רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

אמא, את שמנה!

א׳ בתמוז ה׳תשע״ט א׳ בתמוז ה׳תשע״ט 04/07/2019 | מאת אליאנה קליין

האובססיה התרבותית ביחס למראה חיצוני ומשקל נמצאת בכל מקום, וכך גם ההשלכות ההרסניות.

“אמא, את שמנה".

בתי בת השש אמרה לי זאת באופן נייטרלי, כזה שרק ילדים יכולים לומר - ללא שיפוט, פשוט תצפית על מה שהיא רואה.

והיא צדקה, פרט לדבר אחד.

אני לא שמנה, אבל בהחלט יש עלי שומן – אולי קצת יותר מאחרים במשפחתנו.

כמאמנת תזונה וכמישהי שדוגלת ביחס של כבוד לגוף, הפכתי להיות מודעת עד כאב לאידיאל הרזון שהורס כל חלקה טובה בחיינו. 

האובססיה התרבותית ביחס למראה חיצוני ולמשקל נמצאת בכל מקום, וכך גם ההשלכות ההרסניות.

נשים ונערות סובלות מדימוי עצמי נמוך באופן קיצוני. הקיבעון על נושא המשקל הביא לעלייה דרמטית בשיעור הפרעות האכילה, שרבות מהן אינן גלויות לעיני הציבור. 

ישנו בלבול בין להיות בריאים לבין להיראות בריאים, ועיוות זה מותיר אותנו מבולבלים לגבי מה שעלינו לעשות כשהגוף שלנו, למרות כל מאמצינו, מסרב להתאים את עצמו לנורמה של המראה ה"נכון".

אולם ככל שאני לומדת יותר על המדע שמאחורי בריאות ומשקל, כך אני מבינה יותר ויותר כמה פרדיגמה שקרית זו גורמת לנו לסבל - מבחינה גופנית, פסיכולוגית ורוחנית.

אני רוצה לגדל את בתי בעולם הזה מתוך נקודת מבט חדשה, נקודת מבט המשקפת אידיאלים אמתיים ומציידת אותה במיומנויות שתאפשרנה לה לחשוב בצורה ביקורתית על המסרים המקיפים אותה.

לא השבתי לבתי באף אחת מהתשובות הסטנדרטיות:

  • זה לא יפה לקרוא לאמא שמנה.
  • "שמנה" זה כינוי גנאי. במשפחה זו לא משתמשים בכינויי גנאי.
  • אף פעם אל תקראי למישהו ככה, זה פוגע ברגשותיו. 

שמן הוא תיאור בלבד, כמו להיות גבוה או נמוך או בעל שיער בלונדיני או ריסים צפופים. המילה לא צריכה להיות מילה נרדפת לעצלן, חסר ערך, לא אהוב, לא מקובל, לא מוצלח וכן הלאה. 

נכון, יש עלי שומן, אבל זה לא מגדיר אותי.

במסע שלי לכיבוד הגוף, שיניתי את ההבנה שלי לגבי האופן שבו אני מגדירה את עצמי, את הגוף שלי ואת הערך שלי. 

במקום להשתוקק לגוף שהיה לי לפני שהפכתי לאם, אני מאמצת את הגוף החדש הזה, שבאורח פלא גדל וילד שלושה ילדים בריאים. פירוש הדבר שבמקום לנסות באובססיביות לשנותו ולהחזיר אותו לקדמותו, אני מתייחסת אליו בהערכה וכבוד על איך שהוא כרגע. אני מספקת לו אוכל מזין ולוקחת אותו לחדר הכושר, אני מאפשרת לו לנוח כשהוא מותש כיוון שזהו הבית של נשמתי, וכדי לתפקד בתור אם, רעיה, חברה ובת אדם, עליי להרגיש מלאת אנרגיה וחזקה. 

פירוש הדבר לקבל את העובדה שהגוף משתנה כתוצאה מגנטיקה, הורמונים וגורמים נוספים - שחלקם נשלטים וחלקם לא. פירוש הדבר להודות על כך שזרועותיי יכולות לנענע את התינוקת שלי עד שתירדם, ועל כך שרגליי יכולות לרוץ עם הבן שלי בפארק. פירוש הדבר להוקיר תודה מדי יום לבורא עולם על כך שיש לי גוף בריא ומתפקד. פירוש הדבר שאני מתמקדת במה שהגוף שלי יכול לעשות, לא על המראה שלו. 

פירוש הדבר שאני קוראת תיגר על אמצעי התקשורת שמציפים אותי במאמרים בסגנון "איך לחזור לגוף שהיה לך לפני ההריון /החתונה תוך שלושה חודשים" ומנסים למכור לי מוצרים ל"ניקוי הכבד וירידה במשקל". פירוש הדבר שאני מתעלמת במכוון מהשיחות על דיאטה שצצות בכל ארוחה עם ידידות/ חברות, ואני לא שופטת את הערך של אנשים על סמך המשקל שלהם. פירוש הדבר שאני מסרבת להחמיא לאנשים על הירידה שלהם במשקל, כיוון שיש בהם הרבה מעבר להופעה החיצונית שלהם, ומכיוון שהרבה פעמים ירידה במשקל נגרמת כתוצאה ממחלת נפש, רעב פיזי או נסיבות חיים שליליות אחרות.

פירוש הדבר שכאשר ילדיי מתלוננים על כך שאני הולכת לחדר הכושר ומשאירה אותם עם בייביסיטר, אני לא אומרת להם שזה בגלל שאני רוצה לרזות, אלא בגלל שאני רוצה שיהיה לי מרץ ושאוכל להיות אמא טובה. 

 

פירוש הדבר שבמקום להיעלב כשהבת שלי קוראת לי שמנה, אני עונה לה: "נכון, יש לאמא שומן בגוף שלה. בכל גוף יש שומן - לחלק מהאנשים יש יותר ולחלק יש פחות. לגוף שלנו יש גם שרירים, עור ועצמות. כל גוף שונה מהשני - כמו שלך יש שיער חום ולאחיך יש שיער ג'ינג'י. וכל גוף הוא גוף טוב, וחשוב לדאוג לו ולכבד אותו.

את יודעת שהגנים שלנו הם בעיקר אלה שקובעים איזו צורה תהיה לגוף שלנו? כמו לבת דודה שלך, שיש לה גנים גבוהים?

 

תראי איזה דברים מדהימים הגוף שלנו יכול לעשות… אני כל כך שמחה שיש לי ושיש לך גוף בריא. 

 

הדבר הכי חשוב בנו הוא לא איך אנחנו נראים, אלא עד כמה אנחנו טובים ונדיבים. ועוד דבר, זוכרת כששרה בבית הספר אמרה שיש לך נמשים והרגשת עצובה? זה לא יפה לדבר על חלקים בגוף של אנשים אחרים כי זה לא מה שמגדיר אותם וזה עלול לפגוע ברגשותיהם".

אני מקווה שהבת שלי תבין שאמנם יש לה גוף שעליה להזינו ולכבדו, אולם הגוף שלה אינו הזהות שלה ולא קובע את הערך שלה בעולם הזה. 

הזהות שלנו בעולם איננה קשורה למראה שלנו, אלא לאופן שבו העולם משתנה כתוצאה מקיומנו בו. 

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן