רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

אקטואליה

הזקן של מתיסיהו

ו׳ בטבת ה׳תשע״ב ו׳ בטבת ה׳תשע״ב 01/01/2012 | מאת הרב יעקב רוזנבלט

גידלתי את הזקן שלי כסמל לגאווה יהודית ולא כתגובה לחולשה.

לפני זמן מה, כתב כוכב הרגיי החסידי, מתיסיהו:

הבוקר פרסמתי בטוויטר תמונה שלי. לא עוד כוכב רגיי חסידי. מצטער חבר'ה, כל מה שתקבלו זה אותי... כשהתחלתי להיות דתי לפני עשר שנים, זה היה תהליך מאוד טבעי ואורגני. זאת הייתה הבחירה שלי... בשלב מסוים הרגשתי צורך לטפס לרמת דתיות גבוהה יותר... להתרחק מהאינטואיציה שלי ולקבל את האמת המוחלטת. הרגשתי שכדי להפוך לאדם טוב יותר אני זקוק לכללים – והרבה – ואחרת, אני פשוט אתפרק. אני חוזר לעצמי. בוטח בטוב שבי ובמטרה השמימית שלי...
מתיסיהו.

בראיון שנערך אחר כך ברדיו ניו-יורק, הסביר הזמר המפורסם שהוא נשאר שומר מצוות אבל שהוא עבר שינוי. הוא שמר על הזקן הארוך, כך אמר, מפחד שבתגובה לגילוחו יימנעו ממנו רחמי הא-ל. הוא התגבר על הפחד הזה והוא כבר לא צריך יותר זקן.

כאדם שמעריך את המוסיקה שלו ואוהב את המסרים שלו, המסר הזה גרם לי לעצור. הוא החזיר אותי ליום שבו גם אני גילחתי את זקני.

גידלתי זקן כשהייתי בן 21. עמדתי בסיומה של השנה המדכאת ביותר בחיי – הייתי אז טירון בלימודי רבנות עם ליקוי דיבור חמור. תוכנית הריפוי בדיבור האינטנסיבית שלקחתי על עצמי נכשלה, ואת הסגנון התרבותי של הישיבה בה למדתי לא יכולתי לקבל. הגיע הזמן להתחלה חדשה. החלטתי לטוס לישראל כדי ללמוד בישיבת מיר המעטירה. ברגעים החשוכים ביותר שלי, כמהתי ל – וחשתי – קשר מיוחד עם אלוקים. אולם למרות הקשר הזה, הגיע הזמן לחידוש, זמן לתת קצב חדש לשירת חיי.

הטיסה שלי לישראל תוכננה לסוף הקיץ. "שלושת השבועות" - תקופה שבה יהודים שומרי מצוות אינם מגלחים את שיער הפנים שלהם, כביטוי לאבלות על חורבן בתי המקדש - חלו שבועות ספורים לפני המעבר. ומכיוון שפני כבר עוטרו בזיפים אדמוניים, החלטתי לא לגלח אותם, ולהניח להם לצמוח לזקן אדמוני.

החיים מלאים בסמלים - הבגדים שאנו לובשים, החברה שלנו וצורת התספורת, כל אחד מהם מבטא מי אנחנו ומי היינו רוצים להיות. נערים ששערם מסורק לכיוון המצח מבינים את זה, כמו גם מדענים המסופרים ברישול ולבושים בסוודר ממורטט. כך גם אני. הזקן – הביטוי הזכרי לבגרות – ביטא את נאמנותי, אמונתי ונחישותי לחזק את הקשר שלי עם אלוקים. זה היה מראה חדש והתחלה חדשה.

שמרתי על הזקן במשך שנתיים, לאורך כל שהותי בישראל. אולם אז הרגשתי הרבה יותר טוב הן מבחינה פנימית והן מבחינה חיצונית. פגשתי אנשים שהיו גם ידידותיים וגם נעלים, לימודי התקדמו, ואני מצאתי חברים שיכלו להבין אותי ורבנים שיכולתי להבין אותם. קצת לפני שחזרתי לארה"ב, מכונת הגילוח יצאה ממחבואה, והזקן נעלם.

שמרתי על פנים חלקות במשך שלוש שנים. ואז הכרתי את זוגתי לחיים, נישאתי ובחרתי במשרה בתחום החינוך היהודי והקירוב. חודש אחרי החתונה שלי חלה ספירת העומר, התקופה בה שומרי המצוות לא מתגלחים. שוב צמח הזקן, ומאז לא סר.

מתיסיהו נשאר יהודי שומר מצוות, ומעבר לזה - שמירת זקן אינה הופכת אדם לשומר מצוות

נוח לי איתו משום שהוא הוסף כביטוי לגאווה יהודית, לא בתגובה לחולשה. היהדות היא חיי, ואני לא מתכוון להסיר אותו.

מתיסיהו נשאר יהודי שומר מצוות, ומעבר לזה – גידול זקן לא הופך אדם לשומר מצוות. במקרה שלו, בואו לא נשכח שהזקן הוא שהפך את מתיסיהו לסנסציה. הסרת הזקן התרחשה משום שמתיסיהו כבר לא ראה בו את הסמליות שהקהל והמדיה ראו בו. צעיר לבן ומגולח ששר רגיי, לא משנה כמה מוכשר ומוצלח, לא יצליח להגיע לתוכנית ראיונות מרכזית בארה"ב.

העולם יודע שהיהודי הדתי פונה אל המין האנושי. לרב החכם והנבון, כפי שהוא נתפס בעיני רבים, יש זקן – בהתאם לקריקטורה הכלל עולמית שרקחה עבורנו האנטישמיות.

מה אומר היהודי האורתודוכסי לעולם? הוא אומר שאלוקים מעורב לנצח בבריאה. הוא אומר שאלוקים קורא לבני האדם לתקן את עצמם, ולשמור על ערכים מוחלטים, לשבור את עבודת האלילים של האני ולבנות ולכבד את הזולת. הוא מדבר על העושר העמוק של האלוקות ועל ההנאות החמקמקות של העולם, וקורא לעולם לבכר יין רוחני עדין על פני ממתק חומרי. הוא אומר שהמלחמה בין הטוב לרע קיימת ונמשכת בכל עת, הן בעולם והן בחיינו אנו. והוא מצהיר שבסופו של דבר מעשינו הטובים יביאו את ימי המשיח, שבהם כל בני האדם יכירו באלוקים כבורא וכאב אוהב.

היהדות הדתית מכירה את המסר, והמדיום של מתיסיהו סייע להביא אותו אל ההמונים. אני אתגעגע לזקן של מתיסיהו. ואתפלל שאחרים – עם או בלי זקן – ילמדו לבטא, כמו שעשה מתיסיהו, כמיהה אל הערכים האלוקיים, הנעלים והמוחלטים, כדי לשפר ולהפוך את המצב עבור עַם נפלא שנמצא בשפל רוחני.

*המאמר פורסם לראשונה ב-www.jewishworldreview.com

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן