רשימת תפוצה
האתר בעבודות תחזוקה מצטערים על אי הנוחות הזמנית, נשוב בקרוב!

חברה

תיקון עולם – בהודו

י״ט במרחשוון ה׳תשע״ג י״ט במרחשוון ה׳תשע״ג 04/11/2012 | מאת ג'נה דניאלס

"לב עולם" היא עמותה יהודית שעוזרת למטיילים הישראלים בהודו לשנות את עצמם ואת העולם סביבם.

שליש מאוכלוסיית הודו נמצא מתחת לקו העוני, ומשתכר פחות מ-1.25$ ליום. הודו היא ביתם של 42% מהילדים מזי הרעב בעולם, למרות שלרוב המידע הזה נותר מוסתר מאחורי הקלעים. ובכל זאת, עבור קרוב ל-60,000 הישראלים שעושים את דרכם לשם, הודו היא מקום לחוויות ולהתרגשות, לגילויים ולהתנסות. מטרתה של עמותת לב עולם היא לנצל את כוחו של המשאב האנושי הזה, ולרתום את המרץ וההתלהבות הישראליים לעשיית טוב וליצירת שינוי בהודו, ותוך כדי כך להגדיר מחדש את חוויית התיירות בהודו עבור צעירים רבים.

בראדלי כהן, מנהל עמותת לב עולם וראש הצוות ההודי, טורח רבות כדי להפיץ את מסר ההתנדבות של העמותה במרכזי תרמילאים רבים כמו האמפי, פושקר ודרמסלה. הוא מפרסם ברחבי העיר ובבתי ההארחה מודעות שמעודדות את הישראלים לשנות את חייהם ולהשתתף בתוכנית התנדבותית בת 10 ימים, שמטרתה לסייע ככל האפשר לשכבות החלשות ביותר בהודו, ובו בזמן גם לתת לתרמילאים את הכוח להשתנות ולשנות את העולם שסביבם.

עמותת לב עולם מקנה לתרמילאים המתנדבים יסודות של מודעות תרבותית, של השפה המקומית ושל שיטות הוראה, ומשלבת אותם בפרויקטים ברחבי המדינה, שם ניתנת להם הזדמנות לעבוד יד ביד עם המקומיים. המתנדבים פוגשים את הודו האמיתית, כשהם מספקים מזון, צרכי לימוד ובגדים לילדי בית הספר, משקמים מוסדות לימוד, משפרים סניטציה ומסייעים באספקת מי שתייה נקיים. לב עולם עוסקת גם בחינוך ובהעצמה של נשים. עבודה עם האוכלוסייה הנצרכת ביותר בהודו נותנת לתרמילאים הערכה חדשה לכל מה שיש להם. הניסיון גם מחדיר בהם את זרע ההתנדבות וההומאניות, אותו הם ממשיכים לשאת ולהפיץ הלאה במשך חייהם.

"לא העליתי בדעתי שאני אגיע עד להודו כדי לגלות את החוכמה, היופי והרוחניות שביהדות"

יעקב מאזור המרכז מספר על התנסותו, "מעולם לא חשבתי להתנדב לפני שנתקלתי בלב עולם – עכשיו אני רוצה לשלב את ההתנדבות בצורה רצינית יותר בטיולים הבאים שלי".

לב עולם עוזר לישראלים לגלות, ששורש האמונה של הארגון לא צמח בהודו ואינו מושאל מהבודהיזם – אלא שמדובר בערכים יהודיים היונקים מליבת האמונה היהודית. לב עולם מחבר בין השאיפה האישית שדחפה את המתנדבים להגיע להודו ולהתנדב, לבין היהדות. כפי שאומר אסף, אחד ממשתתפי התוכנית: "לא העליתי בדעתי שאני אגיע עד להודו כדי לגלות את החוכמה, היופי והרוחניות שיש ביהדות".

לא רק הצד המקבל מפיק תועלת מלב עולם, אלא גם הצד הנותן – המתנדבים עצמם. כפי שמסביר כהן: "בשבילי, משמעותו של תיקון העולם אינה רק לשפר את העולם שסביבנו, אלא גם לשפר את עצמנו. קודם אנחנו מגדירים צורך, ואחר כך מתקנים את הבעיה בדרך היעילה והמועילה ביותר. תיקון עולם דורש אנושיות ויכולת ללמוד ולצמוח, משמעותו לשרת את האנשים בדרך שמתאימה להם, ולא בדרך שנראית לנו הכי טובה, וליצור מציאות של סיפוק צרכים עצמי, להבדיל מתלות."

לב עולם עוזר גם לשנות את התדמית שנוצרה אצל ההודים ואצל מטיילים מארצות אחרות ביחס לישראלים, דרך הפרכת חלק מהסטריאוטיפים בהם "זכו" התרמילאים.

לפני שכהן חזר לשורשיו ועלה ארצה, הוא גר במשך שש שנים באסיה ועסק באמנויות לחימה שונות, התנדב בבתי יתומים והשקיע עצמו בפילוסופיה מזרחית. "יותר מדי יהודים מחפשים אחר רוחניות ומשמעות בדתות אחרות, בדיוק כמו שאני חיפשתי, משום שהם מעולם לא פגשו את התכנים העמוקים והגישה המקסימה לעזרה הדדית ועזרה לעולם, שנמצאים ביהדות."

נשאלת השאלה, מה כבר אפשר לעשות בעשרה ימים? כהן מסביר שאפילו ביום בודד בבית ספר, אפשר לספק צרכים בסיסיים כמו נעליים וציוד ספורט, לצבוע קירות, ללמד אנגלית, להעביר סדנאות של מוסיקה ואמנות יצירתית וליצור אינטראקציה עם הילדים. אפילו יום יחיד כזה יוצר השפעה משמעותית מאוד. למרות זאת, העמותה מתכננת להקים פרויקט של חוויית התנדבות בת 3-4 חודשים. בנוסף, קיימת כמובן השפעה ארוכת טווח לפיתוח התשתית הבסיסית שבו הם לוקחים חלק.

לב עולם פועל עם ארגונים פרטיים מקומיים, שמסייעים לו לנתב בצורה טובה יותר את הפרויקט למקומות בהם הוא נחוץ ביותר, ולשמור על יכולת ביצוע יעילה לאורך זמן. כהן מספר ש"לב עולם מציע את כוח האדם, המימון וההשראה הדרושים כדי ליצור שינוי גדול בחייהם של העניים והחלשים ביותר בחברה." פעמים רבות הארגון מעביר כספים ישירות למקומיים על מנת שישלימו את המלאכה בכוחות עצמם, וזאת כדי ליצור בהם תחושה של עצמאות. פרויקטים שנעשו בשיתוף עם ארגון 'אני-הודו' במטרה לממן בניית מגורים ומוסדות חינוך לילדי רחוב, עזרו לפתוח נגישות להשכלה, ובכך לשבור את מעגל העוני, ההתמכרות לסמים והבורות.

לשאלה מה החלום שלו עונה כהן, "בסופו של דבר הייתי רוצה שתהיה לי רשת בינלאומית ובה מרכזי התנדבות שבהם כל תייר יוכל לתרום ולהחזיר לקהילה המקומית, וללמוד יותר על החיים והתרבות האמיתיים של המקומיים – ליצור תיירות מודעת ומשמעותית... וכן להוות מקום בו הם יוכלו להתחבר לזהותם היהודית ולמצוא חיזוק וכיוון בחיים." זאת לא מטרה קטנה, אולם אין ספק שראשיתה נעוצה בתיקון העולם דרך ערכים יהודיים, אמונה בזכויות האדם הבסיסיות ושאיפה לצמיחה אישית, רוח התנדבות ואמונה בכוחו של הפרט לגרום לשינוי.

מאמר זה ראה אור לראשונה ב - Asian Jewish Life

מאמרים נבחרים

Donnez du pouvoir à votre voyage juif

Inscrivez-vous à l'e-mail hebdomadaire d'Aish.com

Error: Contact form not found.

הצטרפו לניוזלטר השבועי

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram דילוג לתוכן