רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

ח׳ בתשרי ה׳תשע״ז ח׳ בתשרי ה׳תשע״ז 10/10/2016 | מאת ירמיהו ראק

ח' עד י"ד בתשרי

 ח' בתשרי:

דוד המלך היה זה שכבש את את ירושלים. כשרצה לבנות את בית המקדש, נצטווה שלא לעשות זאת מכיון שעסק במלחמות ובית המקדש אמור להיות מקור של שלום בעולם, ולכן הוא צריך להיבנות על ידי אדם שלא נלחם. לכן הסתפק  דוד המלך בקניית השטח למקדש בלבד. כששלמה בנו עלה למלוכה, הוא התחיל בפרוייקט בניית בית המקדש. המקום שנבחר על ידי דוד היה הר המוריה, שם עקד אברהם את יצחק בנו, שם חלם יעקב על מלאכי אלוקים עולים ויורדים בסולם, ולפי דברי המדרש, משם נלקח העפר שממנו נברא אדם הראשון.

עבודות הבנייה נמשכו זמן רב, ולעזרתו מגוייס חירם מלך צור. לאחר שבע שנים הושלמה בניית בית המקדש וב- ח' בתשרי ב' תתקל"ו נחנך בית המקדש הראשון. בפתח החגיגות לסיום הבניה נשא שלמה תפילה נרגשת הכתובה בספר מלכים (פרק ח), ולאחר מכן נמשכו חגיגות חנוכת המקדש שבעה ימים (זו היתה הפעם היחידה בהיסטוריה שכ"הוראת שעה" הותר לעם ישראל לאכול ולשתות ביום כיפור) עד סוכות.

 

*  *  *

 

י' בתשרי:

יום הכיפורים, ירד משה מהר סיני עם לוחות הברית בפעם השניה. לאחר הפעם הראשונה, שבר את הלוחות בגלל חטא העגל. הפעם, עלה שוב להוריד לוחות שניות ואז הושלמה הכפרה לעם ישראל על חטא העגל. בכל שנה יום זה הוא יום של כפרה והתחלות חדשות. בתאריך זה גם נפטר התנא רבי עקיבא. עד גיל 40 היה רועה צאן לא מלומד, ואז נשא לאשה את רחל, בתו של העשיר כלבא שבוע, והתחייב לה שיצא ללמוד תורה. המדרש מספר שכשהיה עדיין רועה צאן הגיע פעם אחת לבאר מים שם ראה אבן שבה היה נקב עמוק. הוא הבין שהנקב נוצר מטיפות המים שטפטפו לאורך זמן על האבן עד שיצרו את החור. תופעת טבע זו עוררה אותו לחשוב- אם מים הצליחו ליצור חור בדבר קשה כמו אבן, התורה שהיא דבר חזק וכוחה רב ודאי תיכנס ללבו הרך.

רבי עקיבא היה מהמנהיגים הגדולים ביותר של עם ישראל ועיקר התורה נשמרה דרכו ודרך תלמידיו הגדולים (ביניהם רבי מאיר בעל הנס ורבי שמעון בר יוחאי).

בגיל 120 הוא הוצא להורג על ידי הרומאים ב"עוון" לימוד תורה, הם סרקו את בשרו במסרקות של ברזל, בעודו קורא "שמע ישראל".

רבי עקיבא הפך לסמל של גדלות כשאימרתו המפורסמת על הפסוק "ואהבת לרעך כמוך- זה כלל גדול בתורה" מהוה אבן יסוד של עם ישראל. כמו כן היכולת להשתנות ולהתחיל מחדש בגיל מבוגר מעוררת השראה רבה.

וביום כיפור פרצה כמובן, מלחמת יום הכיפורים, כששלוש מדינות שכנות תקפו את ישראל. המלחמה היתה קשה וספגנו אבידות רבות. אך בסופו של דבר הצליח צה"ל להדוף את הצבאות הפולשים.

 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן