רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

השבוע בהסטוריה של עם ישראל

השבוע בהיסטוריה של עם ישראל

ד׳ בכסלו ה׳תשע״ז ד׳ בכסלו ה׳תשע״ז 04/12/2016 | מאת ירמיהו ראק

א' עד ז' בכסלו

ב-ה' בכסלו שצ"ב נפטר רבי שמואל איידלס, המהרש"א.

הוא נולד ליד העיר קרקוב בפולין, וכבר בצעירותו נחשב לעילוי. הוא נשא לאשה את דבורה, בתה של מרת איידל ליפשיץ. חמותו שהעריכה אותו מאוד תמכה בו כלכלית ואף החזיקה את הישיבה שעמד בראשותה. רבי שמואל העריך אותה עד כדי כך שהוסיף לשמו את השם איידלס (ביידיש: של איידל).

הוא מפורסם בעיקר בגלל פירושיו על התלמוד, שהפכו לאבן יסוד והבנה והעמקה של הסוגיות השונות.

נודע בזכות נדיבותו המופלגת, ועל משקוף ביתו היו חקוקות המילים של הפסוק: "בחוץ לא ילין גר, דלתי לארח אפתחנו" (איוב לא, לב).

*  *  *

 

ב- ו' בכסלו תשל"ו (1975) התקבלה החלטה 3379 של האו"ם.

האומות המאוחדות החליטו שהציונות היא צורה של גזענות ואפליה גזעית.

היוזמה להחלטה זו הגיעה מצד מדינות ערב והמדינות הסובייטיות, כחלק ממהלך של הצרת רגלי מדינת ישראל בתחום הבינלאומי. 72 מדינות הצביעו בעד ההחלטה, 35 נגד, ו- 32 נמנעו או נעדרו מההצבעה. בתגובה להחלטה הכריז שגריר ארצות הברית לאו"ם כי "ארצות הברית קמה כדי להכריז לפני האסיפה הכללית של האומות המאוחדות, ולפני העולם, שהיא איננה מכירה, ולא תפעל על פי, ולעולם לא תסכים בשתיקה לקביעה המגונה הזו".

נציג ישראל באו"ם, חיים הרצוג, הכריז ש"עבורנו, העם היהודי, אין זו אלא פיסת נייר, ואנו נתייחס אליה ככזו" וקרע את נייר ההחלטה בפני העצרת הכללית של האו"ם.

לאחר תום המלחמה הקרה, התקבלה באו"ם החלטה המבטלת החלטה שערורייתית זו, ורק מדינות בודדות התנגדו לביטול.

*  * *

 

ז' בכסלו, ג' תשס"א:

הורדוס היה מלך יהודה בתקופת בית המקדש השני.

התלמוד מספר שהוא היה עבד אדומי של בית חשמונאי (כן, אלו מחנוכה), ולאחר שרצח את אדוניו, המליך את עצמו במקומם. לאחר מכן יצא במסע רצחני לחסל את השדרה הרוחנית של העם, כדי למנוע מהם להפריע לו למלוך [שכן הם דרשו את הפסוק "מקרב אחיך תשים עליך מלך"- דברים יז - ולא עבד]. לאחר שהרג את מרבית החכמים, התייעץ עם החכם בבא בן בוטא כיצד לתקן במעט את העוול שעשה, והלה אמר לו שישפץ את בית המקדש. הורדוס לקח על עצמו את הפרוייקט, ובנה מחדש את בית המקדש בפאר גדול מאוד, עד שהתלמוד אומר ש"מי שלא ראה בניין הורדוס לא ראה בניין נאה מימיו".

כמו כן הקים מפעלי בנייה גדולים ברחבי ארץ ישראל, כשאחד המפורסמים שבהם הוא הארמון שעל מצוק מצדה.

הורדוס היה שליט אכזרי. הוא נפטר ב- ז' כסלו ג' תשס"א. ולאחריו התהדק השלטון הרומאי בארץ ישראל. 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן