רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

האם ביטחון בעצמך יכול להפוך אותך ליפה יותר?

כ״ב באייר ה׳תשע״ח כ״ב באייר ה׳תשע״ח 07/05/2018 | מאת ג'ודי גרוון

סרטה הבינוני של איימי שומר מעלה נקודות חשובות על הערכה עצמית ויופי

לקומדיה החדשה של איימי שומר, מרגישה פצצה, יש הנחת יסוד מבטיחה: הייתכן שאישה תרגיש הרבה יותר מאושרת ומרוצה מעצמה, אם תראה את עצמה כאישה יפה?

רנה היא האישה היחידה בחדר הכושר שלה שאינה רזה כשלד או יפה כמו דוגמנית, וכל מה שהיא רצתה אי פעם להרגיש הוא "יפה ללא כל ספק". ההזדמנות שלה מגיעה כשהיא נופלת מאופני הכושר שלה. זעזוע המוח שחוותה משפיע עליה בצורה הוליוודית ומשנה את התפיסה העצמית שלה: במראה, היא רואה רנה חדשה, כבר לא הרווקה בת ה- 30 ומשהו ממנהטן, קצת שמנמנה, קצת מסורבלת ולא הכי יפה. רנה כעת רואה את עצמה כאישה יפה, כמישהי שלא ניתן לעמוד בפניה. היא היחידה שרואה את רנה ה"חדשה" הזו, כך שהדרמה תלויה במידה שבה היא תרגיש שונה וכיצד יתייחסו אליה כולם, כעת כשהיא משוכנעת שהיא יפהפייה הורסת.

לרוע המזל, הסרט לא מאוד מצחיק וביטחונה העצמי של רנה אינו תורם לשיפור השטחיות של דמותה. היא מדברת ללא הפסקה ולעיתים קרובות גם בצורה בלתי הולמת, חסרת מודעות עצמית ומופרזת. נראה שרנה נותרה חסרת מודעות למצבה ה"חדש". היא אינה מבינה שכשהיא חותרת להתקבל לעבודה שמכניסה אותה עמוק יותר לתעשיית הקוסמטיקה והיופי, זו כנראה לא הדרך הטובה ביותר לבנות הערכה עצמית אמיתית. היא תלמד את השיעור הקלישאתי על מה באמת חשוב בחיים רק בסופו הצפוי של הסרט.

לא ניתן להכחיש שבעולם האמיתי, ליופי יש יתרונות משמעותיים לאישה. לנשים יפות יש יתרון, בין היתר, יתרון זה מתבטא במשיכת בעל מתאים, יצירת קשרים חברתיים או קבלה לעבודות. אין ספק שגברים מונעים על-ידי מראה חיצוני, ומסיבה זו אפשר לראות פי 100 יותר גברים בעלי מראה ממוצע (או פחות מכך) נשואים לנשים יפות, מאשר גברים יפים הנשואים לנשים בעלות מראה ממוצע.

היהדות קובעת שיופי פנימי חשוב יותר למהות שלנו מאשר היופי החיצוני, אולם היא גם מכירה בכך שהאל ברא עולם של יופי, הן בטבע והן בקרב בני האדם. ואנו אמורים ליהנות מיופי זה ולהעריכו.

אולם, יש גבול למידה שבה ההערכה העצמית של אישה אמורה לנבוע מיופייה הפיזי לבדו. ילדות שומעות לעיתים קרובות כמה הן יפות. אולם חשוב יותר שהן תשמענה כמה יפים מעשיהן ומילותיהן. התייחסות למילים ולמעשים תבנה את העולם הפנימי והביטחון העצמי של הילדה, מה שיסייע לה להקרין החוצה אטרקטיביות שנובעת ממקור רוחני.

כיום, הגבולות בין הפרטי והפומבי הופכים להיות מטושטשים יותר ויותר. דבר שמקשה מאוד על נערות מתבגרות ונשים להשתכנע בחשיבות הצניעות, ככלי לבניית הביטחון העצמי שלהן. צניעות לא נועדה להסתיר את יופייה של אישה, אלא להדגיש ולהגן על כבודה, ולאמן את עולם הגברים להתייחס לנשים בכבוד, כאל בני אדם שלמים, לא כאל אובייקטים של תשוקה. הורים רבים, כמו גם מנהלים של בתי ספר תיכוניים יהודים לבנות, נאבקים להעביר בהצלחה מסר זה לנערות צעירות בימינו. הם נלחמים כנגד תכתיבי החברה החילונית, המעודדת נשים לחשוף את גופן כמה שיותר, תוך התעלמות מהנזק שהדבר גורם ברמות רבות.

יותר מדי גברים יהודים נפלו גם הם בשביו של "אידיאל" היופי השטחי של הוליווד. לעיתים קרובות הם מסרבים לצאת לדייטים עם נשים שאינן מהממות ביופיין, אלא פשוט בעלות מראה נחמד או ממוצע (כפי שחלק גדול מאותם גברים נראה). הם שכחו את העובדה שאהבה והבנה בין בני זוג הן אלה שתורמות למשיכה ביניהם. תופעה זו מכאיבה גם לרוב הנשים, הן יפות במידה סבירה, אך לא עומדות בסטנדרטים המגוחכים והשטחיים שגברים מצפים להם.

כשהיופי הופך למכשול

אמנם יופי מהווה יתרון לנשים, אולם יופי יוצא דופן עלול להיות מכשול. הכרתי נשים שיופיין יוצא הדופן גרם לגברים להתאהב בהן מבלי להכיר באמת את הפנימיות שלהן. חלק מנשים אלה התגרשו מספר פעמים, בדומה לכוכבות הוליוודיות, וכן עברו את הטיפולים הקוסמטיים היקרים ביותר הקיימים. במקרים אלה, היופי הגופני היה מחסום לבניית ביטחון פנימי ואינטימיות.

(גם גברים יכולים להיות יפים מדי. בתורה, מודעותו של יוסף למראהו החיצוני הפכה אותו ליהיר, והוא שילם על יהירותו. אמנם הוא כיפר על חטאיו ואף למעלה מזאת, בכך שעמד בפיתוי של אשת פוטיפר, שרדפה אחריו ללא הרף).

בתור אחת שגדלה במלחמה תמידית עם המשקל וששמעה לא מעט פעמים את המשפט: "אבל יש לך כאלה פנים יפות! למה שלא תרזי קצת?", יש לי סימפטיה אמיתית ל"רנה" של העולם. אני מבינה את התשוקה להרגיש יפה, התשוקה למצוא שמלה במידה אחת פחות כל פעם, והייאוש מהאפשרות שהדבר יקרה אי פעם. אפילו כשבעלי האוהב אומר לי שאני יפה, יש קול קטן בתוכי שאומר, אתה סתם אומר את זה בגלל שאתה אוהב אותי.

חלק מהנשים היפות ביותר שראיתי היו נשים שהיה להן מעט מאוד, אם בכלל, איפור על הפנים, הן היו בגיל העמידה או מבוגרות יותר, והיו לבושות בבגדים פשוטים. יופיין היה מעין שיקוף של שלמות רוחנית שלא ניתן היה לגעת בה, אך עדיין הייתה מאוד ברורה. הוא שיקף ביטחון, אמונה ונדיבות, וכל אלה הסתכמו יחדיו ליופי קורן.

בשיר אשת חיל שאנו שרים מדי ערב שבת, השורות האחרונות הן: " שֶׁקֶר הַחֵן וְהֶבֶל הַיֹּפִי" – הקסם מוליך שולל והיופי הוא דבר חולף. "אִשָּׁה יִרְאַת ה' הִיא תִתְהַלָּל" – האישה שיראה את השם, היא זו הראויה לשבחים.

אישה היודעת שהיא אדם רב-ערך להוריה, למשפחתה ולקהילתה, כמו גם לאלוקים, קרוב לוודאי שהאור הפנימי שבתוכה יתרום ליופיה החיצוני.

מאמר זה עוסק בערכים יהודיים ובקשר שלהם לתרבות בת-ימינו. Aish.com ו- Jewlarious אינם תומכים בסרט מסוים.

מאמרים נבחרים

1 2 3 576

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן