים בהתנהלות הגרמנים, והועלו טענות שאנשי ממשל גרמנים שתפו פעולה עם המתכננים ונמנעו מלהעמיד אותם לדין.

מדינת ישראל הגיבה בתקיפה על בסיסי מחבלים בה נהרגו עשרות מחבלים, בנוסף החליטה הממשלה לחסל את כל חברי ארגון ספטמבר השחור שהיו קשורים לארוע.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן